Šok! Angličané prohráli, na Euro míří Rusové

ip
22. 11. 2007 11:58
Mistrovství Evropy už zná všechny účastníky
Chorvatský útočník Ivica Olič dává důležitý gól do anglické sítě.
Chorvatský útočník Ivica Olič dává důležitý gól do anglické sítě. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalové mistrovství Evropy zná po středečních kvalifikačních zápasech i zbývající čtveřici účastníků. Posledními postupujícími se staly týmy Švédska, Turecka, Portugalska a Ruska.

První dva celky si účast na finálovém turnaji zajistily výhrami nad Lotyšskem respektive Bosnou a Hercegovinou.

Třetí postupující - Portugalsko - si pak pohlídalo postup domácí remízou s Finskem. A jako poslední slavili Rusové, jimž pomohla domácí porážka Anglie od Chorvatů 2:3, oni sami vyhráli v Andoře 1:0.

Přitom Turecko se proti Bosňanům hodně trápilo. Houževnatě bojující hosté drželi v Istanbulu dlouho bezbrankový stav.

Bosenskou obrannou hradbu nejvíce ohrožoval útočník Nihat Kahveci, který za první poločas ohrozil branku gólmana Guša pěti střelami. Teprve však až jeho pátá se ve 43. minutě ujala, když kanonýra Villarealu našel přesným centrem Hamit Altintop.

Ve druhé části domácí pouze kontrolovali vedení. Narušit se tureckou obranu z klidu se snažil hlavně ex-teplický Edin Džeko, ovšem jeho pokusy brankář Rüstü eliminoval.

Domácí si tak za bouřlivé podpory svých fanoušků vítězství pohlídali a mohli se radovat z postupu.

Čtete více:

Výhra Turecka naopak vůbec nepotěšila Norsko. To si v boji o postup na Euro přijelo zastřílet na Maltu.

Svěřenci českého trenéra Dušana Fitzela nedokázali konkurovat nabuzeným Seveřanům, kterým mohla teoretickou šanci k postupu zachovat pouze výhra.

Hlavním strůjcem norského brankostroje se stal útočník Steffen Iversen, který stihl v první půli zaznamenat hattrick. První branku vstřelil hlavou po Storbaekově centru, na 2:0 zvyšoval z penalty a třetí trefu stihl vstřelit ještě v nastaveném času úvodní části.

Domácí ve druhém poločase pokračovali v sympatickém výkonu a v 53. minutě se dokonce dočkali branky. Prosadila se jejich hvězda, Michael Mifsud z Coventry. Norové však v duelu jasně dominovali a ještě do konce zápasu stačili dát ještě jeden gól.

Švýcarsko

Ani vítězství 4:1 jim nakonec nebylo nic platné. Ve skupině C se totiž umístili až na třetí příčce s jednobodovou ztrátou na Turecko.

Šampionátu se zúčastní také Švédsko a Portugalsko

Na druhého postupujícího se také čekalo ve skupině F. Nakonec se jím stali reprezentanti Švédska, kteří na domácím hřišti porazili přesvědčivě Lotyšsko 2:1. Jejich konkurent v boji o postup, tým Severního Irska navíc prohrál ve Španělsku 0:1.

Švédi vykročili za postupem přesvědčivě a již ve druhé minutě se ujali vedení, kdy se po centru Ibrahimoviče prosadil Allbäck.

Hostující Lotyši se však nevzdávali a v boji o co nejlepší výsledek dokonce vyrovnali. Ve 26. minutě se o to postaral Laizans. Švédy však inkasovaná branka neutlumila a ti se vrhli opět za vedoucí brankou. Nakonec ji dosáhli až ve druhém poločase, kdy se v 57. minutě trefil Kim Källström.

Dalším účastníkem Eura se stali také Portugalci. Těm se podařilo v souboji s Finskem vybojovat postupový bod za remízu 0:0. Ukončili naději i srbkému výběru, který však stejně proti Polsku jen remizoval.

Rumuni ukončili kvalifikaci ve vítězném stylu

Rumunsko ukončilo své kvalifikační působení na fotbalové ME 2008 vítězně. Ve středečním utkání zdolalo v Bukurešti Albánii 6:1 a ve skupině G si zajistilo postup z prvního místa.

Rozvážně hrající Rumuni se ujali vedení už ve 22. minutě. Po dobré práci Cocise se z bezprostřední blízkosti prosadil Dica. První půle nakonec skončila 1.0.

Druhý poločas však nabídl divákům brankové hody. Nejprve se v 53. minutě trefil z přímého kopu Gabriel Tamas a na 3:0 zvyšoval už v 64. minutě Niculae. To už se ale hosté museli obejít bez vyloučeného Curriho, který se vyfauloval tři minuty předtím.

Albánci se sice vzepřeli k čestnému úspěchu, ovšem bezstarostně hrající domácí nabídli v dalších minutách svým přiznivcům exhibici. Minutu po inkasované brance totiž ihned odpověděl podruhé v zápase Niculae.

Hosté neunesli vývoj utkání především psychicky. Zvláště obránce Dede, který fauloval dvakrát během dvou minut v pokutovém území. Nejen, že i on obdržel po druhém penaltovém zákroku červenou kartu, ale také nabídl domácím dva pokutové kopy.  Z těch nakonec Marica a Dica stanovili konečné skóre na 6:1.

Ve skupině D zklamali podruhé za sebou na domácích hřišti Němci. Po porážce 0:3 s Českou Republikou remizovali ve středu s Walesem 0:0.

Anglie pokořena ve Wembley

Fotbalisté Anglie začali klíčový duel skupiny E více než špatně. Už ve 14. minutě zvyšoval chorvatský střelec Olič na 2:0 pro hosty. První branku dal v šesté minutě Kranjčar po hrůzné minele gólmana Carsona.

V tu chvíli aby se v kouči McClarenovi krve nedořezal, právě místo gólmana bylo před utkáním mimořádně ožehavé téma. Nakonec dostal přednost Carson před Robinsonem a dopadlo to tak, jak dopadlo...

Naděje domácích sice vykřesali v druhém poločase Lampard z penalty a po něm přesnou střelou i Crouch. Jenže Chorvati měli na vyprodaném Wembley enormní motivaci a jejich snaha vyústila ve vítězný gól Petriče třináct minut před koncem.

A protože Rusové si v Andoře pohlídali jednogólové vítězství, zůstala pro Angličany brána Eura 2008 zavřená. Dokonala se tak zkáza ostrovního fotbalu, protože ani jeden tým z Británie se tentokráte na ME nekvalifikoval.

Kouč anglického týmu nepřežil ve funkci po vyřazení ani den. Vedení anglické fotbalové asociace ve čtvrtek jednomyslně rozhodlo o propuštění McClarena i jeho asistenta Terryho Venablese.

"Jako všichni fotbaloví fanoušci jsme hořce zklamáni," uvedl šéf asociace Geoff Thompson. "Samozřejmě nemáme žádné bohem dané právo hrát na všech turnajích, ale je správné očekávat náš postup," dodal.