Praha - Kde jsou ty časy, kdy pohárová Evropa ležela Anglii u nohou a finále Ligy mistrů hrál Manchester United proti Chelsea. Uplynulo sedm let a ve čtvrtfinále evropských soutěží nenajdete jediný fotbalový klub z britských ostrovů. Poprvé po 22 letech. Proč najednou takový propad anglického klubového fotbalu?
Trenér Citizens Manuel Pellegrini či fotbalová legenda Gary Lineker se například nechali slyšet, že by Premier League prospěla zimní pauza. Ať už je to, jak chce, v každém případě by se problém měl řešit co nejdřív. Na Anglii se totiž v žebříčku koeficientu tlačí Itálie, která ji může připravit o jedno jisté místo v Lize mistrů.
"Musím říct, že sám nevím, jak si takový neúspěch vysvětlit, možná že to je jen nějaký náhodný výpadek, podívejte se třeba, kde byl Dortmund před dvěma lety a kde je teď, každou sezonu je to jiné. Nebo na Angličany doléhá náročný program v domácí soutěži," řekl Aktuálně.cz bývalý brankář Luděk Mikloško, který v Anglii dlouho chytal za West Ham či Quens Park Rangers.
Projít mezi posledních osm v Lize mistrů se letos snažil Arsenal, Chelsea a Manchester City. První jmenovaný měl podle papírových předpokladů ideální los, roli favorita ovšem proti Monaku potvrdil až v odvetě, kde nakonec marně stíhal úvodní porážku 1:3. Chelsea zase nedokázala využít vyloučení Ibrahimoviče v druhém zápase proti PSG a Citizens narazili na silného giganta z Barcelony.
Arsenal opustilo štěstí
"Hlavně Arsenalu nepřálo štěstí, měl tam šance dát ten třetí postupový gól, ale nepovedlo se," naráží Mikloško na fakt, že chybělo málo a Gunners absolutní propad kolébky fotbalu zachránili.
Přitom to není tak dávno, co Anglie v Champions League jasně kralovala. Mezi sezonami 2004/05 a 2008/09 hrály týmy z ostrovů 12krát semifinále. V pomyslné tabulce bylo druhé Španělsko s pouhými čtyřmi účastmi v posledním kvartetu. A před sedmi lety se hrálo památné finále United vs. Chelsea, které vyhrál po penaltovém rozstřelu Manchester.
Jenže to není jen Liga mistrů. Anglickým celkům se nedařilo ani na půdě Evropské ligy. Do osmifinále prošel jen Everton, který ale následně vyhořel v odvetě proti Dynamu Kyjev. Na cestu domů dostal pět gólů a pohárová ostuda byla dokonána.
Z hlediska koeficientu je to velký problém. Že letos Anglie přepustila druhé místo v žebříčku Německu, to ještě tak nevadí, zezadu se ovšem tlačí Itálie, která má ve hře ještě Juventus v Champions League a Fiorentinu s Neapolí v Evropské lize.
Itálie se tlačí na třetí místo žebříčku
Tuto sezonu i v případě velkých úspěchů v závěru obou pohárových soutěží ještě zakončí jako čtvrtá, v té následující už ale bude Angličanům ostře šlapat na paty. Ti totiž odečítají za ročník 2010/2011 přes 18 koeficientních bodů, zatímco Italové jen 11. Kdyby už poháry skončily teď, týmy z apeninského poloostrova by začínaly stíhací jízdu se ztrátou sedmi bodů. Jenže letos z této anglické rezervy jistě ještě něco ukrojí.
"Asi to odpovídá tomu, jaké je zrovna rozložení sil v Evropě. Hlavně Německo jde ohromným způsobem nahoru, Španělsko má zase stabilní giganty Barcelonu a Real, Itálie Juventus, konkurenci má Anglie velkou," dodává Mikloško.
Pád na čtvrtou pozici už by v Premier League rozsvítil červenou kontrolku. Místo sedmi týmů by do Evropy vysílala jen šest, a co hůř, přišla by o jedno jisté místo v základní skupině Ligy mistrů. Do hlavní soutěže by automaticky postoupily jen dva kluby a další by šel do kvalifikace.
Zápasů je moc, chce to pauzu
"To by po sportovní stránce komplikace pro Anglii byla, ale po finanční už zase tolik ne. Přeci jen Premier League je nejsledovanější liga světa a spoustu peněz kluby dostávají z vysílacích práv, i pro fanoušky je na prvním místě liga a pak až teprve poháry," myslí si Mikloško.
A co na situaci říkají přímo v Anglii? Tam se opět dostalo na povrch téma, zda by anglická liga také neměla mít přes zimu pauzu, jako je to v Německu, Španělsku, Francii či Itálii.
"Kritický bod anglické ligy, bez zimní pauzy nebo menšího počtu zápasů přes Vánoce a utkání v FA Cupu to nepůjde," napsala ve středu na Twitter anglická fotbalová legenda Garry Lineker.
Crisis point for @premierleague football. If no winter break at least play less games over Xmas and no FA Cup replays beyond 4th round.
— Gary Lineker (@GaryLineker) March 18, 2015
Stejný názor má trenér Manchesteru City Manuel Pellegrini. "Když hrajete devět zápasů v prosinci a devět v lednu, je to opravdu náročné. V osmifinále pohárů tak mají ostatní evropské týmy výhodu."
Kdo ví, možná se tedy zem, kde se kromě nejvyšší soutěže hrají také dva poháry, dočká revoluce.