Alkohol, pyrotechnika. Slovan podle policie porušil zákon

ČTK Sport ČTK, Sport
29. 10. 2014 14:01
Fotbalový Slovan Bratislava bude čelit vyšetřování policie kvůli nedostatkům v organizaci utkání Evropské ligy se Spartou, které provázely výtržnosti fanoušků.
Řádění fanoušků v utkání Evropské ligy. Domácí Slovan je vyšetřován policií.
Řádění fanoušků v utkání Evropské ligy. Domácí Slovan je vyšetřován policií. | Foto: CPA Eduard Erben

Bratislava - Fotbalový Slovan Bratislava bude čelit vyšetřování policie kvůli nedostatkům v organizaci utkání Evropské ligy se Spartou, které provázely výtržnosti fanoušků.

Uvedl to slovenský policejní prezident Tibor Gašpar, podle kterého klub porušil předpisy. Vedení slovenského mistra v pondělí uvedlo, že pořadatelská služba splnila všechny podmínky, které jí ukládá zákon o organizaci sportovních akcí.

"Pořadatel má zajistit, aby se na akci nedostaly podnapilé osoby, které mohou narušit veřejný pořádek. Rovněž osoby s pyrotechnikou. To všechno bylo porušeno," citovala Gašpara slovenská média. Za porušení zákona hrozí organizátorovi pokuta.

Policisté byli do tří minut v sektoru

Policejní prezident také uvedl, že klub před utkáním nesouhlasil s některými doporučeními policie. Ta například navrhovala zvýšit počet příslušníků bezpečnostní služby.

Gašpar rovněž odmítl výtky, že těžkooděnci zasáhli proti výtržníkům na stadionu pozdě. "Od požadavku, který dal pořadatel, byli policisté do tří minut v sektoru," prohlásil.

Podle zákona, který na Slovensku platí od letošního února, za veřejný pořádek na stadionech odpovídá organizátor utkání. Až v případě, že situaci nezvládne vlastními silami, může o zákrok požádat policii.

Zápas, který Sparta nakonec vyhrála 3:0, byl přerušen ve 41. minutě poté, co sparťanští chuligáni prolomili dvě bariéry a vnikli mezi domácí příznivce. Situaci dostali pod kontrolu až přivolaní těžkooděnci.

Přípravu prý pořadatelé nepodcenili

Bezpečnostní manažer Slovanu Marek Bednárik v pondělí přiznal pochybení pořadatelské služby. Vedení klubu zároveň ale tvrdilo, že přípravu nepodcenilo a že splnilo všechna potřebná opatření, která vyžaduje slovenská legislativa. Kromě řádění sparťanských příznivců zaměstnaly pořadatele i provokace fanoušků domácího týmu.

Kvůli výtržnostem na stadionu zahájila disciplinární komise UEFA s oběma kluby řízení, verdikt zveřejní ve čtvrtek.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Teplice dostaly pokutu 20 tisíc za pyrotechniku v hledišti

Teplický fotbalový klub dostal od disciplinární komise pokutu 20.000 korun za pyrotechniku v hledišti při domácím utkání 8. kola s Karvinou (0:0). S dalšími pěti kluby, Zlínem, Spartou, Slavií, Slováckem a Ostravou, disciplinárka zahájila řízení vesměs za nesportovní chování fanoušků v 9. kole, v případě Zlína ale i kvůli rasismu.

Komise také udělila obligátní tresty zákazu startu v jednom soutěžním utkání za červené karty, kterou v minulém kole obdrželi českobudějovický Tomáš Sivok a plzeňský Lukáš Hejda. Oba přijdou o vzájemný sobotní duel na jihu Čech.

Další zprávy