Vídeň/Bern - Už za sto dní se fotbaloví příznivci dočkají úvodního výkopu fotbalového Eura 2008. Fanoušci zatím nevědí, zda svazový los vyhoví jejich žádostem o vstupenky na fotbalový svátek, ale už si mohou pomalu spočítat, na kolik by vyšly jejich další aktivity v dějišti šampionátu.
Tradičním jevem doprovázejícím vrcholové fotbalové akce v posledních letech je obrovská sháňka po vstupenkách, která mnohonásobně převyšuje kapacitu stadionů.
Své o tom vědí čeští fanoušci, ale nejinak tomu je v pořadatelských zemích Rakousku a Švýcarsku. Prezident rakouského fotbalové svazu Friedrich Stickler sdělil, že příznivci z této pořadatelské země zažádali o 645 719 lístků.
Čtěte také:
Fotbalové Euro má hymnu od Jamajčana. Poslechněte si ji
Chcete jet na Euro? Za zápas zaplatíte i čtyřicet tisíc
Největší zájem přitom je podle očekávání o utkání domácího Rakouska s Německem naplánované na 16. června, na nějž zaznamenal svaz 169 775 žádostí o lístek.
Přitom o přístupu Rakouska k Euru se dosud mluvilo a psalo jako o velmi chladném. To však svazový šéf popírá.
"Velký zájem o vstupenky je jasným důkazem, jak moc se Rakušané na mistrovství těší," řekl a dodal, že opadá i pesimismus vůči výkonnosti domácího celku. Jejich fanoušci už požádali o téměř šedesát tisíc vstupenek na finálový duel.
Ještě větší zájem zaznamenává Švýcarsko. To zaregistrovalo během prvního týdne po spuštění systému 278 000 žadatelů o 765 tisíc lístků.
Alpská země proslulá bankami, čokoládou a nezávislostí zahajuje celý šampionát zápasem s Českou republikou, ale fanoušci by chtěli nejvíce vidět na vlastní oči duel svého týmu proti Portugalsku (150 tisíc žádostí).
Nejdráž na pivo? Ve Vídni
Držitelé vstupenek zatím nejsou ve většině případů ještě známí, ale příznivci už mohou pomalu dělat rozpočet na návštěvu zápasů o mistra Evropy. Pořadatelská města začala zveřejňovat maximální ceny na občerstvení ve fanzónách u stadionů.
Rakouská média hlásí, že nejdražší pivo čeká na příznivce ve Vídni. Salcburk se pyšní tím, že v Mozartově městě si mohou fotbaloví turisté dát pivo za čtyři eura (cca 100 korun), zatímco ve Vídni vyjde o 50 eurocentů dráž.
"Samozřejmě bychom chtěli pro fanoušky ty nejnižší ceny, ale tyhle jsou výsledkem nákladů na catering ve fanzónách," prohlásil koordinátor pro hostitelská města v Rakousku Wolfgang Weiss.
Ve Švýcarsku zveřejnil ceny Curych a Bern. V curyšské fanzóně by měl stát půl litr piva nejvýše šest franků (cca 90 korun) grilovaná klobása pak pět franků. Podobné cenové stropy nasadil i Bern s tím, že stejný objem nealkoholického musí být vždy levnější než alkoholického.
Basilej, která bude hostit úvodní zápas Švýcarska s Českem, ceny zatím nespecifikovala.
Švýcaři čekají miliardové příjmy
Velké akce typu fotbalových šampionátů bývají pro pořadatelské země a fotbalové federace hodně výdělečné.
Podle serveru swissinfo.com počítá švýcarský svaz s příjmy ve výši jedné miliardy franků (cca 15,5 miliardy korun). V Rakousku zase odhadují přínos pro celou ekonomiku v hodnotě 380 milionů eur.
Horší ekonomicé výsledky čekají na majitele stadionů. Ty procházejí momentálně nákladnými rekonstrukcemi. Do arény v Ženevě se například kvůli přípravám na Euro investovalo už patnáct milionů franků.