Fotbalové Euro má hymnu od Jamajčana. Poslechněte si ji

roj
31. 1. 2008 23:55
Hymnu zpívají maskoti Trix a Flix

Bern - Fotbalové Euro 2008 už má oficiální hymnu a klip, který ji doprovází.

Veřejnosti měly být představeny až v pátek, ale švýcarský bulvární deník Blick je ve čtvrtek  jako první publikoval na svých internetových stránkách.

Ústřední roli v klipu hrají maskoti šampionátu v Rakousku a Švýcarsku Trix & Flix, kteří zároveň zpívají oficiální song mistrovství s názvem "Like a superstar" (Jako superstar).

Autorem skladby je hvězda jamajské taneční muziky Shaggy.

"Je to pro mě čest a zadostiučinění, že si Evropané vybrali právě můj song," řekl Shaggy pro Blick. "Už se těším na reakci fotbalem poblázněné Jamajky," dodal.

"Volba Shaggyho je překvapivá a určitě přitáhne pozornost - což je přesně to, o co organizátorům jde. Protřelý jamajský hitmaker měl už i lepší chvilky a jeho skladba nepřekypuje kdovíjakou originalitou, ale účel plní velmi dobře," zhodnotil pro Aktuálně.cz hudební publicista Jan Pomuk Štěpánek.

Švýcarský list se podivuje nad tím, proč hymnu pro Euro produkuje Jamajčan, a ne například Švýcar DJ Bobo, či Rakušan DJ Ötzi. Nicméně věří, že volba UEFA byla správná a fanoušci si ji oblíbí.

"Skladba je šalamounským kompromisem mezi jemně kontroverzním překvapením (žádný DJ Bobo ani techno-jódlování) a sázkou na jistotu, která reflektuje běžný evropský střední proud.  Je přímočará, rychlá a veselá - a určitě se velmi dobře bude hodit k nejrůznějším energickým televizním sestřihům," doplnil Štěpánek.

Předchozí evropské šampionáty provázel například hit skupiny E-type "Campione" či skladba "We're In This Together" od  Simply Red.

"Ještě před dvanácti lety se za fotbalovou hymnu vydávali Simply Red a je dobře, že se organizátoři rozhodli jít proti například v České televizi zavedené vizi, že k fotbalu se hodí hospodský rock," srovnal Štěpánek.

Pusťte si video s hymnou k Euru 2008


 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy