Kdo už nemůže, s tréninkem končí. Vítková si pochvaluje nové pořádky v biatlonové reprezentaci

av av
23. 8. 2018 6:47
První test výkonnosti je tady. Nové Město na Moravě hostí mistrovství světa v letním biatlonu. A Veroniku Vítkovou těší, jakým způsobem se příprava na novou sezonu vyvíjí.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Luboš Vrabec

Praha - V nejsilnějším složení, tedy i s olympijskou medailistkou Veronikou Vítkovou v sestavě, budou čeští biatlonisté od pátku do neděle na Vysočině bojovat o světové medaile. 

"Beru to jako součást přípravy na zimu. Ale součást důležitou. Jak pro nás závodníky, tak i pro naše fanoušky," pozvala Vítková publikum do Nového Města na Moravě.

Elitní biatlonistka se těší na porovnání formy ve chvíli, kdy je letní příprava v plném proudu. Vítková si ji zatím nemůže vynachválit. Po letech zažívá před sezonou výrazné změny. Reprezentaci totiž převzal norský kouč Egil Gjelland a zavedl v ní nové pořádky.

Vítková přiznala, že ji nové tréninkové metody zprvu překvapily. "Začaly jsme v hodně nízkých, spíše regeneračních intenzitách. Byla jsem z toho nejdříve trochu nesvá, přišlo mi to zvláštní," uvedla v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Až po nějakém čase systém tréninků pochopila. "Vlastně trénujeme pořád, takřka nemáme volno," prozradila. Z nízkých intenzit tréninků české ženy přecházejí do rychlostních a silových jednotek.

"Egil nám vysvětluje, že intenzivní tréninky nemůžeme jít z únavy, že by to bylo kontraproduktivní. Také se nás během těch těžkých fází přípravy neustále ptá, jestli ještě můžeme, jestli už nejdeme přes závit. Nechce, abychom organismus přetížily," vysvětlila devětadvacetiletá opora reprezentačního výběru.

Biatlonistky v minulých letech často v náročné přípravě zažívaly krize. Výjimkou nebyla ani zranění plynoucí z únavy. I Vítková měla podobné zkušenosti. 

"Stávalo se mi, že jsem toho už měla plné zuby. Nohy i ruce jako bych tahala z medu. Teď, když máme opravdu tvrdý trénink, vím, že ho zvládnu, protože jsem na to připravená. Nejdu do něj z únavy," přiblížila nový systém.

Gjelland hodně dbá na to, aby se žádná z reprezentantek nedostala do nebezpečné krize. "Kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," dodala Vítková. 

Naprosto jí vyhovuje i výraznější komunikace, kterou norský odborník v týmu nastolil. I když je kouč zrovna doma na severu Evropy a tréninky vedou asistenti Jiří Holubec a Tomáš Kašpar, zůstává v každodenním kontaktu se závodnicemi. "Voláme si přes Skype, píšeme si. Zajímají ho naše každodenní pocity."

Dvojnásobná olympijská medailistka oceňuje dlouhodobé nastavení harmonogramu: "Forma plánování a komunikace mně vyhovují asi nejvíce. Až do zimy máme podrobný plán. Třeba už teď víme, že 20. listopadu nás čekají kontrolní závody."

Čtyřiačtyřicetiletý kouč, člen zlaté norské štafety na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002, je podle Vítkové hodně otevřený diskusi.

"Nabídne nám řešení a dá nám příležitost se nad tím zamyslet, vyzkoušet si to. Mně například doporučil změny na pažbě a v upevnění laufu. Zkus to a pak se rozhodneš, řekl mi. Takový přístup mi sedí," prohlásila nejlepší česká biatlonistka minulé sezony.

 

Právě se děje

Další zprávy