Hochfilzen – Dosud to byla možná i trochu přelomová sezona českého biatlonu. Před zavedené stálice se začala tlačit nová mladší generace, která pravě za těmi zkušenými dlouho zrála. Však také Mezinárodní biatlonová unie označila Michala Krčmáře a Evu Puskarčíkovou za černé koně letošního světového šampionátu. Oběma se ale start závodů v Hochfilzenu zatím příliš nevydařil a ze všech českých reprezentantů opět vyčnívá už dvojnásobná medailistka Gabriela Koukalová.
Mohlo by se zdát, že si, během těch čtyř nabitých měsíců, které jsou jejich sezonou, v tom kolotoči závodů a neustálých přesunů z areálu do areálu ani pořádně nestihnou uvědomit, o jakou medaili se teď zrovna snaží. Ale kdepak. Každý sportovec má svůj vrchol, ke kterému se v daném roce upíná a na který se třeba i na úkor jiných výsledků chce připravit co možná nejlépe.
Biatlonisté nejsou výjimkou a je velký rozdíl dostat se na stupně vítězů ve Světovém poháru a na mistrovství světa. A přesvědčily se o tom i dvě české komety.
Puskarčíková si letos dojela už pro dvě bronzové medaile, bojuje o první desítku v celkovém hodnocení a svou rychlopalbou na střelnici udivuje nejen české fanoušky.
Ale přišel první závod mistrovství světa, premiéra ve smíšené štafetě, která byla v minulosti pro české barvy tak úspěšná a, i když rodačka z Harrachova první úsek tak miluje a ráda ho rozjíždí, přišel kolaps. Z pěti terčů trefila nejprve jen dva a úspěšně dobila jen jednou. 300 metrů navíc hned v úvodu zaplašilo myšlenky na českou medaili.
"Rozklepala se mně kolena, pak už jsem stojku neustála," smutnila pak po závodě, který nakonec zbylá trojice doválčila na sedmé místo.
Copak o to, rychlost na střelnici šestadvacetiletá biatlonistka neztratila, ale s přesností už je to horší. Další výpadek přišel na druhé položce stíhačky, kdy trefila jediný terč. Logicky tak spadla ze 17. místa ve sprintu až na 31. pozici.
Krčmáře srazila přemíra snahy
Její na chlup stejně starý kolega zase totálně zpackal sobotní sprint. Krčmář na ležce třikrát chyboval a s další minelou na stojce se nevešel ani do první šedesátky pro postup do stíhačky. Sám uznal, že za tím stála přemotivovanost na vrchol sezony.
"Trojka na začátku, to je strašidelné. Vše se zbortilo ještě před půlkou závodu… Může za to hlava a přemíra snahy," řekl bronzový "stíhač" z Ruhpoldingu.
Rozklepané nohy, nervozita, přehnaná očekávání. S tím vším se musí biatlonisté na světovém šampionát poprat. Nejdůležitějším faktorem přestává být aktuální forma, ale spíše hlava.
Nervy zapracovaly i u Koukalové s Moravcem
Koneckonců i Gabriela Koukalová, která předvedla ve sprintu bezchybný výkon, přiznala, že v nedělním stíhacím závodě cítila s Laurou Dahlmeirovou v zádech tlak, z kterého znervózněla.
A výsledkem bylo, že na první položce zazmatkovala tak, že musela na dvě trestná kola. Sama už se v duchu loučila s medailí, ale nakonec byla ráda za bronz.
Na zbylé tři položky se zklidnila a manko dotáhla. Umění velké šampionky. Své zkušenosti prodala už v pátečním sprintu, kdy se s vysokým startovním číslem uzavřela do svého světa a nemyslela na to, že k medaili potřebuje dvě nuly. Povedlo se a nyní si může ve sportovním životopisu odfajfkovat, že je mistryní světa.
Samozřejmě že velkou pochvalu zaslouží za dvě pátá místa i Ondřej Moravec. Ani on se ve svých 32 letech ovšem nevyvaroval chybek, které ho stály medaili. V neděli ho o cenný kov připravila poslední položka, v sobotu dokonce poslední rána.
Čeští biatlonisté by se tak pro zbytek šampionátu potřebovali nakazit formou Koukalové. Ta si loni jako lídr Světového poháru příliš nakládala, medaile se od ní čekaly, ale na mistrovství nepřicházely. Letošní sezonu po neúplné letní přípravě pojala bez nadsazených očekávání a zjevně se to vyplácí, stejně jako vánoční trénink v Hochfilzenu. Už má zlato a bronz, zkompletuje sbírku?