Praha - Tenisté Prostějova vyhráli tenisovou extraligu. Už poosmé za sebou. Ovšem jejich triumf znovu vyvolává u řady lidí, kteří se kolem českého tenisu pohybují, zvláštní až hořké pocity.
Tým majitele Miroslava Černoška letos ve finále v pohodě smetl I. ČLTK Praha, v sestavě měl světové hvězdy Petru Kvitovou, Tomáše Berdycha, Dominica Thiema, Barboru Strýcovou, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola.
Naopak za soupeře nastoupili méně známí tenisté, hráči a hráčky, kteří byli na Štvanici vychovaní - Lucie Hradecká, Robin Staněk, Tereza Martincová, Jan Mertl, Jan Šátral a Jan Hernych. Proti žebříčkově jednoznačně lepší šestici Prostějova uhráli jeden jediný set, a ve finále extraligy tak padli drtivým skóre 0:6.
Šavrda: Machinace srážejí kredit extraligy
Už před finálovým zápasem se však pro specializovaný web tennis-arena.cz k přístupu Prostějova velmi kriticky vyjádřil generální manažer štvanického klubu Vladislav Šavrda. Toho naštvaly především zvláštní přesuny na soupiskách Prostějova a Sparty, tedy klubů vlastněných Černoškem.
„Když jste majitelem dvou klubů zároveň, můžete si předhazovat hráče mezi sebou do poslední chvíle, což je naprosto idiotské pravidlo. Třeba Rosol letos chvilku figuroval na dvou soupiskách. To je přece postavené na hlavu,“ uvedl někdejší kapitán českého daviscupového celku.
"Takové machinace srážejí kredit extraligy. Dovedete si představit, že by to takhle fungovalo v jiné soutěži? Pro mě jde o absolutně nemyslitelný nonsens. Absurdita největšího kalibru. Něco takového by bylo možné snad jedině v Kocourkově,“ pokračoval Šavrda v kritice.
Třiašedesátiletému funkcionáři došla s počínáním Sparty a Prostějova trpělivost. A celou věc hodlá řešit na příštím zasedání Asociace extraligových tenisových klubů. "Nikdy předtím jsme na to nepoukazovali. Jenže nikdy to nedošlo až takhle daleko jako letos mezi Spartou a Prostějovem,“ vysvětlil manažer nejstaršího českého tenisového klubu.
Fiktivní přestupy fungují už od žáků
Kluby sice musejí do určitého data dodat hráčské soupisky, u Sparty a Prostějova však podle Šavrdy tato povinnost vypadá značně specificky. "Oni mají do poslední chvíle mišung dohromady asi pětadvaceti hráčů, kteří jako by byli v jednom klubu a na poslední chvíli se rozházeli do dvou družstev podle toho, jak jim to vyhovuje,“ popsal Šavrda.
I. ČLTK Praha po posilách nesahá. Klub chce v extralize prezentovat hráče, které sám vychoval. "Rozhodně to není proto, že bych nemohl vzít 700 tisíc nebo milion a dát je posilám ze zahraničí. Jde o to, že máme kvalitní hráče a chceme ukázat, jak s nimi u nás pracujeme," podotkl.
Kluby prý často obcházejí pravidlo, podle něhož musí být v každém týmu alespoň dva domácí tenisté. „To se také řeší fiktivními přestupy na jeden rok, aby hráč měl v závorce jméno klubu, do kterého přitom vůbec nepatří. Tak to u nás v České republice funguje od žáků, takže nejde o nic překvapivého,“ dodal.
Je extraliga postavená na hlavu?
Další věcí, která Šavrdovi vadí, je fakt, že finále se hraje pokaždé v Prostějově. Hvězdami nabitý tým tak má velkou výhodu. Semifinálové skupiny se mohou rozhodovat až v neděli pozdě večer, tým, který postoupí do finále, tak čeká složitý přesun na Hanou, kde už v pondělí v 10 ráno začínají finálové duely.
"S tím nesouhlasím, ačkoliv chápu, že hlavní sponzor extraligy chce, aby se v ní objevili hráči typu Berdych a Kvitová. Ale také je tady dalších šest klubů, které nemají zájem na tom, aby všechno bylo zvýhodněné jedním směrem. Postavené to je tak, že sponzor nedá peníze, když nebude hrát Berdych s Kvitovou, a ti zase nenastoupí, pokud se bude hrát třeba v Liberci. Budou hrát jenom v pohodlí domova. Ve svém slova smyslu je extraliga postavená na hlavu,“ svěřil se Šavrda.