Kouč Plíškové: Je otázka času, kdy Karolína udělá na grandslamu díru do světa

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 25. 12. 2015 15:07
"Obhájit tu pozici, na kterou se Karolína dostala, to bude zásadní. A nebude to jednoduché. Skočit do špičky je jedna věc, zůstat tam je ale ještě o dost složitější," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér české hvězdy Jiří Vaněk.
Karolína Plíšková s vítěznou fedcupovou trofejí.
Karolína Plíšková s vítěznou fedcupovou trofejí. | Foto: ČTK

Praha - V uplynulé sezoně raketově vletěla mezi světové tenisové hvězdy. Teď přichází těžší úkol. Karolína Plíšková bude v roce 2016 hájit vydobyté pozice před smečkou ostatních hladových vlčic. Po bleskovém vstupu do elitní světové desítky a listopadovém triumfu ve Fed Cupu bude pro většinu soupeřek akutní hrozbou, kterou je třeba eliminovat.

"Obhájit tu pozici, na kterou se Karolína dostala, to bude zásadní. A nebude to jednoduché. Skočit do špičky je jedna věc, zůstat tam je ale ještě o dost složitější," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér české hvězdy Jiří Vaněk.

Ve shrnujícím interview zhodnotil s více než měsíčním odstupem to, čeho jeho svěřenkyně dosáhla v roce 2015. A podíval se rovněž dopředu. Zejména na šance Karolíny Plíškové uspět na jednom z grandslamových turnajů, či na potenciál vystřídat v budoucnu na absolutním tenisovém trůnu legendární Serenu Williamsovou.

Rychlý skok mezi tenisovou elitu, vítězství ve Fed Cupu, úspěchy na řadě turnajů, velmi náročný program. Takový byl v kostce rok vaší svěřenkyně Karolíny Plíškové. Jak ho hodnotíte s odstupem?

Můžu ho hodnotit jen jedním slovem. Byl báječný. Nejen pro ni, i pro mě jako trenéra. Musím se přiznat, nečekal jsem, že to půjde až takhle dobře. Byla to sezona hodně nad očekávání. Nejen to, jak Karolína hrála, ale i to, jak pracovala v tréninku, jak dokázala vnímat mé rady a z těch věcí se poučit. To zlepšení u ní je obrovské.

Na grandslamech se ale Karolíně zatím příliš nedařilo. Je právě úspěch na turnajích velké čtyřky tím hlavním cílem do nové sezony? 

My si dáváme spíš dlouhodobé cíle. Tím hlavním je to, aby se Karolíně podařilo udržet to umístění, na které se dostala. Tedy aby byla stabilní hráčkou první světové dvacítky. To je, myslím si, dobrý začátek a dobrý předpoklad k tomu, aby mohla jít ještě výš. Když bude do desítky, bude to fantastické. Na grandslamu samozřejmě uspět chceme, ale zatím to bereme jako takovou nadstavbu.

Má tedy na to, aby se už v sezoně 2016 na grandslamových turnajích prosadila výrazněji?

Určitě. Já věřím, že někde uspěje. Ale nechci, aby se tomu podřizovala veškerá příprava, aby se tím Karolína dostávala pod nějaký zbytečný tlak. Nechci, aby byla nějak svázaná, že musí.

Na čtvrtfinále grandslamu už mentálně má

Jaké jsou tedy další, ty řekněme obyčejnější cíle Karolíny Plíškové? Jde v první řadě o to, obhájit pozici, kterou si vybojovala?

Přesně tak, to je něco, co považuji za naprosto klíčovou věc. Skočit do špičky je jedna věc, ale udržet se tam, to je ještě mnohem těžší. Už jenom proto, že si na ní soupeřky budou dávat o dost větší pozor. Chci, aby jejím cílem byla také pokora, poctivý trénink a snaha se zlepšovat. Některé nové věci už si osahala, ví, že občas ta chuť odejde, jako letos kolem US Open. Pak ale přijde chuť čerstvá.

Ještě ke grandslamům... Karolína prohlásila, že se na ně bude více soustředit, nebude hrát třeba turnaje týden před tím, aby byla lépe připravená. Jaké jsou ty recepty, jak na grandslamech prorazit?

Tak určitě hrát co nejlépe (smích). Ale vážně, hodně důležité je umět skutečně načasovat tu nejlepší formu na ten daný turnaj. Ale ani to vám nemusí stačit. Tenis je specifický, není to jako plavání, kde trénujete a víte, jakou máte výkonnost. Tady můžete mít sebelepší formu a pak narazíte v prvním kole na soupeřku, která vám třeba ani trochu nesedí. A je konec. Jde trochu o shodu náhod. Ale jsem přesvědčen, že herně i mentálně už Karolína na čtvrtfinále nebo semifinále grandslamu má. Půjdeme štěstíčku naproti a já věřím, že je to jen otázka času, kdy přijde velký výsledek a kdy Karolína udělá na grandslamu díru do světa.

Jak může Karolíně pomoci triumf ve Fed Cupu? V psychicky náročné atmosféře před domácím publikem udělala rozhodující body, je to něco, co ji může posunout ještě výš, než teď je?

Ano, jistě. Celý ten fedcupový víkend byl neskutečný zážitek. Člověk zase získal nové poznatky, jak s ní pracovat, protože to byla pro ni úplně nová situace. Klobouk dolů, jak to zvládla. Připomnělo mi to moment z minulé sezony, z US Open, kde vyřadila Ivanovičovou. Tehdy byla 35. na světě a po téhle výhře udělala obrovský pokrok, začala vyhrávat turnaje. Strašně ji to vítězství nakoplo a já bych si přál, aby ten Fed Cup zapůsobil podobně. Ona nebyla proti Ruskám v maximální formě, ale uhrála to svou vůlí a kvalitou.

Karolína se může zlepšit o desítky procent

Před více než rokem jste v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že Karolína prakticky nemá limity. Platí to stále? Znamená to, že může myslet na ty úplně nejvyšší tenisové pozice?

Platí to pořád. Stále mě udivuje. A to je ještě plno věcí, které se u ní dají posunout. Nejen nějak kosmeticky vylepšit, ale zlepšit o iks desítek procent. Ať už to je hra na voleji, nebo pohyb, jsou tam stále velké rezervy. Bude tedy záležet na ní. Podívejte se na hráče, jako jsou Federer nebo Nadal. Učí se v každém věku, nepodlehnou uspokojení. Karolína je schopná hrát ještě o level lepší tenis. Jen mám obavy z toho, aby nezačala stagnovat, když ji začnou lidé plácat po ramenou. Plno hráčů i hráček tohle nezvládlo.

Jan Kodeš mi na otázku o Karolíně odpověděl, že klidně může být světovou jedničkou, když nepoleví a bude mít snahu se nadále zlepšovat. Souhlasíte?

Světová jednička, to je zatím hodně vysoko. Raději bych začal postupně. Ideální by bylo na začátek vyhrát nějaký větší turnaj, třeba Indian Wells nebo Key Biscane. Nebo kdyby se jí povedl nějaký velký výsledek na grandslamu, třeba finále, jako to dokázala Muguruzaová. Aby vyhrávala tři grandslamy v roce, na to je fakt příliš brzy (smích). Je to velké sousto, ale nevidím nějaký zásadní důvod, proč by jednou v budoucnu nemohla být jedničkou.

Slabina? Ještě hodně vylepšíme pohyb

Karolína se poprvé účastní asijské IPTL. Jak se vám tato soutěž líbí a co přináší konkrétně Karolíně? Je to lepší než delší odpočinek a klasická příprava?

Nemyslím si, že je to úplně nejideálnější způsob přípravy. Ale na druhou stranu, jsou tu některé velké výhody. Karolína tam letěla s kondičním trenérem a fyzioterapeutem, takže je tam o ni po této stránce velmi dobře postaráno. Ta samotná tenisová zátěž tam není tak intenzivní. Navíc je tam v teple, tady v Čechách by jí mnohem víc hrozilo riziko nějakého onemocnění. Doma by také musela řešit spoustu věcí okolo, naopak tam se může na sto procent věnovat svému tělu.

Když se zastavíme u přípravy. Na čem s Karolínou před novou sezonou nejvíce pracujete? S tím souvisí: co je podle vás její největší slabinou, pokud ještě nějakou má?

Pořád pracujeme na pohybu. Neoznačil bych to přímo za slabinu, ale zlepšit se dá výrazně. Za rok a půl už v tom udělala strašně velký pokrok, rezervy ale jsou. Další věcí je volej. Ona je vysoká hráčka, takže musí hledat způsoby, jak si pohyb co nejvíce usnadnit. Nemůže hrát dlouhé výměny a běhat donekonečna po základní čáře.

Rok 2016 plánujete, jako by byla Karolína hráčkou elitní desítky. Už máte přesný program? Jak moc bude odlišný od toho, na co byla zvyklá v minulém roce?

Nejsou tam velké rozdíly, co se týče turnajů, bude hrát v podstatě ty samé jako v uplynulé sezoně. Jen asi tři čtyři turnaje se škrtnou, aby bylo víc času na přípravu před grandslamovými turnaji. Další rozdíl je v tom, že některé turnaje jsou pro ni povinné a musí nahlásit účast prakticky rok dopředu. A má víc povinností okolo, akce se sponzory, charita, návštěvy nemocnic a podobně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy