Tomáš Berdych - Sergej Stachovskij

Tomáš Berdych
2:0
Sergej Stachovskij

Dobrý den, vítejte u online reportáže z utkání turnaje ATP v katarském Dauhá. V prvním kole se utká Tomáš Berdych a Sergej Stachovskij z Ukrajiny. Zápas začne po 13:30.

Loňský vstup do sezóny měl Tomáš Berdych skvělý. Po zimní pauze se od rodáka z Valašského Meziříčí hodně očekávalo, vyměnil trenéra a od prvních zápasů nového ročníku hrál skvěle. Dokonce se dostal na čtvrté místo v žebříčku, jenže velký výsledek, tedy ideálně titul na grandslamu, nepřišel. Sezonu pak zakončil jako šestý.

Váha: 80 kg

I tak bude letos Berdych obhajovat relativně dost turnajových bodů a hlavně zkraje roku se bude muset česká jednička co ohánět. V Dauhá se dostal do finále, na Australian Open do semifinále, následně v Rotterdamu opět finále. To je za měsíc a půl 1 170 bodů.

Česká jednička bude v utkání se Stachovským jasným favoritem, s ukrajinským tenistou má Berdych úctyhodnou bilanci 6:0. Naposledy se proti sobě tenisté postavili v dubnu 2015 a Berdych utkání ovládl 6:4, 7:6. Český tenista měl ostatně ze začátku loňského roku na Stachovského při losu štěstí, i březnová výhra 6:1, 6:4 byla z kategorie snazších. V únoru uhrál Stachovskij s Berdychem alespoň set a prohrál 3:6, 6:4, 2:6.

Svůj vstup do nové sezóny má už za sebou Petra Kvitová. Česká tenistka ale na turnaji v Šen-Čenu musela po ztraceném prvním setu duel proti Číňance Zheng vzdát kvůli zdravotním problémům. Utkání jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Petra Kvitová ve finále Turnaje mistryň 2015
Petra Kvitová ve finále Turnaje mistryň 2015 | Foto: Reuters

Tomáš Berdych a Sergej Stachovskij už nastoupili na hrací dvorec. Nyní se zdraví u sítě a za malou chvíli se začnou rozehrávat.

Berdych do nové sezony vstupuje i s novou značkou zápasového oblečení. H&M vyměnil za Adidas.

Zápas začíná, podává Berdych!

15:0 Tomáš vstupuje do utkání dobře, po tvrdém prvním servisu soupeři nasadil forhendový winner.

15:15 Výborný return Stachovského znamená srovnání stavu.

30:15 Nyní však Ukrajinec odvrátil servis Tomáše za základní čáru.

40:15 Stachovskij nepřekonal síť, Berdych má dva gemboly.

1:0

Tomáš úvodní gem zápasu zvládl a vede 1:0.

0:15 Stachovskij musel hrát těžký halfvolej, který skončil v autu.

0:30 Další nevynucená chyba ukrajinského tenisty, tentokrát od základní čáry.

0:40 Berdych má 3 brejkboly! Vítězný úder Tomáše do rohu kurtu!

15:40 První brejkbol ale Stachovskij odvrací, na síti se mu povedl volej.

30:40 Ukrajinec se dál drží a bere Berdychovi i druhou možnost.

2:0

Třetí brejkbol už ale Berdych využívá! Stachovskij musel přes druhé podání, Berdych se dostal do hry a poté úspěšně zaútočil.

15:0 Podává Tomáš, přímý bod z podání!

15:15 Delší výměnu od základní čáry zakončil Berdych nevynucenou chybou.

15:30 Další aut Tomáše, Ukrajinec vede.

30:30 Berdych se trefil dobře do druhého podání a Stachovskij odvrátil do sítě.

30:40 I Stachovskij bude nyní mít možnost vzít soupeři servis, vyšel mu přechod na síť. Brejkbol.

40:40 Shoda, return ukrajinského tenisty skončil daleko za základní čárou.

40:A Berdych se odhodlal na síť, tam ale nezahrál přesně. Stachovskij má další brejkbol.

2:1

Stachovskij se rychle vrací zpět do zápasu, Berdych se provinil dvojchybou!

15:0 Ukrajinec na servisu začíná přímým bodem.

30:0 Další fiftýn pro Stachovského, Berdych se snažil Ukrajince prohodit, ten ale na síti mrštně zareagoval.

30:15 Nyní ale v podobné situaci už úspěšný nebyl, Tomáš snižuje.

30:30 Stachovskij si vzal jestřábí oko, zda-li netrefil z prvního servisu eso, jestřáb byl ale proti němu. Z další výměny ukořistil fiftýn Berdych.

40:30 Dobrý přechod na síť v podání Stachovského, který má gembol.

40:40 Berdych se dopracoval na shodu, výměnu zakončil na síti razantní smečí.

A:40 Výhoda pro Stachovského, přímý bod.

2:2

I nyní si Stachovskij pomohl podáním a srovnává na 2:2.

15:0 Stachovskij často nabíhá k síti, tenrotkrát si s tímto tahem Berdych snadno poradil.

30:0 Berdych se dobře trefuje do prvního servisu, přímý bod.

30:15 V rozletu Berdycha zastavila nevynucená chyba z jeho strany.

40:15 Stachovskij opět na síti, Berdych ale kontroval skvělým prohozem.

40:30 Druhá dvojchyba Berdycha v dnešním utkání.

3:2

Hned poté ale Tomáš zaznamenal své první eso! Svůj servis si tentokrát český tenista podržel.

0:15 Výměnu od základní čáry ukončil Tomáš forhendem do sítě.

15:15 Stejným prohřeškem se nyní provinil i Stachovskij.

15:30 Krásná výměna, Tomášovi se povedl lob, Stachovskij poté z těžké pozice trefil síť.

30:30 Nyní ale Ukrajinec zahrál tvrdý servis a posléze vítězný forhend.

40:30 Ukrajinec otáčí stav a má gembol.

40:40 Stachovskému nevyšlo zkrácení hry a je zde shoda.

A:40 Berdych z returnu nepřekonal síť.

3:3

Berdych se ve výměně statečně bránil, na závěrečnou smeč Stachovského už ale nestačil.

0:15 Stachovskij se dostal do hry a Tomáš posléze rozvlnil od základní čáry síť.

0:30 Je zde nepříjemný stav, opět nevynucená chyba Berdycha.

15:30 Berdych snižuje, Stachovského odpověď na jeho tvrdý forhend skončila v autu.

30:30 Berdych znovu donutil Ukrajince k chybě.

40:30 Výborně, přímý bod z podání!

4:3

Na nádherný křižný forhendový úder Berdycha neměl Stachovskij nárok. Berdych úspěšně dokonal obrat ze stavu 0:30.

15:0 Stachovskému vyšla kombinace servis-volej.

30:0 Ukrajinec navyšuje stav.

40:0 Eso Sergeje Stachovského.

40:15 První čistou hru v zápase ale Stachovskij nezaznamená, míček po odrazu netrefil ideálně.

4:4

Stachovskij si svůj servis bez obtíží podržel, kraťas Ukrajince Berdych nedoběhl.

15:0 Stachovskij trefil return rámem rakety.

15:15 Tomáš z těžké pozice Ukrajince neprohodil.

30:15 Berdych po svém tvrdém servisu jen pohledem kontroloval, jak return Stachovského míří do autu.

40:15 Berdych zaznamenává vítězný úder a má dva gemboly.

5:4

Tomáš při svém podání nepřipustil komplikace a vede 5:4. Stachovskij bude po výměně stran pod mírným tlakem.

15:0 Podává Stachovskij, který začíná nový gem esem.

30:0 Další eso ukrajinského tenisty.

40:0 Tentokrát Stachovskij zaznamenává přímý bod, Ukrajinec se rozpodával.

40:15 Berdych trefil míček přesně na lajnu, Stachovskij neodvrátil přesně.

5:5

Po výměně od základní čáry ale Stachovskij opět boduje, první set ještě bude pokračovat.

15:0 Stachovskij se na sebe zlobí, svůj bekhend poslal do autu.

30:0 Eso Berdycha!

40:0 Stachovskij returnuje mimo hrací dvorec.

6:5

Přímý bod z podání a první čistá hra v zápase! Tomáš vede 6:5.

15:0 Vrcholí první set, podává Stachovskij, první výměnu zakončil Tomáš do sítě.

30:0 Stachovskij si pomohl servisem.

40:0 Return Berdycha doletěl několik centimetrů vedle postranní čáry.

40:15 Stachovskij napálil míček do sítě.

40:30 Ukrajinec se odhodlal na síť, Berdych ale zareagoval nádherným prohozem!

40:40 Souboj bekhendů od základní čáry vyhrál Berdych. Je zde shoda, Tomáš chce ukončit set ještě při podání soupeře.

40:A Po další nevynucené chybě Stachovsého má Berdych setbol!

7:5

Výborně! Berdych donutil Stachovského k chybě a získává první sadu!

Začíná druhá set, na podání Tomáš.

15:0 První fiftýn druhé sady ukořistil Berdych.

30:0 Následně přidává přímý bod z podání.

30:15 Český tenista zahrál do sítě.

30:30 Stejný prohřešek vyprodukoval Tomáš i nyní.

40:30 Na dobrý servis ven z kurtu Ukrajinec nestačil.

1:0

Stachovskij posílá míček od základní čáry do zámezí. Berdych vstoupil do druhé sady dobře.

0:15 Berdych se dostal z obrany do útoku, Stachovskij nebyl u míčku včas a netrefil ho přesně.

15:15 Nyní u Ukrajince ale zafungovala opět kombinace servis - volej.

30:15 Stachovskij otáčí stav.

40:15 Return Berdycha končí za základní čárou.

1:1

Další skvělé podání Stachovského, stav je srovnán na 1:1.

15:0 Berdych zaservíroval ven z kurtu, Stachovskij míček do dvorce nevrátil.

15:15 Nevynucená chyba Tomáše.

30:15 Přestřelku od základní čáry ovládl Berdych.

40:15 Berdych vyvinul na soupeře dobrý tlak, čímž ho donutil k chybě.

2:1

Stachovskij vyhazuje z bekhendu míček ven z dvorce. Po výměně stran bude podávat Ukrajinec.

15:0 Stachovskij začíná přímým bodem.

30:0 Berdych svůj forhend namířil těsně vedle postranní čáry.

40:0 Stachovskij má k dispozici tři gemboly.

40:15 První Tomáš odvrací úspěšným prohozem.

2:2

Nyní se ale Berdychovi nezadařilo na returnu a Stachovskij opět srovnává. Český tenista si před svým servisem mění raketu.

15:0 Tvrdé podání Berdycha odvrátil Stachovskij do autu.

30:0 Hezký křižný forhend Berdycha a následně winner.

40:0 Tomáš zaznamenává své třetí eso v utkání.

3:2

Čistá hra. Berdych je ve druhé sadě na podání suverénní.

15:0 První fiftýn šesté hry druhé sady jde na stranu Ukrajince.

30:0 Přímý bod z podání Stachovského.

40:0 Jestřábí oko potvrdilo aut Berdycha.

3:3

Čistá hra i pro Stachovského, Ukrajinec srovnává na 3:3.

15:0 Krásný souboj na síti Stachovskij pokazil, fiftýn pro Tomáše.

15:15 Nyní na síti už ale Stachovskij dominantní.

15:30 Berdych poslal míček za základní čáru.

30:30 Nyní ale Berdych nedal ve výměně Stachovskému šanci, Ukrajinec běhal po celém dvorci a mocně bránil, na závěrečnou smeč Tomáše ale nestačil.

40:30 Berdych otáčí a má gembol na 4:3.

4:3

Berdych důležitý gem nakonec zvládl, otočil stav z 15:30 a je opět ve vedení.

15:0 Podává Stachovskij, Berdych svého soka na síti neprohodil.

30:0 Stachovskému se náramně povedl bekhendový úder do otevřené části dvorce.

40:0 A po dalším získaném fiftýnu má náběh na čistou hru.

4:4

Stachovskij ve velkém stylu srovnává na 4:4.

15:0 Berdych zakončil povedenou výměnu smečí.

30:0 Return Stachovského se do hracího dvorce nevešel.

30:15 Tomáš se nyní odhodlal k síti, tento tah mu ale nevyšel.

40:15 Berdych se z prvního podání trefil přesně na středovou čáru!

40:30 Bekhend Tomáše skončil v síti.

5:4

Následně ale Berdych přidává přímý bod z podání a Stachovskij bude po výměně stran servírovat na setrvání v zápase.

0:15 Stachovského technický bekhendový úder se zakroutil do autu.

15:15 Nyní ale Stachovskij bez problémů úspěšný na síti.

15:30 Stachovskij kroutí hlavou, jednoduchý úder poslal slabě do sítě.

15:40 A po další chybě Ukrajince má Tomáš Berdych dva mečboly!

6:4

Zápas končí! Stachovskij musel přes druhé podání, Berdychovi se povedl return a Ukrajinec následně poslal míček za základní čáru!

Berdych tedy poráží Stachovského již po sedmé a po výhře 7:5 a 6:4 je v dalším kole turnaje v Dauhá. Česká jednička předvedla na úvod nové sezóny kvalitní výkon, ukrajinský tenista dnes příliš šancí neměl.

Pro dnešek je to ode mne vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.