Tenisová sezona začíná. Berdych se musí hned ohánět, Kvitová má klid

Podívejte se, kolik bodů a kde musejí čeští tenisté letos obhajovat. Tomáš Berdych to nebude mít zkraje sezony jednoduché, Petra Kvitová má relativně klid.
TOMÁŠ BERDYCH - Loni česká jednička pod novým trenérem začala skvěle a předváděla stabilní výkony. O to těžší nyní bude nasbírané body obhájit. V Dauhá se dostal do finále, na Australian Open do semifinále, následně v Rotterdamu opět finále. To je za měsíc a půl 1 170 bodů. A takový osmý Nišikori ztrácí na šestého Berdycha necelé čtyři stovky.
Na French Open se ale stabilita rodáka z Valašského Meziříčí ztratila, když vypadl už v osmifinále a stejně tak na Wimbledonu. Přes léto tak má Berdych velké rezervy, kde může ztracené body zase získat. Další solidní příděl mu zajistily až dva podzimní tituly v Šen-čenu a Stockholmu.
PETRA KVITOVÁ - Rodačka z Bílovce začala loňský rok také dobře, když v Šen-čenu došla do semifinále a v Sydney dokonce vyhrála, za což dostala 470 bodů. Poté ale přišla krize, velmi pravděpodobně zapříčiněná mononukleózou, kterou jí ale lékaři odhalili až v létě. Na Australian Open tak obhajuje pouze 130 bodů a dohromady pouze 205 bodů za turnaje v Dubaji a Dauhá. V březnu a dubnu česká tenistka úplně odpočívala.
Rovnou tisícovku bodů obhajuje dvojnásobná wimbledonská šampionka za triumf v Madridu. V létě zase 470 za turnaj v New Havenu, 430 za čtvrtfinále US Open a pak 730 za finále Turnaje mistryň. Jinak ale má česká hráčka velký prostor pro zlepšení. Tisíc bodů jí schází k návratu do první trojky.
Foto: Reuters
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 1. 2016 12:02
Podívejte se, kolik bodů a kde musejí čeští tenisté letos obhajovat. Tomáš Berdych to nebude mít zkraje sezony jednoduché, Petra Kvitová má relativně klid.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy