Evropská Konferenční liga • 1. kolo play-off • 18:45

83. Kadioglu
45. Traoré
62. Oscar
64. Lingr

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z úvodního utkání prvního kola play-off Evropské konferenční ligy mezi Fenerbahce Istanbul a Slavií Praha. Zápas začíná ve čtvrtek 17. února v 18:45.

Fenerbahce

Domácí celek dnes nastoupí v rozestavení 4-2-3-1. O ofenzívu by se v největší míře měl starat bývalý kanonýr Evertonu a forvard ekvádorské reprezentace Enner Valencia.

Slavia

Poprvé se v základní sestavě Slavie objeví Yira Sor, jenž bude operovat v útoku po boku Petera Olayinky.

Fenerbahce je aktuálně šestým celkem turecké ligy, ale určitě pomýšlí na vyšší příčky. Dlouholetý kandidát na titul však v posledních letech nepředvádí výkony podle přání svých fanoušků a na triumf v turecké Superlize čeká již od sezóny 2013/2014. V loňském ročníku se istanbulský celek umístil na třetí pozici, čímž si zajistil kvalifikaci o Evropskou ligu. Do té se sice Fenerbahce opravdu probojovalo, ale se ziskem šesti bodů následně obsadilo jen třetí místo tabulky. Pro play-off tak spadlo do nižší Konferenční ligy.

V posledních utkáních se Fenerbahce příliš nedaří. O víkendu sice porazilo Giresunspor, avšak předtím zaznamenalo dvě domácí porážky. V poměru 0:1 totiž Fenerbahce prohrálo pohárové utkání s Kayerisporem a předtím stejným výsledkem nestačilo na Basaksehir.

Ani forma hostující Slavie není zrovna ideální. Vstup do jarní části českých soutěží totiž sešívaným vůbec nevyšel, když zaznamenali dvě porážky. V prvním zápase po zimní přestávce Pražané nečekaně prohráli na půdě Karviné, načež nezvládli pohárové derby se Spartou (0:2). Až v posledním odehraném utkání si Slavia spravila chuť, když si poradila se Slováckem.

Dnešní utkání bude rozhodovat italskí sudí Maurizio Mariani, který už se s fotbalisty Slavie jednou potkal. Přítomen byl totiž při vítězství Pražanů nad Kluží v roce 2019. V této sezóně na Marianiho pro změnu narazili Sparťané, kteří tehdy prohráli 0:3 na půdě Lyonu. Z pohledu Fenerbahce si domácí na Maurizia Marianiho mohou vzpomenout z remízového utkání v září tohoto roku ve Frankfurtu.

Fotbalisté vstupují na hrací plochu až nyní. Jakési okolnosti v útrobách stadionu očividně zkomplikovaly celý proces před úvodním výkopem, který tak bude opožděn.

1.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

1.

Hned v první minutě se domácí tlačili z pravé strany k pokutovému území. Chvíli to dokonce vypadalo na nedovolený zákrok v blízkosti šestnáctky, avšak defenzíva Slavie si poradila.

2.

Na druhé straně si trochu překáželi Sor s Olayinkou, čehož využili stopeři istanbulského celku.

4.

Nepřesné kombinace na obou stranách. Míč teď putoval jen k nohám hostujícího brankáře Aleše Mandouse.

5.

Ani pokusy o rychlý přechod do útoku nevyšla. Obrany obou celků jsou zatím velmi pozorné a nepouští soupeře do blízkosti pokutového území.

6.

Už už to vypadalo na první velkou šanci zápasu. Enner Valencia postupoval z levé strany a do pokutového území, kde však místo zakončení volil nepřesnou přihrávku.

7.

Sudí poprvé tasí žlutou kartu, kterou inkasuje Miha Zajc. Slovinci totiž Plavšič nasadil jesle a poté si vynutil faul domácího záložníka.

9.

Svižná kolmice za obranu Slavie byla dobře přečtena Mandousem. Ten si vyběhl, zařval a schoval míč do náruče.

10.

Rozběhnutý Oscar na levé straně chvíli zaváhal a dal tak šanci Sangarému. Ten šel do skluzu, čímž poslal míč do zámezí.

11.

Úvodní rohový kop v podání Ševčíka skončil nepřesným centrem na malé vápno. Fenerbahce hru okamžitě přesunulo na polovinu hřiště.

12.

Svou šanci teď mohl dostat Sor, nicméně ani jeho rychlé nohy nestačily na překonání dobře postaveného Min-Jae.

13.

Petr Ševčík se dobře vložil do kombinace soupeře a nakonec byl faulován v zajímavé pozici.

14.

Rozehrání volného kopu obstaral Plavšič, který míč jen posunul před Holeše. Jeho rána byla sražena na roh.

15.

Ani ze svého druhého rohu v utkání Slavia nezahrozila. V posledních minutách je však aktivnější a častěji drží míč na kopačkách.

16.

Do dobré pozice za obránce si naběhl Peter Olayinka, avšak jeho zakončení nebylo povedené a navíc bylo z ofsajdu.

17.

Zničehonic přišla nebezpečná kolmice do pokutového území pro Pelkase. Výborně si ho však pohlídal důrazný Taras Kačaraba.

18.

To je škoda. Yira Sor to udělal prvním dotekem skvěle, když se zbavil soupeře a pokračoval sám na levé straně až do pokutového území. Hostující útočník to vzal na sebe, ale zakončení poslal poměrně výrazně mimo tři tyče.

20.

Tak teď už byli hosté blízko k první brance. Holeš v pokutovém území obešel dva hráče a tvrdou střelou vyprášil rukavice domácího brankáře. Následná pohotová dorážka hlavou šla vedle.

21.

Připomenout se chtěl Sosa, nicméně domácí záložník zatím zůstává za očekáváním. Další nepřesná přihrávka.

23.

Příliš dlouho nyní Plavšičovi trvalo než si nachystal zakončení levačkou. Trefil tak pouze hráče, který natáhl nohu a přispěchal tak s blokem.

24.

Z hlediště se pomalu začíná ozývat pískot. Hra Fenerbahce má k ideálu zatím hodně daleko a přispěl k tomu nyní i nevýrazný obranný odkop Min-Jae Kima.

25.

Další nepovedená akce domácích. Enner Valencia si nepohlídal ofsajd při vysokém nákopu spoluhráče.

27.

Aktivní přístup hostujících fotbalistů činí hráčům Fenerbahce poměrně velké problémy v rozehrávce. Až nyní se domácí po dlouhé době dostávají přes půlící čáru.

28.

Osayi-Samuel to vzal na sebe zpoza pokutového území, ale placírkou poslal míč daleko od tyče Mandousovy brány.

29.

Pelkas si šikovně naběhl do šestnáctky, kde se s trochou štěstí dostal až k zakončení. To ovšem nemělo potřebnou kvalitu.

30.

Hosté měli třetí roh v zápase, ale ani tentokrát z něj nic nevytěžili. Naopak se musel rychle vracet Schranz, který skluzem zastavil rychlý výpad Fenerbahce.

32.

Ani jeden z celků teď nepředvedl povedený přechod do útoku. Pokračovat v ofenzívě však budou hosté, kteří se posouvají i díky dlouhým autovým vhazováním.

33.

Velmi šikovně to udělal Oscar, který z prvního doteku hlavou míč posouval před Olayinku. Toho ovšem ubránil Kim.

34.

Po ose Holeš - Ousou se míč dostal k Plavšičovi. Jeho přihrávka za obranu domácích už nebyla přesná.

35.

Fenerbahce momentálně nemá žádnou odpověď na kombinaci Slávistů. Ti se momentálně šikovně drží na útočné polovině.

37.

Konečně se v ofenzivní akci předvedli také domácí. Kadioglu si to ze strany namířil až do šestnáctky, kde proti němu zakročila poslední instance. Tou byla špička Tarase Kačaraby.

39.

Příliš důrazný byl po ztrátě míče Olayinka, který šel okamžitě po protihráči a vykonal nedovolený zákrok.

40.

Přihrávky ze stran se zatím hostujícím fotbalistům nedaří. Navíc teď Kačaraba musel faulovat Valenciu, který si sbíhal pro balón.

41.

Min-Jae Kim se poroučel na trávník a zjevně má nějaké zdravotní problémy. Do poločasové přestávky by to však měl vydržet.

43.

Poměrně bezzubá je nadále ofenzíva Fenerbahce. Ofsajd si tentokrát nepohlídal Mert Hakan Yandas.

45.

Slavia jde do vedení. Defenzíva Fenerbahce teď jenom stála a sledovala jak do pokutového území létají přihrávky ze stran. Nakonec se míč dostal k Plavšičovi, který trefil z hranice vápna tyč, ale kulatý předmět se odrazil před zcela osamoceného IBRAHIMA TRAORÉHO. Jeho střela z malého vápna zamířila bez problémů do prázdné brány.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut zápasu je minulostí a z tribun stadiónu se ozývá ohlušující pískot. Ten je směřován k domácím fotbalistům, neboť hráči Fenerbahce dosud nepředvedli vůbec nic. Naopak po většinu první půle byli aktivnější fotbalisté sídlící v Praze a v závěru poločasu přišla odměna. Obrana domácích byla na přelomu 44. a 45. minuty příliš pasivní, z čehož vyplynula Plavšičova střela do tyče a následná gólová dorážka Ibrahima Traorého. Slavia má tak velmi dobře nakročeno k zajímavého výsledku.

Průběžné poločasové výsledky Evropské ligy a Konferenční ligy. Minimálně stav 0:2 v Dortmundu je velmi překvapivý.

Žluté karty: 1 - 0

Zdá se, že se během prvního poločasu zranil některý z rozhodčích. Začátek druhé půle se tak trochu zdržuje.

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Střídání Slavie: odchází Srdjan Plavšič, přichází Ondřej Lingr.

46.

Střídání Fenerbahce: odchází Min-Jae Kim, přichází Marcel Tisserand.

48.

Peter Olayinka se prodral v pokutovém území k míči, ale zakončení již nevyšlo. Defenzíva Fenerbahce si však stále nepočíná zrovna důsledně.

49.

Bleskově rychlý Yira Sor si při dotírání na Szalaie počínal nedovoleným způsobem. Tak trochu vysvobození pro maďarského obránce, který měl velké problémy.

50.

Ousou se zapojil do ofenzívy Slavie, ale nakonec to nevyřešil vůbec dobře, když přihrával riskantně směrem k vlastní bráně. Naštěstí pro hosty se vše vyřešilo.

52.

Oscar Dorley se provinil při rychlém přechodu do útoku v podání Fenerbahce a vidí žlutou kartu.

54.

Pozor na tuto akci. Valencia se v pokutovém území prodral k zakončení, ale tváří v tvář proti Mandousovi trefil tyč. Posléze dorážel Yandas trestuhodně nad bránu.

55.

Další nepovedený kontakt s míčem v podání Yandase. Tentokrát se jednalo o centr z levé strany, který zamířil za Mandousovu bránu.

58.

A je vyrovnáno. Výbornou průnikovou akci na levé straně předvedl Kadioglu, který se protáhl k šestnáctce a přesně míč adresoval DIMITRISI PELKASOVI. Řecký ofenzivní hráč Fenerbahce zakončil z prvního doteku přesně na vzdálenější tyč. Mandous se natahoval marně.

59.

Střídání Fenerbahce: odchází Hakan Mert Yandas, přichází Ozan Tufan.

61.

Domácí fotbalisté jsou hodně nažhavení, ale nyní to přehnal Attila Szalai, jenž si za faul na Sora vykoledoval žlutou kartu.

62.

Skvěle. Slavia si bere vedení zpět na svou stranu. Nakrátko rozehraná standardka dokázala rozhodit defenzívu Fenerbahce, které sice odvrátilo míč od Sora, avšak kulatý předmět šel přesně před OSCARA DORLEYHO. Ten byl sice poměrně daleko, ale využil toho, že byl gólman venku z brány a technicky poslal míč do odkryté sítě.

63.

To je fantastická minuta Slavie. Domácí opět zaváhali ve středu hřiště, když nepřesnou přihrávku vystihl Sor. Nováček v základní sestavě Pražanů míč posunul do volného prostoru, kde si naběhl ONDŘEJ LINGR. Střídající záložník si míč potáhl blíže k pokutovému území, načež střelou na vzdálenější tyč propálil brankáře.

66.

Po hektických minutách se hra na chvíli uklidnila, ale teď už si to dopředu znovu mířil Sor. Tentokrát byl dobře bráněn třemi soupeři.

67.

Kombinaci Fenerbahce přerušil u poloviny hřiště Traoré. Jednoduchý faul, který dá šanci hostům na srovnání defenzivní linie.

68.

Podruhé během pár minut si faulem pomohl také Schranz. Myslím, že ještě jednou a slovenský reprezentant dostane karetní napomenutí.

68.

Dimitris Pelkas to chtěl strhnout na sebe, ale technickým zakončením poslal míč pouze do rukavic připraveného Mandouse.

70.

Vůbec se teď domácí fotbalisté nedostávají do pozic, ze kterých by mohli znovu ohrožovat hostujícího gólmana. Slavia brání pozorně.

71.

Další ztráta míče domácích u středového kruhu. Ne, dneska to není nejlepší den domácího klubu.

73.

Opět dobrá práce v podání Slavie, která vybojovala roh. To bude Pražanům až do konce utkání v pohodě stačit.

74.

Střídání Fenerbahce: odchází Enner Valencia, přichází Serdar Dursun.

75.

Střídání Fenerbahce: odchází Miha Zajc, přichází Arda Güler.

75.

Střídání Slavie: odchází Ibrahim Traoré, přichází Daniel Samek.

76.

Serdar Dursun se záhy po střídání zjevil v pokutovém území, kde však nedosáhl na poměrně vysoký centr z pravé strany.

77.

Rychlý výpad Slavie mohl přinést další zářez na pažbu Slavie. Oscar Dorley to řešil individuálně, ale nepovedenou střelu poslal po zemi k brankáři Bayindirovi.

78.

Hodně okatě si teď o penaltu říkal Szalai, kterému se do cesty postavil Aiham Ousou. Po trochu teatrálním pádu maďarského obránce se nepíská.

80.

Střídání Slavie: odchází Oscar Dorley, přichází Stanislav Tecl.

80.

Nesrovnalosti při střídání. Hosté chtěli vystřídat Sora, jenž už měl křeče, ale ze hřiště šel nakonec Oscar. Těžko říct, zda byla chyba u nahlášení čísla ze strany Slavie či signalizaci rozhodčího.

82.

Šikovně to udělal u postranní čáry Schranz. Nicméně po rychlém přechodu si Fenerbahce vybojovalo roh.

83.

Komplikace pro závěr utkání. Domácí roh rozehráli přihrávkou na FERDIHO KADIOGLA, který počkal až vzduchem proletí naivně bránící Sor a poté zakončil do prostoru brány. Mandous by zřejmě zakročil, nebýt teči Petera Olayinky.

85.

Yira Sor už má opravdu velké křeče a svíjí se na trávníku. Tentokrát už bude určitě střídán.

86.

Střídání Slavie: odchází Yira Sor, přichází Filip Horský.

87.

Hosté teď nedokázali podržet míč na útočné polovině delší dobu, jak by potřebovali. Dá se očekávat velký tlak Fenerbahce v samotném závěru.

88.

Střídání Fenerbahce: odchází Dimitris Pelkas, přichází Mergim Berisha.

89.

K odvrácenému míči měl blíže Szalai a Fenerbahce tak může rozjet další ofenzivní akci.

90.

Hodně nepovedený centr z kopačky Kadiogla, který měl dostatek času, ale z levé strany odcentroval až za brankovou čáru.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

90+1.

Ivan Schranz si sice pohlídal soupeře, ale bude z toho druhý roh Fenerbahce v tomto utkání. Nutno připomenout, že z prvního domácí skórovali.

90+2.

Attila Szalai si našel hlavičku po centru od rohového praporku, avšak ze záklonu zakončil mimo bránu.

90+3.

Příliš dlouhý nákop v podání Szalaie. Maďarskému obránci dnes konstruktivní rozehrávka moc nejde.

90+4.

Fantastický a veledůležitý obranný skluz předvedl Lingr. Navíc se pak míče ujal Filip Horský, jenž si vynutil faul Attily Szalaie.

90+5.

Slavia hraje poslední desítky vteřin s velkým přehledem. Peter Olayinka byl posléze dokonce faulován.

90+5.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je tedy u konce a spokojenější budou po prvním utkání tohoto dvojzápasu fotbalisté Slavie. Poměrně nevýrazný první poločas nabídl pouze jedinou branku, když se těsně před přestávkou prosadil Ibrahim Traoré, avšak v druhém poločase se rozjely gólové hody. Vyrovnání nejdříve v 58. minutě obstaral aktivní Dimitris Pelkas, nicméně místo toho, aby Fenerbahce využilo momentum, dvakrát trestala Slavia. Čtyři minuty po vyrovnávací trefě se mohl radovat Oscar Dorley a zhruba minutu po něm zužitkoval rychlý únik Ondřej Lingr. Zdálo se, že si Slavia odveze výborné dvougólové vedení, avšak Ferdi Kadioglu uspěl s tečovanou střelou a stanovil finální skóre zápasu.

Finální výsledky prvních zápasů dnešního fotbalového večera.