V životě jsem ji neviděla, říká Plíšková o soupeřce. Varuje ji výprask Strýcové

av av
15. 8. 2019 12:28
V Cincinnati zažila Karolína Plíšková jeden z nejlepších momentů kariéry. Před třemi lety zde v předzvěsti následné jízdy do finále US Open zdvihla nad hlavu vítěznou trofej. Může letos na amerických betonech zářit podobně?
Takto slavila Karolína Plíšková v Cincinnati před třemi lety.
Takto slavila Karolína Plíšková v Cincinnati před třemi lety. | Foto: Reuters

Na soudy je příliš brzy. Plíšková dobře ví, že především potřebuje herní praxi.

Přípravu na US Open zahájila minulý týden v Torontu, kde po dvou výhrách nad Alison Riskeovou a Anett Kontaveitovou skončila ve čtvrtfinále na raketě pozdější vítězky, domácí hvězdy Bianky Andreescuové.

Mezi osm nejlepších může jít i na aktuálním podniku v Ohiu. Zahřívací kolo zvládla, ve středu si poradila s Číňankou Wang Ja-fan snadno 6:1, 6:3. "Můj tenis byl v pořádku," hodnotila světová trojka stručně pohodový vstup do turnaje. A už se soustředila na duel následující.

Ve čtvrtek večer středoevropského času Plíšková vyzve nepříliš známou, avšak nevyzpytatelnou Švédku Rebeccu Petersonovou.

Na první pohled snadná cesta k případnému úspěchu, při bližším pohledu utkání, v němž může favorizovaná Češka jenom ztratit.

"Nikdy jsem ji neviděla hrát," přiznala Plíšková bez okolků. "Musím se podívat na nějaká videa a pobavit se o tom s trenérkou, která viděla část jejího minulého zápasu. Připravíme se," slíbila hráčka, která v případě postupu do semifinále udrží šanci na post světové jedničky.

Čtyřiadvacetiletou Petersonovou, momentálně 74. tenistku světa, rozhodně nehodlá podcenit.

"Už je to pravidlem, že se objevují nové a nové tváře. Petersonová je jednou z nich a vím, že už porazila některé skvělé hráčky. Třeba Strýcovou v kvalifikaci, takže bude mít sebevědomí," dala Plíšková na srozuměnou, že má pečlivě zkouknuté poslední výsledky své další protivnice.

Petersonová prošla v Cincinnati do hlavní fáze z kvalifikace, v jejímž závěrečném kole vyprovodila z kurtu semifinalistku nedávného Wimbledonu. Strýcová odešla s výpraskem 2:6, 1:6.

Švédka pak navíc v soutěži zvládla další dvě klání, když ve třech setech udolala hvězdnou Britku Johannu Kontaovou, i v minulém kole Rusku Veroniku Kuděrmetovovou.

Nedávno ve Washingtonu dokázala Petersonová přehrát grandslamovou šampionku Sloane Stephensovou. Právě Američanka, která na US Open triumfovala před dvěma lety, může být soupeřkou Plíškové v boji o semifinále.

Turnaj v Cincinnati pomalu míří do závěrečných kol a rodačka z Loun je na něm poslední českou nadějí. Hned po prvním zápase se loučily Barbora Strýcová, Petra Kvitová i Kateřina Siniaková.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

před 38 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy