Češky zdrtily světovou konkurenci. Chceme vyhrávat grandslamy, hlásí tenisové sestry

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 8. 2019 5:53
"Po šestnácti letech je trofej tam, kam patří," prohlásila Linda Fruhvirtová po finálovém vítězství na tenisovém MS do 14 let. K vytouženému triumfu přispěla dominantními výkony, ještě brutálnější sprchy ale soupeřkám připravovala její teprve dvanáctiletá sestra Brenda. Mladičké české sestry opět prokázaly svou výjimečnost.
Brenda a Linda Fruhvirtovy
Brenda a Linda Fruhvirtovy | Foto: Twitter ITF

O titul na šampionátu v Prostějově se kromě sester Fruhvirtových zasloužila také třetí členka týmu Nikola Bartůňková. Hlavní pozornost se ale upínala na Lindu s Brendou.

Oslavná óda na šampionky zveřejněná na oficiálním webu organizace ITF dokonce začínala odvážným přirovnáním k legendárním sestrám Williamsovým.

Do dospělé kategorie vede ještě dlouhá a trnitá cesta, talentu ale mají Fruhvirtovy na rozdávání. A dobře to vědí.

Když si plnily mediální povinnosti po sladkém triumfu, nezávisle na sobě mluvily o stejných kariérních cílech. "Chci být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy," hlásila sebevědomě čtrnáctiletá Linda i o dva roky mladší Brenda.

Ta doslova nadchla. V deseti zápasech na šampionátu nenašla přemožitelku, navíc neztratila jediný set. 

"Proti starším hráčkám, než jsem já, hraju od té doby, co jsem začala s tenisem. Takže je to pro mě normální," komentovala svůj prostějovský koncert. Věkové kategorie přeskakuje se stejnou samozřejmostí jako její čtrnáctiletá sestra, která před dvěma týdny odvezla bronz z mistrovství Evropy do 18 let. 

"Věkově měla hrát v tom samém týdnu spíše Evropu do 14 nebo 16 let. Mezinárodní tenisová federace ITF jí ale povolila přeskočit dvě kategorie," popsal její skok pro Aktuálně.cz trenér Daniel Filjo.

Brenda s Lindou se svými úspěchy vzájemně motivují a tvoří funkční tréninkový tým.

"Jak rostou, mají spolu velmi intenzivní bitvy. Mladší chce vždy porazit starší a ta nikdy nechce prohrát. Soutěží spolu ale jen na kurtu, když jsou mimo něj, je to úplně jiný příběh. Navzájem se motivují a podporují," řekl pro ITF otec tenistek Hynek Fruhvirt.

Kapitán českého týmu Tomáš Josefus zase stručně popsal herní charakteristiku obou českých nadějí. "Obě jsou výborné ve hře od základní čáry," řekl a zastavil se konkrétně u starší Lindy, jejíž výjimečnost přirovnal k vycházející americké hvězdě Cori Gauffové.

"Linda během zápasu působí jako pitbul. Před dvěma lety jsem viděl nějaké zápasy Cori a očekával jsem, že z ní bude velmi dobrá tenistka. Podobně to vidím u Lindy, která má pro tenis optimální tělo."

Cíle jsou ale logicky opatrné a velmi postupné. "Cílem pro obě je to, aby začaly hrát tenis profesionální. A já věřím, že budou. Samozřejmě za předpokladu, že zůstanou zdravé," podotkl kapitán.

Velkou budoucnost českým sestrám předpovídá kapitánka Američanek, bezmocných soupeřek České republiky ve finále šampionátu, Maureen Diazová.

"Obě v sobě mají skvělou tenisovou inteligenci, dobře se pohybují a mají už teď dost zkušeností. Znají dobře hru, mají kvalitní síť podpory. Teď jen musí rozvíjet svůj potenciál a záleží jen na nich, jak velkými se stanou," prohlásila americká kapitánka.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na počest zesnulého předsedy Senátu Kubery bude pondělí 3. února v Česku dnem státního smutku. Usnesení vlády ukládá vyvěšení vlajek na půl žerdi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Šéf ČTÚ rezignoval kvůli aukci 5G kmitočtů

Předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák dnes rezignoval. Důvodem je snaha ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G. Novák to uvedl v rezignačním dopise zveřejněném na Twitteru.

Ministerstvo vedené vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) dnes vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy