Češky zdrtily světovou konkurenci. Chceme vyhrávat grandslamy, hlásí tenisové sestry

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 8. 2019 5:53
"Po šestnácti letech je trofej tam, kam patří," prohlásila Linda Fruhvirtová po finálovém vítězství na tenisovém MS do 14 let. K vytouženému triumfu přispěla dominantními výkony, ještě brutálnější sprchy ale soupeřkám připravovala její teprve dvanáctiletá sestra Brenda. Mladičké české sestry opět prokázaly svou výjimečnost.
Brenda a Linda Fruhvirtovy
Brenda a Linda Fruhvirtovy | Foto: Twitter ITF

O titul na šampionátu v Prostějově se kromě sester Fruhvirtových zasloužila také třetí členka týmu Nikola Bartůňková. Hlavní pozornost se ale upínala na Lindu s Brendou.

Oslavná óda na šampionky zveřejněná na oficiálním webu organizace ITF dokonce začínala odvážným přirovnáním k legendárním sestrám Williamsovým.

Do dospělé kategorie vede ještě dlouhá a trnitá cesta, talentu ale mají Fruhvirtovy na rozdávání. A dobře to vědí.

Když si plnily mediální povinnosti po sladkém triumfu, nezávisle na sobě mluvily o stejných kariérních cílech. "Chci být světovou jedničkou a vyhrávat grandslamy," hlásila sebevědomě čtrnáctiletá Linda i o dva roky mladší Brenda.

Ta doslova nadchla. V deseti zápasech na šampionátu nenašla přemožitelku, navíc neztratila jediný set. 

"Proti starším hráčkám, než jsem já, hraju od té doby, co jsem začala s tenisem. Takže je to pro mě normální," komentovala svůj prostějovský koncert. Věkové kategorie přeskakuje se stejnou samozřejmostí jako její čtrnáctiletá sestra, která před dvěma týdny odvezla bronz z mistrovství Evropy do 18 let. 

"Věkově měla hrát v tom samém týdnu spíše Evropu do 14 nebo 16 let. Mezinárodní tenisová federace ITF jí ale povolila přeskočit dvě kategorie," popsal její skok pro Aktuálně.cz trenér Daniel Filjo.

Brenda s Lindou se svými úspěchy vzájemně motivují a tvoří funkční tréninkový tým.

"Jak rostou, mají spolu velmi intenzivní bitvy. Mladší chce vždy porazit starší a ta nikdy nechce prohrát. Soutěží spolu ale jen na kurtu, když jsou mimo něj, je to úplně jiný příběh. Navzájem se motivují a podporují," řekl pro ITF otec tenistek Hynek Fruhvirt.

Kapitán českého týmu Tomáš Josefus zase stručně popsal herní charakteristiku obou českých nadějí. "Obě jsou výborné ve hře od základní čáry," řekl a zastavil se konkrétně u starší Lindy, jejíž výjimečnost přirovnal k vycházející americké hvězdě Cori Gauffové.

"Linda během zápasu působí jako pitbul. Před dvěma lety jsem viděl nějaké zápasy Cori a očekával jsem, že z ní bude velmi dobrá tenistka. Podobně to vidím u Lindy, která má pro tenis optimální tělo."

Cíle jsou ale logicky opatrné a velmi postupné. "Cílem pro obě je to, aby začaly hrát tenis profesionální. A já věřím, že budou. Samozřejmě za předpokladu, že zůstanou zdravé," podotkl kapitán.

Velkou budoucnost českým sestrám předpovídá kapitánka Američanek, bezmocných soupeřek České republiky ve finále šampionátu, Maureen Diazová.

"Obě v sobě mají skvělou tenisovou inteligenci, dobře se pohybují a mají už teď dost zkušeností. Znají dobře hru, mají kvalitní síť podpory. Teď jen musí rozvíjet svůj potenciál a záleží jen na nich, jak velkými se stanou," prohlásila americká kapitánka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 11 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy