Před startem prvního grandslamu sezony panovaly opodstatněné obavy. Jednak psychického rázu. Kvitová na posledních grandslamech pravidelně selhávala v úvodních kolech a sama přiznávala, že neunáší tlak spojený s nejdůležitějšími turnaji roku.
Těsně před začátkem bojů v Melbourne ale vyvstala další strachem zahalená otázka: jak na tom Kvitová bude fyzicky?
Po nezdaru na úvodním turnaji roku v Brisbane totiž Kvitová přijala divokou kartu do Sydney. A tam nakonec zažila vskutku vyčerpávající týden. Pět zápasů v pěti dnech, neustálé čekání kvůli deštivému počasí, konce utkání kolem půlnoci i později a také drasticky náročné finále s domácí Ashleigh Bartyovou. Poté rychlý přesun do Melbourne a hned první kolo s nebezpečnou kamarádkou Magdalenou Rybárikovou.
Našly se hlasy, a nebylo jich málo, podle kterých mělo působení Kvitové na Australian Open skončit velmi rychlým fiaskem. Nepotvrdily se. Češka zvládla zrádné první kolo, v hlavě se naladila na pozitivní antistresovou vlnu a rozjela kolotoč, který se dodnes nezastavil.
Čtyři soupeřky už odjely domů s debaklem. Rybáriková dostala 6:3, 6:2, Rumunka Beguová ve druhém kole 6:1, 6:3, Švýcarka Bencicová poté 6:1, 6:4 a konečně sedmnáctiletá Američanka Anisimovová v osmifinále 6:2, 6:1.
Kvitová zahájila rok šňůrou devíti vítězných zápasů za sebou. Ztratila v nich jediný set, ve finálovém klání v Sydney, kde s Bartyovou otáčela na konečných 1:6, 7:5, 7:6.
Po článcích vyzdvihujících nevyzpytatelnost české tenistky teď není ani památka. Pro svět je Kvitová rázem jednou z největších favoritek na titul. John McEnroe se nestačí divit, jak světová šestka pozměnila svou hru, zařadila do svého arzenálu schopnost vyběhat těžké míče a nespoléhá už jen a pouze na agresivní palbu od základní čáry.
Jeho kolega z Eurosportu Mats Wilander se nad Kvitovou rozplývá: "Fyzicky vypadá v úžasné formě. Po kurtu se strašně rychle pohybuje, což znamená, že i kdyby měla špatný den, pořád je schopná díky tomu vyhrávat zápasy. V tom byla loni slabší."
Pro Wilandera - a rozhodně v tomto názoru není osamocen - je Kvitová v této chvíli velkou kandidátkou na postup do finále. "Když je takhle připravená, může vyhrávat grandslamy. To teď musí být očividné pro každého," říká Švéd, bývalá světová jednička.
Kvitová navíc v dolní polovině pavouka přišla o některé velké soupeřky. Nic lehkého ji ale stejně nečeká. Už zítřejší čtvrtfinále, odveta za finále v Sydney s Ash Bartyovou bude jednou z nejtvrdších možných zkoušek. Australanka, světová patnáctka, je stále nebezpečnější a sebevědomější, především po čerstvém vítězství nad Marií Šarapovovou.
V případném semifinále by Kvitová mohla mít papírově snadnější soupeřku, jakkoli prozatímní výkony Američanky Danielle Collinsové i Rusky Anastasie Pavljučenkovové vzbuzují zasloužený respekt.
Kvitová ovšem nemyslí na nic jiného, než na nadcházející zápas. Úkol splnila už svým postupem do čtvrtfinále.
"Chci hrát každý zápas na sto procent a uvidíme, co se stane. Chci si tenis užívat, což mi zatím jde moc pěkně," tvrdí česká tenistka. "Jsem ve čtvrtfinále, ale vím, jak je těžké grandslam vyhrát. Nepřemýšlím o tom," dodává.
Už nyní v živém žebříčku WTA vystoupala na třetí místo. A stále živí naději, že se po turnaji poprvé v kariéře stane světovou jedničkou. Šanci sesadit Simonu Halepovou, která skončila v osmifinále na raketě Sereny Williamsové a neobhájila body za loňské finále, mají ještě Japonka Naomi Ósakaová, Ukrajinka Elina Svitolinová a také krajanka Kvitové Karolína Plíšková.
Velké úspěchy jsou blízko, ale zároveň stále dost daleko. Je jen dobře, že se na ně Kvitová nijak neupíná. Povznést k nim ji může právě ona čistá radost ze hry, kterou si Češka v prvních týdnech nové sezony plnými doušky užívá.