Policista poslal v New Yorku na ulici k zemi hvězdného tenistu. Pak ho navíc žaloval

av av
10. 6. 2020 6:18
Na incident, který proběhl v New Yorku před pěti lety, by James Blake nejraději zapomněl. Přesto má bývalá tenisová hvězda podivnou událost stále před očima, zvlášť nyní, po tragické smrti George Floyda. Američan se stal obětí fatálního policejního omylu.
James Blake, někdejší čtvrtý hráč světového žebříčku.
James Blake, někdejší čtvrtý hráč světového žebříčku. | Foto: Reuters

"Musím přiznat, že jsem z toho zážitku pořád otřesený," prohlásil čtyřicetiletý Blake, který kariéru ukončil v roce 2013.

O dva roky později byl v New Yorku během US Open, ve volné chvíli postával na ulici před hotelem Grand Hyatt, opíral se o sloup, když se k němu přiřítil neznámý muž.

Bývalý tenista si zprvu myslel, že jde o fanouška.

"Říkal jsem si, že mi začne vyprávět, kde mě viděl hrát, nebo že jeho děti hrají tenis. Když přibíhal ke mně, usmíval jsem se, ruce jsem měl dole," zavzpomínal Blake v rozhovoru pro Associated Press.

Muž ale nechtěl žádat o autogram, ani klábosit o tenisu. Trojnásobného grandslamového čtvrtfinalistu agresivně strhl k zemi, zaklekl na něj, zkroutil mu ruce za záda a nasadil pouta.

Ukázalo se, že šlo o policistu v civilu, který Blakea považoval za člena gangu překupníků. Jmenoval se James Frascatore a měl údajně mylné informace, tenistu prý jako zločince identifikoval informátor. Později vyšlo najevo, že byl Blake velmi podobný jinému podezřelému, který byl ale nakonec rovněž nevinný.

Frascatore se nezmýlil poprvé. Podobně neadekvátně reagoval i v jiném případě, když za údajnou manipulaci s důkazy zatkl matku dvou dětí a jejího přítele srazil z kola proto, že jel po chodníku. Celkem na jeho problematické chování existovaly hned čtyři stížnosti. 

Blake, který si z řádění zmateného policisty odnesl pohmožděniny na noze a tržnou ránu na lokti, nejprve sám zpochybňoval jakékoli domnělé rasové motivy.

"Neřekl bych, že je to tak jednoduché. Vnímám to jako neopodstatněné policejní násilí, bez ohledu na rasu. Možná v tom rasový faktor hrál nějakou roli, každopádně však nevidím žádný důvod, aby někdo komukoli dělal něco takového," podotkl tehdy Blake.

Dočkal se oficiální omluvy ze strany newyorské policie i od starosty Billa de Blasia. Frascatore byl potrestán suspendací.

Příběh se ale dočkal pokračování v roce 2017, kdy Blake vydal knihu, v níž policistu vykreslil jako rváče tíhnoucího k šikaně a xenofobii. Frascatore se rozhodl jej žalovat za hanobení jména, ale soud jeho pokus před dvěma lety smetl ze stolu. 

Nyní, ve světle smrti Afroameričana George Floyda, se nepříjemné vzpomínky znovu uhnízdily v Blakeově hlavě.

"Šel jsem spát velmi smutný a plný pesimismu, koukal jsem na to video s Floydem pořád dokola. Probudil jsem se uprostřed noci a nemohl přestat myslet na to, co se stalo teď, i na to, co se mi stalo před pěti lety," svěřil se Blake.

"Rmoutí mě, když vidím, že je tenhle druh policejní práce pořád tady, že se děje taková brutalita i to, jak často je namířena proti černé nebo hnědé komunitě," uvedl.

Blake i pět let po incidentu stále cítí strach, když vidí policejního důstojníka. A prý už bude nesvůj navždy.

"Rád bych to změnil, ale myslím si, že budu nejspíš po zbytek života při kontaktu s policisty víc nervózní," dodal muž, který během kariéry získal deset turnajových titulů a tenisem vydělal přes 6,7 milionu amerických dolarů.

Podívejte se na video z incidentu, který Blake prožil v roce 2015:

Video: James Blake | Video: www.youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy