Mentalista, který se vzepřel Sereně. V dětství trpěl, děsil ho i imaginární hmyz

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 6. 2020 7:07
Patrick Mouratoglou oslavil padesátiny. V dětství trpěl silnými úzkostmi, rodiče mu sebrali sen stát se profesionálním tenistou, přesto nezahořkl a k milovanému sportu našel jinou cestu. Stal se slavným trenérem, zakladatelem věhlasné akademie v Nice a mužem, který udělal ze Sereny Williamsové královnu všech legend. I díky tomu, že jako jeden z mála sebral odvahu postavit se jí i jejímu otci.

Chlapec ochromený hanbou

Patrick Mouratoglou, tenisový trenér
Patrick Mouratoglou, tenisový trenér | Foto: Reuters

Mouratoglou ve své knize nazvané The Coach - Vítězství se skrývá v detailech popisuje složité dětství, v němž se velmi složitě vyrovnával se svou plachou povahou. Trpěl úzkostmi, depresemi a stydlivostí, kvůli níž si nedokázal nacházet žádné přátele.

"Ušel jsem dlouhou cestu. Mám potíže porozumět tomu, jak dítě, kterým jsem byl, se mohlo stát dospělým, který píše tato slova. Změnil jsem svůj osud, i když jsem potřeboval mnoho let, abych toho dosáhl… Byl jsem dítě a můj život byl plný utrpení. Každou noc jsem trpěl úzkostnými záchvaty. Byl jsem neduživý a velmi plachý. Cítil jsem se jako někdo, kdo se díval nevěřícně na svůj život, ochromený hanbou, že se nedaří lépe. Soudil jsem sám sebe bez jakéhokoli slitování. Obdivoval jsem jiné pro jejich kvality - a v sobě žádné nenacházel."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy