Hrubé kontroly, lidé schovávající tašky. Bolelo to, promluvil Tsonga o rasismu

av av
5. 6. 2020 11:32
Součástí debaty o rasismu, kterou vynesla do popředí mediálního zájmu smrt Afroameričana George Floyda, je také otázka, zda je Evropa na tom o něco lépe než Spojené státy. Špičkový francouzský tenista Jo-Wilfried Tsonga si to nemyslí.
Jo-Wilfried Tsonga.
Jo-Wilfried Tsonga. | Foto: Reuters

Pětatřicetiletý Tsonga zavzpomínal na dospívání ve Francii se všemi specifickými zážitky, s nimiž se musel vyrovnávat coby syn francouzské matky a konžského otce. Rodák z Le Mans připustil, že se s rasismem setkával pravidelně, už od nejranějšího dětství.

Podle Tsongy byly na začátku, ve školce mezi dětmi, drobné přezdívky odkazující na jeho snědou pleť. Už na ně byl mladý Francouz velmi citlivý. Později přišly regulérní urážky a "detaily" v běžném životě, které Tsongovi daly pocítit, že je jiný.

"Stával jsem se například obětí nepřiměřených kontrol dokladů na ulicích," svěřil se Tsonga v rozhovoru pro France Info. K přísnějšímu lustrování docházelo i ve chvílích, kdy byl mladý tenista venku s bílými kamarády. Ti přitom podle něj nikdy perlustrováni nebyli.

Tsonga se cítil odmítaný a separovaný, se svou "rolí" ve francouzské společnosti se špatně smiřoval. "Několikrát se stalo, že jsme s kamarády chtěli jít do nějakého podniku. U vchodu mi bylo řečeno, že kamarádi jít dovnitř můžou, ale já ne," popsal bývalý pátý hráč světového žebříčku.

Když chodil po ulicích se svým otcem, vídal prý v očích spoluobčanů strach nebo opovržení.

"Lidé mě míjeli a schovávali si přede mnou tašky. To opravdu bolelo. Jsou to věci, které ve mně zanechaly stopu, kterou nelze smazat. Zůstane to se mnou navždy," uvedl tenista, jenž si během kariéry vydělal tenisem přes 20 milionů amerických dolarů.

Zamyslel se i nad tím, jak o něm kdysi informovala francouzská média.

"Když jsem startoval kariéru, hlavní informace o mně byla, že jsem syn konžského otce. Nerozuměl jsem, proč je to tak důležité, byl jsem přece Francouz. Měli jsme už tehdy Yannicka Noaha, francouzsko-kamerunského hráče. Zvláštní ale bylo, že Cedric Pioline nikdy nebyl označován za francouzsko-rumunského tenistu," vrátil se Tsonga o dvě dekády nazpět. 

O rasismu Tsonga v uplynulých letech téměř vůbec nemluvil. "Nezmiňoval jsem se, ale nejsem naivní. Pravda je, že tragédie George Floyda je jen jednou z mnoha a člověka nevyhnutelně nutí křičet hlasitěji, podělit se o svou vlastní bolest," vysvětlil finalista Australian Open z roku 2008.

Floydova smrt je podle něj pohromou pro celý svět, incidentem, který ještě více rozdělí společnost.

"Celé to je jenom o nepřijetí rozdílu. Tenhle druh chování je pro mě nesnesitelný, ale vídáme ho v mnoha podobách. Případ George Floyda není jen o černé americké komunitě, je o tom, co se děje všude na světě, ať už se to týká barvy pleti, sexuality, původu, nebo náboženství. Připadá mi to nechutné," zamyslel se Tsonga.

Proti rasismu bojuje individualismem, snahou nepřizpůsobovat se žádné komunitě a žít podle svého svědomí.

"Svou identitu jsem si vybudoval sám. Žádné místo pro mě nebylo předem vyhrazeno. Na obou stranách jsem se necítil vítaný. Ve Francii jsem byl černý, v Africe zase bílý. Kořeny mého syna jsou ze šesti zemí, bude mluvit několika jazyky. Takhle bojuji proti rasismu," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy