Rýsuje se totální demolice zbytku světa. Češky početně ovládnou Turnaj mistryň

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 10. 2017 7:42
Dvacet dní zbývá do startu tradičního Turnaje mistryň. A do Singapuru, kde se finální turnaj sezony v posledních letech koná, má blízko velké množství českých tenistek.
Karolína Plíšková.
Karolína Plíšková. | Foto: Reuters

Praha - Teprve podruhé během posledních sedmi sezon budou české tenistky chybět ve finále týmového Fed Cupu, který od roku 2011 již pětkrát opanovaly. Jejich dlouhodobá vláda nad tenisovou planetou tím ale končí pouze zdánlivě.

Důkazem budiž pohled na momentální stavy žebříčků WTA Race, tedy bojů o kvalifikaci na prestižní Turnaj mistryň. České vlajky jednoznačně dominují.

Samozřejmě nikoli ve dvouhře, kde bude mít Česko v Singapuru jednu zástupkyni v podobě Karolíny Plíškové. Disciplínou, která jednoznačněji demonstruje dominanci malé země ve středu Evropy, je debl. V letošním pořadí čtyřhry se to Češkami jenom hemží.

Na třetím místě jsou Lucie Šafářová s Bethanií Mattekovou-Sandsovou, jež ale do Singapuru nepocestují. Američanka si na Wimbledonu vážně zranila koleno. Šafářová nyní hraje s krajankou Barborou Strýcovou, ale brzdí jí zdravotní potíže.

Český pár je zatím sedmnáctý a času na zlepšení už příliš nezbývá. I bez Šafářové, momentálně trojky deblového žebříčku, to ovšem vypadá na výrazný úspěch.

Jistotu účasti na závěrečném podniku sezony mají finalistky US Open Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou. Pár bodů chybí ke kvalifikaci velezkušené Květě Peschkeové, která tvoří pár s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou.

A na pátý a šestý pár současného pořadí navazuje i Andrea Hlaváčková. Také ona - ve dvojici s Maďarkou Timeou Babosovou - má do Singapuru velmi blízko. Zvlášť po víkendovém triumfu na turnaji v Taškentu.

Hlaváčková v roce 2017 obzvlášť ukazuje svou deblovou sílu. Sezonu zahájila po boku Číňanky Pcheng Šuaj, ta se ale za pochodu rozhodla soustředit se takřka výhradně na svou slibně se rozvíjející kariéru ve dvouhře. I tak spolu za pár měsíců nasbíraly tolik bodů, že by se v tuto chvíli na Turnaj mistryň dostaly. Jsou osmé, místečko za Hlaváčkovou s Babosovou.

Česko - maďarský pár každopádně náramně šlape, letos vyhrál tři turnaje a jednatřicetiletou rodačku z Plzně vynesl už na sedmé místo světového žebříčku čtyřhry. V první dvacítce zde najdeme pět českých hráček, Peschkeová je těsně jednadvacátá.

A ještě veseleji pak vypadá přehled předpokládané účasti na Turnaji mistryň, jež je na programu v týdnu od 22. do 29. října v hale Singapore Indoor Stadium, podle jednotlivých národností. Českých hráček by mělo jet do městského státu v jihovýchodní Asii nejméně pět.

Může tomu jiný stát konkurovat? V žádném případě. Na druhém místě jsou Rusko a Austrálie, jež by měly na dostaveníčko těch nejlepších singlistek a deblistek světa vyslat po dvou hráčkách.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy