Julia Putincevová stojí za oknem svého dočasného melbournského domova a v rukou třímá protestní transparent: "Potřebujeme dýchat čerstvý vzduch."
Kazašská tenistka fotografii postuje na sociální sítě, okamžitě ale dostává pádnou odpověď od místní tenisové legendy. "Ne, nepotřebuješ," reaguje s vykřičníkem Rennae Stubbsová, bývalá světová jednička ve čtyřhře a někdejší trenérka Karolíny Plíškové.
Strhává se hádka, která vhodně ilustruje pnutí sílící mezi tenisovou smetánkou. "Možná ty nepotřebuješ, ale já ano. Nejsem v pětihvězdičkovém hotelu, jsem v pokoji, kde jsou myši a pavouci," pokračuje Putincevová.
Naráží tak na nepříjemnost, kterou zažívá ve svém pokoji od začátku pobytu a jak se zdá z čerstvých úterních záběrů, nikdo z povolaných ji stále neřeší:
it’s actually a lot of them! Not even 1 in my room now🤦🏼♀️ pic.twitter.com/uUaicOhoB5
— Yulia Putintseva (@PutintsevaYulia) January 19, 2021
Jenže Stubbsová osmadvacáté hráčce světa připomíná, že čtrnáctidenní karanténa není nic nového a přežilo ji bez úhony už mnoho lidí.
"Přežiješ a odletíš odsud s minimálně 100 tisíci australskými dolary v kapse. Ale jestli je chceš darovat charitě, tak to oceníme a můžeš odletět rovnou," připomíná minimální odměnu tenistů za účast v prvním kole úvodního grandslamu sezony.
Španělský favorit Roberto Bautista-Agut na uniklé nahrávce označuje izolaci za vězení.
"Je to úplná katastrofa. Tihle lidé vůbec nevědí, o čem je tenis. Neřídí to tu australský svaz, ale místní vláda. Cvičím v pokoji, ale není to ono. Nedokážu si přestavit, že takhle vydržím dva týdny. Je to hrozně těžké," naříká viditelně nalomený a obvykle nekonfliktní tenista.
Po pár hodinách upřesňuje, že nešlo o oficiální vyjádření pro média, ale o soukromou konverzaci. Prý vytrženou z kontextu.
Svá předchozí ostrá slova mírní i Francouzka Alize Cornetová. Ta nejprve zveřejňuje následující vyjádření: "Nikdo nám neřekl, že když bude jeden nakažený v letadle, půjdou všichni do tvrdé karantény. Tohle je šílenost. Po australských občanech nikdo nechce, aby po čtrnáctidenní karanténě odváděli stoprocentní výkon v profesionálním sportu. Riziko zranění je přiliš velké."
Když schytá obrovské množství kritických ohlasů, zejména od Australanů, otáčí a kaje se.
"Po svém posledním (už smazaném) tweetu se musím omluvit australskému lidu. Vaše reakce na tenhle netaktní komentář mi pomohla si uvědomit, čím jste si v posledním roce procházeli a jak moc jste trpěli. Asi jsem příliš úzkostlivá, bude lépe, když zavřu pusu."
Mezitím ale vznikají další spory. Domácí kontroverzní hvězda Nick Kyrgios, který od února loňského roku tenis nehraje, protože "svět má důležitější věci k řešení, než sledovat pinkání přes síť", se pouští do světové jedničky Novaka Djokoviče. Už podruhé během krátké doby jej označuje za "kreténa".
Kyrgiosova reakce na reportáž o Djokovičovi a Tomicovi:
Djokovic is a tool. I don’t mind Bernie but his Mrs obviously has no perspective, ridiculous scenes 🤦🏽♂️ https://t.co/MMgeriH2GJ
— Nicholas Kyrgios (@NickKyrgios) January 18, 2021
Srb napsal organizátorům dopis, zasazoval se v něm o zmírnění karantény pro ty, kteří letěli v letadle s nakaženou osobou a tak prozatím nemohou využívat ani povolené pětihodinové "vycházky" na kurt k tréninku.
Takových tenistů je v Melbourne momentálně přes sedm desítek, mimo jiné i Češi Barbora Strýcová, Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková a Tomáš Macháč.
Djokovič se dopisem snažil pomoci izolovaným kolegům a zmírnit zvýhodnění, které bude mít právě on a dalších sedm vyvolených díky exhibici konané v Adelaide.
Žádal v něm například zkrácení izolačních period i stěhování tenistů do soukromých domů s tenisovými kurty. Marně. "Lidé mají samozřejmě právo sepsat svůj list požadavků. Ale odpověď je ne. Nebude tady žádné speciální zacházení," odpověděl důrazně premiér státu Victoria Daniel Andrews.
Kyrgios celou epizodu doplňuje svým úšklebkem. Djokovičovi veřejně nadával už v létě, kdy srbský šampion za minimálních opatření organizoval balkánskou exhibici Adria Tour a nakonec se covidem nakazil on i řada dalších hráčů.
Premiér Andrews dává Strýcové a spol. alespoň naději, že by přece jen nemuseli zůstat zavření na pokoji po celé dva týdny.
"Pokud bylo například třicet lidí v letadle, kde byl zaznamenán jeden případ koronaviru, který už ale není považován za aktivní, pak by ti lidé mohli být propuštěni z přísné karantény," cituje jej agentura AP.
Vášně a projevy nespokojenosti hráčů vyvažují některé světlé výjimky. Mnohé stížnosti na kvalitu jídla odmítá ukrajinská superstar Elina Svitolinová.
"Na to si nemůžeme stěžovat. Dostáváme tři jídla denně a k tomu každý den poukaz na 100 dolarů, abychom si mohli objednat něco z hotelu nebo od Uber Eats. Takovou sumu ani nemůžeme utratit," kroutí nechápavě hlavou. Podle aktuálního kurzu dělá 100 australských dolarů 1660 českých korun.
Zklidnit podrážděné tenisové kolegy se pokouší také Běloruska Victoria Azarenková. V dlouhém otevřeném dopise je žádá "o spolupráci, pochopení a empatii vůči místní komunitě."