Tohle není stejná startovní čára, čílí se tenisté. Vyvolení dostanou podivnou výhodu

av av
13. 1. 2021 15:13
"Kam se poděla rovnost, na níž si tenis tak rád zakládá?" Mezi hráči, kteří nepatří do absolutní světové špičky, roste před Australian Open nespokojenost s rozdílnými podmínkami.
Serena Williamsová by měla patřit mezi vyvolené, kteří dostanou před Australian Open nezanedbatelnou výhodu
Serena Williamsová by měla patřit mezi vyvolené, kteří dostanou před Australian Open nezanedbatelnou výhodu | Foto: Reuters

Úvodní grandslam sezony bude letos zkouškou psychické kondice. Dvoutýdenní karanténa, omezené možnosti trénování, každodenní testy, až pět týdnů strávených v bublině, takřka bez kontaktu s okolním světem. A tvrdé tresty za porušení pravidel.

Náročné podmínky odradily třeba Rogera Federera. Švýcarský šampion se omluvil kvůli nedostatečné připravenosti po dvou loňských operacích kolena, vzápětí ovšem vyšlo najevo, že důvodem jeho neúčasti bylo především dlouhé odloučení od rodiny.

"Kámo, je mi devětatřicet, mám čtyři děti, vyhrál jsem dvacet grandslamů. Už nejsem v situaci, abych byl pět týdnů pryč od rodiny," odhalil Federerovo zdůvodnění manažer turnaje pro styk s hráči. 

Podobně se před pár dny rozhodl také další zkušený tenista, Američan John Isner.

"Vždycky jsem si tuhle část mé kariéry představoval tak, že budu po turnajích cestovat s rodinou. To ale není případ letošního Australian Open. Nechci být tak dlouho od rodiny, zůstávám doma," prohlásil.

Ostatní hvězdy jdou vstříc výzvě. "Vím, že to bude mentálně strašně těžké, ale cítím, že mi pomohou zkušenosti ze závěru minulé sezony," uvedla Rumunka Simona Halepová.

Právě ona patří do úzké skupiny největších osobností, které přece jen v přípravě na australský tenisový svátek zažijí jistou úlevu i možnost kvalitnějšího tréninku.

Před začátkem grandslamu na konci ledna totiž australská tenisová federace uspořádá v Adelaide exhibici pro osm vyvolených. "Budou to tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy, další dvě jména ještě oznámíme," vysvětlil nejprve šéf Craig Tiley.

K Novaku Djokovičovi, Rafaelu Nadalovi, Dominicu Thiemovi, Ashleigh Bartyové, Simoně Halepové a Naomi Ósakaové krátce poté doplnil sedmé jméno. "Pozvali jsme Serenu Williamsovou," zaznělo rozhodnutí, po kterém se začaly mezi ostatními tenisty šířit kritické hlasy.

Pointu řady naštvaných výkřiků na sociálních sítích nejlépe shrnul francouzský tenista Jeremy Chardy v rozhovoru pro deník L'Equipe. Bublinu v Adelaide označil jako "exkluzivní" a upozornil na některé diametrální odlišnosti.

"Všechny nás to trochu překvapilo a je to podivné, když se mám vyjádřit mírně."

Top hráči stráví karanténu ve čtyřhvězdičkovém hotelu, podle Chardyho budou mít k dispozici mnohem luxusnější prostory než ostatní. Francouz, a nejen on, v tom vidí výrazné zvýhodnění během přípravy.

"Dokonce budou moci navštěvovat neomezeně hotelovou posilovnu, což pro ně bude velká výhoda," upozornil 72. hráč světového žebříčku. "Budou moci vyrazit ven, skoro bych řekl, že budou moci normálně žít," podotkl třiatřicetiletý Chardy.

Drtivá většina tenisového pole bude v Melbourne striktně izolovaná v ubytování, k tréninku na kurtech pořadatelé vyhradili pět hodin denně. Pokud nebudete na tréninku, musíte být v hotelovém pokoji, nikde jinde. 

"Už tak mají dost privilegií. A když mohou trénovat více a lépe než ostatní, prostě to nejsou totožné podmínky na přípravu. Všichni bychom měli být na stejné startovní čáře, ale nejsme, a to je zvláštní," uzavřel Chardy.

Nakonec ještě nepřímo popíchl čtvrtého muže současného žebříčku, Rusa Daniila Medveděva.: "Kdybych byl světová čtyřka, byl bych z té exhibice hodně rozrušený."

Australian Open v Melbourne startuje 8. února za přísných bezpečnostních opatření. Než bude tenistům povoleno trénovat, musí odevzdat dva negativní testy. Poté budou znovu testování každý den. Za jakékoli porušení pravidel bude následovat pokuta až ve výši 20 tisíc australských dolarů (asi 330 tisíc korun).

"Zavedli jsme ta nejsilnější a nejpřísnější pravidla, která si lze představit," řekla ministryně policie státu Victoria Lisa Nevilleová.

Jak si zachránit kariéru? Australská tenistka začala na internetu prodávat vlastní akty | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy