Tohle není stejná startovní čára, čílí se tenisté. Vyvolení dostanou podivnou výhodu

av av
13. 1. 2021 15:13
"Kam se poděla rovnost, na níž si tenis tak rád zakládá?" Mezi hráči, kteří nepatří do absolutní světové špičky, roste před Australian Open nespokojenost s rozdílnými podmínkami.
Serena Williamsová by měla patřit mezi vyvolené, kteří dostanou před Australian Open nezanedbatelnou výhodu
Serena Williamsová by měla patřit mezi vyvolené, kteří dostanou před Australian Open nezanedbatelnou výhodu | Foto: Reuters

Úvodní grandslam sezony bude letos zkouškou psychické kondice. Dvoutýdenní karanténa, omezené možnosti trénování, každodenní testy, až pět týdnů strávených v bublině, takřka bez kontaktu s okolním světem. A tvrdé tresty za porušení pravidel.

Náročné podmínky odradily třeba Rogera Federera. Švýcarský šampion se omluvil kvůli nedostatečné připravenosti po dvou loňských operacích kolena, vzápětí ovšem vyšlo najevo, že důvodem jeho neúčasti bylo především dlouhé odloučení od rodiny.

"Kámo, je mi devětatřicet, mám čtyři děti, vyhrál jsem dvacet grandslamů. Už nejsem v situaci, abych byl pět týdnů pryč od rodiny," odhalil Federerovo zdůvodnění manažer turnaje pro styk s hráči. 

Podobně se před pár dny rozhodl také další zkušený tenista, Američan John Isner.

"Vždycky jsem si tuhle část mé kariéry představoval tak, že budu po turnajích cestovat s rodinou. To ale není případ letošního Australian Open. Nechci být tak dlouho od rodiny, zůstávám doma," prohlásil.

Ostatní hvězdy jdou vstříc výzvě. "Vím, že to bude mentálně strašně těžké, ale cítím, že mi pomohou zkušenosti ze závěru minulé sezony," uvedla Rumunka Simona Halepová.

Právě ona patří do úzké skupiny největších osobností, které přece jen v přípravě na australský tenisový svátek zažijí jistou úlevu i možnost kvalitnějšího tréninku.

Před začátkem grandslamu na konci ledna totiž australská tenisová federace uspořádá v Adelaide exhibici pro osm vyvolených. "Budou to tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy, další dvě jména ještě oznámíme," vysvětlil nejprve šéf Craig Tiley.

K Novaku Djokovičovi, Rafaelu Nadalovi, Dominicu Thiemovi, Ashleigh Bartyové, Simoně Halepové a Naomi Ósakaové krátce poté doplnil sedmé jméno. "Pozvali jsme Serenu Williamsovou," zaznělo rozhodnutí, po kterém se začaly mezi ostatními tenisty šířit kritické hlasy.

Pointu řady naštvaných výkřiků na sociálních sítích nejlépe shrnul francouzský tenista Jeremy Chardy v rozhovoru pro deník L'Equipe. Bublinu v Adelaide označil jako "exkluzivní" a upozornil na některé diametrální odlišnosti.

"Všechny nás to trochu překvapilo a je to podivné, když se mám vyjádřit mírně."

Top hráči stráví karanténu ve čtyřhvězdičkovém hotelu, podle Chardyho budou mít k dispozici mnohem luxusnější prostory než ostatní. Francouz, a nejen on, v tom vidí výrazné zvýhodnění během přípravy.

"Dokonce budou moci navštěvovat neomezeně hotelovou posilovnu, což pro ně bude velká výhoda," upozornil 72. hráč světového žebříčku. "Budou moci vyrazit ven, skoro bych řekl, že budou moci normálně žít," podotkl třiatřicetiletý Chardy.

Drtivá většina tenisového pole bude v Melbourne striktně izolovaná v ubytování, k tréninku na kurtech pořadatelé vyhradili pět hodin denně. Pokud nebudete na tréninku, musíte být v hotelovém pokoji, nikde jinde. 

"Už tak mají dost privilegií. A když mohou trénovat více a lépe než ostatní, prostě to nejsou totožné podmínky na přípravu. Všichni bychom měli být na stejné startovní čáře, ale nejsme, a to je zvláštní," uzavřel Chardy.

Nakonec ještě nepřímo popíchl čtvrtého muže současného žebříčku, Rusa Daniila Medveděva.: "Kdybych byl světová čtyřka, byl bych z té exhibice hodně rozrušený."

Australian Open v Melbourne startuje 8. února za přísných bezpečnostních opatření. Než bude tenistům povoleno trénovat, musí odevzdat dva negativní testy. Poté budou znovu testování každý den. Za jakékoli porušení pravidel bude následovat pokuta až ve výši 20 tisíc australských dolarů (asi 330 tisíc korun).

"Zavedli jsme ta nejsilnější a nejpřísnější pravidla, která si lze představit," řekla ministryně policie státu Victoria Lisa Nevilleová.

Jak si zachránit kariéru? Australská tenistka začala na internetu prodávat vlastní akty | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy