Tohle není stejná startovní čára, čílí se tenisté. Vyvolení dostanou podivnou výhodu

av av
13. 1. 2021 15:13
"Kam se poděla rovnost, na níž si tenis tak rád zakládá?" Mezi hráči, kteří nepatří do absolutní světové špičky, roste před Australian Open nespokojenost s rozdílnými podmínkami.
Serena Williamsová by měla patřit mezi vyvolené, kteří dostanou před Australian Open nezanedbatelnou výhodu
Serena Williamsová by měla patřit mezi vyvolené, kteří dostanou před Australian Open nezanedbatelnou výhodu | Foto: Reuters

Úvodní grandslam sezony bude letos zkouškou psychické kondice. Dvoutýdenní karanténa, omezené možnosti trénování, každodenní testy, až pět týdnů strávených v bublině, takřka bez kontaktu s okolním světem. A tvrdé tresty za porušení pravidel.

Náročné podmínky odradily třeba Rogera Federera. Švýcarský šampion se omluvil kvůli nedostatečné připravenosti po dvou loňských operacích kolena, vzápětí ovšem vyšlo najevo, že důvodem jeho neúčasti bylo především dlouhé odloučení od rodiny.

"Kámo, je mi devětatřicet, mám čtyři děti, vyhrál jsem dvacet grandslamů. Už nejsem v situaci, abych byl pět týdnů pryč od rodiny," odhalil Federerovo zdůvodnění manažer turnaje pro styk s hráči. 

Podobně se před pár dny rozhodl také další zkušený tenista, Američan John Isner.

"Vždycky jsem si tuhle část mé kariéry představoval tak, že budu po turnajích cestovat s rodinou. To ale není případ letošního Australian Open. Nechci být tak dlouho od rodiny, zůstávám doma," prohlásil.

Ostatní hvězdy jdou vstříc výzvě. "Vím, že to bude mentálně strašně těžké, ale cítím, že mi pomohou zkušenosti ze závěru minulé sezony," uvedla Rumunka Simona Halepová.

Právě ona patří do úzké skupiny největších osobností, které přece jen v přípravě na australský tenisový svátek zažijí jistou úlevu i možnost kvalitnějšího tréninku.

Před začátkem grandslamu na konci ledna totiž australská tenisová federace uspořádá v Adelaide exhibici pro osm vyvolených. "Budou to tři nejlepší muži a tři nejlepší ženy, další dvě jména ještě oznámíme," vysvětlil nejprve šéf Craig Tiley.

K Novaku Djokovičovi, Rafaelu Nadalovi, Dominicu Thiemovi, Ashleigh Bartyové, Simoně Halepové a Naomi Ósakaové krátce poté doplnil sedmé jméno. "Pozvali jsme Serenu Williamsovou," zaznělo rozhodnutí, po kterém se začaly mezi ostatními tenisty šířit kritické hlasy.

Pointu řady naštvaných výkřiků na sociálních sítích nejlépe shrnul francouzský tenista Jeremy Chardy v rozhovoru pro deník L'Equipe. Bublinu v Adelaide označil jako "exkluzivní" a upozornil na některé diametrální odlišnosti.

"Všechny nás to trochu překvapilo a je to podivné, když se mám vyjádřit mírně."

Top hráči stráví karanténu ve čtyřhvězdičkovém hotelu, podle Chardyho budou mít k dispozici mnohem luxusnější prostory než ostatní. Francouz, a nejen on, v tom vidí výrazné zvýhodnění během přípravy.

"Dokonce budou moci navštěvovat neomezeně hotelovou posilovnu, což pro ně bude velká výhoda," upozornil 72. hráč světového žebříčku. "Budou moci vyrazit ven, skoro bych řekl, že budou moci normálně žít," podotkl třiatřicetiletý Chardy.

Drtivá většina tenisového pole bude v Melbourne striktně izolovaná v ubytování, k tréninku na kurtech pořadatelé vyhradili pět hodin denně. Pokud nebudete na tréninku, musíte být v hotelovém pokoji, nikde jinde. 

"Už tak mají dost privilegií. A když mohou trénovat více a lépe než ostatní, prostě to nejsou totožné podmínky na přípravu. Všichni bychom měli být na stejné startovní čáře, ale nejsme, a to je zvláštní," uzavřel Chardy.

Nakonec ještě nepřímo popíchl čtvrtého muže současného žebříčku, Rusa Daniila Medveděva.: "Kdybych byl světová čtyřka, byl bych z té exhibice hodně rozrušený."

Australian Open v Melbourne startuje 8. února za přísných bezpečnostních opatření. Než bude tenistům povoleno trénovat, musí odevzdat dva negativní testy. Poté budou znovu testování každý den. Za jakékoli porušení pravidel bude následovat pokuta až ve výši 20 tisíc australských dolarů (asi 330 tisíc korun).

"Zavedli jsme ta nejsilnější a nejpřísnější pravidla, která si lze představit," řekla ministryně policie státu Victoria Lisa Nevilleová.

Jak si zachránit kariéru? Australská tenistka začala na internetu prodávat vlastní akty | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 24 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy