I videohovory s Pcheng Šuaj mohly být zinscenované, bojí se šéf ženského tenisu

Sport ČTK Sport, ČTK
2. 12. 2021 11:56
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uvedl, že ve středu absolvoval druhý videohovor s čínskou tenistkou Pcheng Šuaj. Potvrdilo se podle něj, že je hráčka v bezpečí a v pořádku. Tým MOV nabídl bývalé světové jedničce ve čtyřhře podporu a dohodl se s ní na lednovém osobním setkání. Panují však obavy, že i videohovory mohly být zinscenovány čínskými úřady.
Pcheng Šuaj při videohovoru se šéfem MOV Thomasem Bachem
Pcheng Šuaj při videohovoru se šéfem MOV Thomasem Bachem | Foto: Reuters

"Máme stejné obavy jako mnoho dalších lidí a organizací o blaho a bezpečnost Pcheng Šuaj. Proto s ní tým MOV včera vedl další videohovor. Nabídli jsme jí širokou podporu, zůstaneme s ní v pravidelném kontaktu a dohodli jsme se na leden na osobním setkání," uvedl MOV v prohlášení na webu.

Obavy o stav Pcheng Šuaj panují od 2. listopadu, kdy hráčka na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení.

Elitní čínská tenistka se poté vytratila z veřejného života a až po tlaku zahraničních médií a organizací se objevila ve videích stranických médií. Poté se s ní 21. listopadu spojil prezident MOV Thomas Bach, kterého hráčka ve videohovoru ujistila, že je v pořádku.

MOV dnes uvedl, že se v případu Pcheng Šuaj snaží o "tichou diplomacii" a lidský přístup.

"Snahy MOV vedly k půlhodinovému videohovoru s Pcheng Šuaj 21. listopadu, během něhož vysvětlila svou situaci a zdála se být v bezpečí a v pořádku vzhledem ke složité situaci, v níž se nachází. To se ve včerejším hovoru potvrdilo," uvedl MOV. "Náš přístup zaměřený na člověka znamená, že se budeme nadále zajímat o její situaci a budeme ji podporovat."

Mezinárodní olympijský výbor si za svůj přístup k případu vysloužil kritiku některých lidskoprávních organizací. Například představitelé Human Rights Watch uvedli, že MOV více záleží na hladkém průběhu únorových zimních olympijských her v Pekingu než na blahu tenistky.

MOV, jenž s čínskou stranou na organizaci ZOH 2022 úzce spolupracuje, neuvedl, jak se k videohovoru s Pcheng Šuaj dostal.

O jejím bezpečí není přesvědčena Ženská tenisová asociace (WTA), jejíž šéf Steve Simon ve středu oznámil, že kvůli přístupu čínské strany zastavuje pořádání turnajů v Číně a Hongkongu.

Panují obavy, jež naznačil i Simon, že kontakt s MOV byl předem připravený čínskými úřady a že Pcheng Šuaj nemůže mluvit svobodně bez cenzury.

"Chceme s Pcheng hovořit sami a ujistit se, že je opravdu v bezpečí a svobodná a že není cenzurována či zastrašována. Zatím nám tento rozhovor nebyl umožněn a nemáme jistotu, že to, co vidíme, není předem připravené," řekl Simon agentuře AP.

"Druhým důležitým prvkem je to, že chceme plné a transparentní vyšetření těch obvinění - bez jakékoli cenzury," doplnil.

Rozhodnutí WTA o nepořádání turnajů v Číně ocenilo mnoho tenisových osobností včetně spoluzakladatelky ženské tour Billie Jean Kingové. "WTA si zvolila být na správné straně historie tím, že brání práva svých hráček. Je to další důkaz, že ženský tenis je lídrem v ženském sportu," uvedla vítězka 39 grandslamových turnajů, jejíž jméno od loňska nese prestižní soutěž ženských tenisových týmů.

Za WTA se postavila také mužská světová jednička Djokovič, který loni založil nezávislou hráčskou asociaci, jež chce zastupovat tenisty i tenistky.

"Plně podporuji postoj WTA, protože nemáme dost informací o tom, zda se Pcheng Šuaj vede dobře. Jde tady o blaho tenistky, takže musíme být jako tenisová komunita jednotní," uvedl srbský tenista na finálovém turnaji Davis Cupu v Madridu.

Čínští představitelé opakovaně tvrdí, že považují kauzu za zpolitizovanou a za pokus poškodit zemi před ZOH.

 

Právě se děje

Další zprávy