Peking ukázal zmizelou tenistku, jak si hraje s kočkou a plyšáky. Svět dál nevěří

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 11. 2021 10:46
Čína se opět pokusila přesvědčit svět, že zmizelá tenisová hvězda Pcheng Šuaj je v pořádku. Státní televize zveřejnila záběry, které mají pocházet z hráččiných sociálních sítí, jak si hraje s kočkou a plyšáky, a jež doprovodila poznámkou "Šťastný víkend". Televize také uvedla, že se hráčka brzy objeví na veřejnosti.

Svět ale není o autenticitě záběrů přesvědčený. Podobně tomu bylo i poté, co státní televize na Twitteru zveřejnila text z e-mailu, ve kterém údajně Pcheng Šuaj píše, že je v pořádku.

Pokud se případ jasně nevysvětlí, může zmizení tenistky přinutit Mezinárodní olympijský výbor (MOV) k tvrdšímu postoji vůči dodržování lidských práv v Číně. Prohlásil to dlouholetý člen MOV Richard Pound a nevyloučil ani to, že by záležitost mohla skončit odebráním zimních her, které se mají v Pekingu uskutečnit v únoru.

MOV je už delší dobu terčem kritiky kvůli pořádání her v Číně, která opakovaně čelí obvinění z porušování lidských práv. Výbor se dosud bránil tvrzením, že je sportovní organizací a do vnitřní politiky státu nemůže zasahovat.

Ohlasy na zmizení Pcheng Šuaj by však podle Pounda mohly postoj MOV změnit. Elitní čínská tenistka se na veřejnosti neobjevila od té doby, co na začátku listopadu zveřejnila, že se stala obětí sexuálního napadení někdejším čínským vicepremiérem.

Obavy o osud bývalé světové jedničky ve čtyřhře nerozptýlily ani "důkazy" podané čínskou televizí. Ženská tenisová organizace WTA proto pohrozila zrušením všech turnajů v Číně. Podporu dvojnásobné grandslamové vítězce v deblu vyjádřily také hvězdy jako Novak Djokovič nebo Serena Williamsová.

"Pokud se to rozumně nevysvětlí, může se to vymknout kontrole a MOV bude muset zaujmout tvrdší postoj," řekl Pound. "Nemyslím si, že by to vedlo k odebrání olympijských her, ale stát se může všechno," přidal nejdéle sloužící člen MOV.

Pound také odmítl, že MOV by si mohl setkání s pětatřicetiletou tenistkou vynutit. "Jednání s čínskými představiteli nejsou snadná. Spíš než hrozby se nám v minulosti vyplatilo říct: Podívejte, je to venku, už to nejde přehlížet, tak co s tím uděláme?" uvedl.

"Myslím, že opatrný přístup nám pomůže víc než jim hrozit prstem a říkat: Udělejte tohle, nebo bude konec světa. Čína by na to jen řekla: O. K., mrzí nás to, že přijdeme o olympiádu, ale svět to bude mrzet ještě víc," prohlásil Pound.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy