Nezapomenutelné, byl jako Houdini. Federer přivedl Wimbledon do extáze a vzal Navrátilové rekord

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 7. 2016 10:38
Jedenácté wimbledonské semifinále si zahraje téměř pětatřicetiletý Roger Federer. Švýcar podesáté v životě otočil zápas, ve kterém prohrával 0:2 na sety, a prošel v All England Clubu mezi čtyři nejlepší. Způsob, jakým to dokázal, vejde do historie.
Roger Federer po proměněném mečbolu.
Roger Federer po proměněném mečbolu. | Foto: Reuters

Londýn - Wimbledon se klaní svému rekordmanovi. Nestárnoucí šampion Roger Federer si znovu podmaňuje londýnský All England Club. A to ve velkém stylu. Ve středečním čtvrtfinále proti Chorvatu Marinu Čiličovi předvedl sedminásobný vítěz nejslavnějšího turnaje světa tři hodiny a dvaadvacet minut čiré tenisové nirvány.

Ze stavu 0:2 dokázal otočit zápas, během čtvrté sady dokonce musel odvracet tři mečboly výtečně hrajícího soupeře. Všechny krize ale zvládl a nakonec se radoval po setech 6:7, 4:6, 6:3, 7:6, 6:3.

Podívejte se na nejlepší momenty zápasu:

Video: Highlights Federer vs. Cilic | Video: www.youtube.com

"Věděl jsem, že jsem v obrovských potížích. Ve třetím i čtvrtém setu. Ale bojoval jsem dobře a na konci jsem hrál prostě superskvěle," nešetřil rodák z Basileje sebechválou.

Absolutně zaslouženou. Nad výkonem Federera se rozplývají odborníci z celého světa. "Bylo to úžasné, naprosto dechberoucí. Byl to jeden z nejlepších výkonů, jaké jsem od Federera kdy viděl," vyjádřil se pro ESPN John McEnroe.

Známý tenisový analytik Steve Tignor z renomovaného webu www.tennis.com označil Švýcarův spektakulární obrat za čin hodný kouzelníka Harryho Houdiniho.

Tie-break míří do tenisových dějin

"Pokud tenhle Wimbledon Federer dotáhne do vítězného konce, bude jeho čtvrtfinálový výkon něčím, co tenisová historie nikdy nezapomene," uvedl expert.

A i když Švýcara zastaví v semifinále Kanaďan Milos Raonic nebo ve finále jeden z dvojice Andy Murray, Tomáš Berdych, zůstane podle Tignora v paměti všech alespoň famózní tie-break čtvrté sady, v němž Federer bojoval o naději způsobem, jako by šlo o holý život.

Centrální kurt aplauduje Federerovi:

"Tahle zkrácená hra se připojí k dvěma dalším, které Federer vyhrál na tomhle kurtu. Proti Rafaelu Nadalovi ve finále 2008 a proti Novaku Djokovičovi ve finále 2015. Všechno to jsou klasiky tohoto tenisového žánru," podotkl odborník.

Tie-break přinesl dvacet míčků, při kterých fanouškům na centrálním kurtu i u televizních obrazovek tuhla krev v žilách. Federer se blýskl třeba riskantně zahraným druhým servisem v jednom z mnoha kritických momentů.

Federer: Měl jsem i trošku štěstí

Nebo předvedl životní challenge, když si vzal za stavu 4:3 jestřábí oko a k údivu všech byl míček z jeho rakety snad jediným milimetrem v kurtu. Odvrátil celkově třetí mečbol soupeře a nakonec si za stavu 10:9 vynutil rozhodující pátou sadu.

"Tam se toho stalo opravdu hodně. Tie-break byl očividně pořádně bláznivý. Byl to neuvěřitelný zápas," okomentoval Federer kouzelné momenty na pozápasové tiskové konferenci.

"Měl jsem i trošku štěstí, ale to ve sportu potřebuje každý. Jsem rád, že jsem zdravotně v pořádku. Byl to enormně náročný zápas, ale moje tělo to zvládlo výborně, což hodně pomůže i mojí psychice," dodal sedmnáctinásobný grandslamový šampion, který vítězstvím překonal další várku rekordů.

Proti Čiličovi zaznamenal už 307. grandslamové vítězství, jímž v historických tabulkách předčil letitý rekordní zápis Martiny Navrátilové. Mimochodem, Federer je v této statistice jediným mužem v elitní pětce. Na třetím až pátém místě za Navrátilovou (306) jsou totiž Serena Williamsová (302), Chris Evertová (299) a Steffi Grafová (278).

Nejstarší semifinalista od roku 1974

Švýcarský tenista se rovněž probojoval do 40. grandslamového semifinále kariéry, což se mu povedlo jako prvnímu muži dějin. Svou jedenáctou účastí v semifinále na půdě All England Clubu vyrovnal maximum Američana Jimmyho Connorse.

Ve věku čtyřiatřiceti let a 336 dnů se Federer navíc stal nejstarším semifinalistou Wimbledonu po 42 letech. Kenu Rosewallovi bylo v roce 1974 devětatřicet let a 246 dnů. 

"Byl to úžasný zápas a velká bitva. Mrzí mě, že jsem porazil zrovna Marina, protože je to jeden z nejmilejších kluků na tour. Můj sen tím ale pokračuje a já nemůžu být šťastnější. Na začátku to nebylo nic snadného, nemohl jsem se dostat do returnů, ale pak jsem zabojoval a dokázal to zlomit," shrnul své galapředstavení Federer.

V Londýně usiluje už o osmý titul, čímž by se dostal o jeden triumf před Američana Peta Samprase a Australana Williama Renshawa. Definitivně by se tak stal největší legendou Wimbledonu všech dob. Je to blízko, ale přitom ještě pořádně daleko. Zbývají dvě vítězství. 

 

Právě se děje

Další zprávy