Praha - Vystresovaný a uspěchaný tenis Petry Kvitové neměl naději na úspěch. Česká hráčka v úvodu tenisového Turnaje mistryň nepůsobila na kurtu dobře, až příliš často chybovala a to zejména v rozhodujících momentech jednotlivých her.
Zlomila ji absence taktiky i selhání v hlavě, které jakoby si do Singapuru přenesla z grandslamových turnajů, na nichž v poslední době doplácí na nervozitu a neschopnost vyrovnat se s tlakem.
Marně jí trenér Jiří Vaněk v průběhu zápasu proti Ukrajince Elině Svitolinové zdůrazňoval, aby tolik nehnala výměny k co nejrychlejšímu konci, aby byla trpělivější. Češka se naopak dokola snažila hrát zázračné údery z nepřipravených pozic.
Působilo to, jako by neměla na nebezpečnou Ukrajinku připraven taktický plán.
Její výkon také zaváněl podceněním soupeřky. Drtivá statistika vzájemných zápasů 7:1 pro českou hráčku přímo vybízela k tomu, aby Kvitová vsadila na tradiční jednoduchý taktický model: hrát svou hru, vnutit soupeřce vlastní tempo a umlátit ji sprškou úderů, které v tabulce tvrdosti patří do absolutní světové špičky. Nic složitého.
Absence jakéhokoli plánu B, který by v situaci, kdy její pověstná střelnice produkuje nevynucené chyby mnohem víc než vítězné údery, tentokrát velmi bolela.
Kvitová s postupujícím časem a zápasem unikajícím jí pod rukama vsadila na ještě výraznější razanci a z takového kruhu vlastní zkázy už nebylo cesty ven.
Absolutně liché je jakékoli velebení Svitolinové za předvedený výkon. Pravdou je, že Ukrajince stačil jen lehounký nadprůměr. Kvitová se porazila sama.
Není ale proč úvodní porážku brát příliš vážně a Kvitovou podceňovat. Druhý zápas, který momentální světová sedmička sehraje v úterý odpoledne proti Caroline Wozniacké, může být úplně jiný. Češka je nevyzpytatelná a stále může na kurtu hodně ublížit jakékoli soupeřce.
Jestliže na výkonu Petry Kvitové, potažmo jejího trenérského týmu nelze po neděli pochválit takřka nic, u Karolíny Plíškové platí pravý opak.
Pátá hráčka světového žebříčku nastoupila proti obhájkyni titulu Wozniacké fantasticky připravená. Určená taktika fungovala naprosto dokonale, Plíšková zdatně konkurovala favoritce i v dlouhých výměnách, bojovala o každý míč a vytvářela na tváři dánské sokyně udivené grimasy naplněné bezradností.
Překvapená byla nejen Dánka. Špičkový výkon Plíškové byl pozitivním šokem i pro české fanoušky, kteří v předzápasových prognózách lounské rodačce příliš nevěřili.
Jenže Češka se mistrně poučila z loňského prohraného semifinále v téže hale, na tomtéž povrchu. To, ani cenná trenérská práce Rennae Stubbsové, by ale nebyly nic platné, kdyby Plíšková nepředvedla ty nejúchvatnější věci v těch nejvypjatějších okamžicích.
Pověstný ledový klid, který letitou přezdívku Plíškové - tedy Ace Queen, často komolí na Ice Queen, tentokrát zapůsobil jednoznačně pozitivně. "Byla jsem klidná jako dlouho ne," vyzdvihla po duelu.
Jestliže Martina Navrátilová těsně před Turnajem mistryň českou tenistku kritizovala za minimální intenzitu tenisového prožitku, při nedělním utkání musela kroutit hlavou, jak se dá zdánlivý nedostatek emocí fantasticky projektovat do soustředěného a po taktické stránce dokonalého výkonu. Znovu se ukázalo, že každá mince má dvě strany.
Ostatně, stoprocentní bilance deseti odvrácených brejkbolů z deseti hovoří jasnou řečí. Brilantní.
Kritické momenty si Plíšková uhrála neskutečně a primárně nešlo o žádné snadné fiftýny urvané díky servisu. Češka si je vyběhala. S o mnoho lépe atleticky vybavenou soupeřkou se pouštěla do krásných výměn. A vyhrávala je.
"Takhle dobrou hráčku jsem dlouho neporazila," mohla po utkání prohlásit hrdá vítězka. V úterý po utkání se Svitolinovou už může slavit postup do semifinále.
Pokud zopakuje výkon z prvního utkání alespoň z 90 procent, nemělo by jít o výraznější problém. Ale předem cokoli předpokládat v ženském tenise, obzvláště pak nyní v Singapuru mezi osmičkou těch nejlepších, je takřka nemožné. V úterý zase může být úplně všechno jinak.