Češi si neváží Berdycha, experti to nechápou. Velká nespravedlnost, pro mě je modla, říká Novák

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 6. 2017 15:10
Díky němu vyhrála Česká republika dva daviscupové tituly. Hrál finále Wimbledonu, šest let nepřetržitě patřil do elitní světové desítky. Přesto tuzemští fanoušci Tomáši Berdychovi často nemohou přijít na jméno.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Praha - Tomáš Berdych neprožívá zrovna nejlepší období své dlouhé kariéry. Jednatřicetiletý tenista nepřešel ve dvou grandslamech letošní sezony přes třetí kolo, v žebříčku klesl na čtrnáctou pozici.

Před Wimbledonem si ale připsal cenný skalp Rafaela Nadala na exhibici v Hurlinghamu a v některých prognózách opět figuruje coby černý kůň nadcházejícího travnatého grandslamu.

V tuzemsku se ale nejlepšímu českému hráči tradičně příliš nevěří. Ódy na Berdycha rozhodně nejsou v módě. Obzvlášť ne teď.

Čeští fanoušci rodákovi z Valašského Meziříčí často nemohou přijít na jméno, nevybíravá kritika z jejich strany je v internetových diskusích zavedeným obyčejem. Po každé porážce se vyrojí horda rozčilených příznivců se škálou důvodů, proč Berdych není a nikdy nebude hráčem absolutní světové špičky.

Tenisové osobnosti ovšem tento negativní fenomén příliš nechápou. Lidé si podle nich často neuvědomují, čeho všeho Berdych v kariéře dosáhl.

"Samozřejmě že to vnímám jako nespravedlnost. Pro mě je Tomáš modla, nesmrtelný hráč, neskutečný tenista. Pořád se najdou ti, kteří budou omílat, že nevyhrál grandslam, ale být šest až sedm let v desítce, hrát pravidelně Turnaj mistrů, to je velká věc," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Novák. Právě on předával kdysi žezlo české tenisové jedničky svému o jedenáct let mladšímu nástupci.

"Vím, jak je poctivý, jak dře. Znám ho odmalička, na kurtu jsme spolu strávili desítky hodin," zavzpomínal někdejší pátý hráč světového žebříčku.

Berdych to dotáhl ještě o místo výš, jeho kariérním maximem je čtvrtá příčka. Přesto se značné části Čechů nezavděčil. "Každý člověk má právo na svůj názor, já ho nebudu nikomu vyvracet. Ale tuhle kritiku moc neberu," dodal.

Pochopení pro kritické hlasy nemá ani bývalý daviscupový kapitán František Pála. "Někdy je to zbytečně ošklivé, Tomáš si to nezaslouží. Je to hodný a slušný kluk a přijde mi, že pak stačí, aby se jednou křivě podíval, a hned má u fanoušků problém," zamyslel se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pálovi nejvíce vadí, že se rychle zapomnělo na Berdychovy nenahraditelné zásluhy při zisku dvou daviscupových titulů v letech 2012 a 2013.

"To se bohužel tak někdy stává, u něj se nemluví o zápasech, které vyhrál. A že jich třeba v Davis Cupu bylo strašlivě moc. Většinou byl za hrdinu Radek Štěpánek, který hrál závěrečnou pátou dvouhru proti dvojce soupeře a vyhrál. Jenže už se zapomnělo, že bez Berdycha coby týmové jedničky by to prostě nešlo," vysvětlil Pála.

"Vyhrál dvakrát Davis Cup, byl jedničkou, prakticky pořád jezdil reprezentovat. Co dal českému tenisu, je neocenitelné," připojil se Novák.

Grandslamový titul Berdychovi zatím unikal a šance neustále klesají, s tím, jak ještě více roste už tak pekelná konkurence v mužském tenise. I to by si podle expertů měli kritici uvědomit. Berdych musel bojovat proti té vůbec nejsilnější skupině tenistů v historii hry.

"Na grandslamu prostě musí porazit dva až tři top hráče, aby získal titul. A to je strašně těžké. Kdyby se hrálo na dva vítězné sety, měl by o poznání větší šanci," uvedl Pála důvody, proč nejde srovnávat grandslamové úspěchy v ženské a mužské kategorii.

"Ta konkurence je nesrovnatelná. Pro Berdycha je velkou nevýhodou, že se narodil do téhle fenomenální generace. I proto nelze brát nějaká jeho kritika moc vážně," dodal Novák. 

Tomáš Berdych je v každém případě jedou z nejvýraznějších osobností celé historie českého tenisu. "Bezpochyby," souhlasil Pála. "Myslím si, že ho všichni pořádně ocení teprve ve chvíli, kdy ukončí kariéru. Hráč jeho významu nám bude hodně chybět."

 

Právě se děje

Další zprávy