Češi si neváží Berdycha, experti to nechápou. Velká nespravedlnost, pro mě je modla, říká Novák

Aleš Vávra Aleš Vávra
29. 6. 2017 15:10
Díky němu vyhrála Česká republika dva daviscupové tituly. Hrál finále Wimbledonu, šest let nepřetržitě patřil do elitní světové desítky. Přesto tuzemští fanoušci Tomáši Berdychovi často nemohou přijít na jméno.
Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych. | Foto: Reuters

Praha - Tomáš Berdych neprožívá zrovna nejlepší období své dlouhé kariéry. Jednatřicetiletý tenista nepřešel ve dvou grandslamech letošní sezony přes třetí kolo, v žebříčku klesl na čtrnáctou pozici.

Před Wimbledonem si ale připsal cenný skalp Rafaela Nadala na exhibici v Hurlinghamu a v některých prognózách opět figuruje coby černý kůň nadcházejícího travnatého grandslamu.

V tuzemsku se ale nejlepšímu českému hráči tradičně příliš nevěří. Ódy na Berdycha rozhodně nejsou v módě. Obzvlášť ne teď.

Čeští fanoušci rodákovi z Valašského Meziříčí často nemohou přijít na jméno, nevybíravá kritika z jejich strany je v internetových diskusích zavedeným obyčejem. Po každé porážce se vyrojí horda rozčilených příznivců se škálou důvodů, proč Berdych není a nikdy nebude hráčem absolutní světové špičky.

Tenisové osobnosti ovšem tento negativní fenomén příliš nechápou. Lidé si podle nich často neuvědomují, čeho všeho Berdych v kariéře dosáhl.

"Samozřejmě že to vnímám jako nespravedlnost. Pro mě je Tomáš modla, nesmrtelný hráč, neskutečný tenista. Pořád se najdou ti, kteří budou omílat, že nevyhrál grandslam, ale být šest až sedm let v desítce, hrát pravidelně Turnaj mistrů, to je velká věc," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Novák. Právě on předával kdysi žezlo české tenisové jedničky svému o jedenáct let mladšímu nástupci.

"Vím, jak je poctivý, jak dře. Znám ho odmalička, na kurtu jsme spolu strávili desítky hodin," zavzpomínal někdejší pátý hráč světového žebříčku.

Berdych to dotáhl ještě o místo výš, jeho kariérním maximem je čtvrtá příčka. Přesto se značné části Čechů nezavděčil. "Každý člověk má právo na svůj názor, já ho nebudu nikomu vyvracet. Ale tuhle kritiku moc neberu," dodal.

Pochopení pro kritické hlasy nemá ani bývalý daviscupový kapitán František Pála. "Někdy je to zbytečně ošklivé, Tomáš si to nezaslouží. Je to hodný a slušný kluk a přijde mi, že pak stačí, aby se jednou křivě podíval, a hned má u fanoušků problém," zamyslel se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pálovi nejvíce vadí, že se rychle zapomnělo na Berdychovy nenahraditelné zásluhy při zisku dvou daviscupových titulů v letech 2012 a 2013.

"To se bohužel tak někdy stává, u něj se nemluví o zápasech, které vyhrál. A že jich třeba v Davis Cupu bylo strašlivě moc. Většinou byl za hrdinu Radek Štěpánek, který hrál závěrečnou pátou dvouhru proti dvojce soupeře a vyhrál. Jenže už se zapomnělo, že bez Berdycha coby týmové jedničky by to prostě nešlo," vysvětlil Pála.

"Vyhrál dvakrát Davis Cup, byl jedničkou, prakticky pořád jezdil reprezentovat. Co dal českému tenisu, je neocenitelné," připojil se Novák.

Grandslamový titul Berdychovi zatím unikal a šance neustále klesají, s tím, jak ještě více roste už tak pekelná konkurence v mužském tenise. I to by si podle expertů měli kritici uvědomit. Berdych musel bojovat proti té vůbec nejsilnější skupině tenistů v historii hry.

"Na grandslamu prostě musí porazit dva až tři top hráče, aby získal titul. A to je strašně těžké. Kdyby se hrálo na dva vítězné sety, měl by o poznání větší šanci," uvedl Pála důvody, proč nejde srovnávat grandslamové úspěchy v ženské a mužské kategorii.

"Ta konkurence je nesrovnatelná. Pro Berdycha je velkou nevýhodou, že se narodil do téhle fenomenální generace. I proto nelze brát nějaká jeho kritika moc vážně," dodal Novák. 

Tomáš Berdych je v každém případě jedou z nejvýraznějších osobností celé historie českého tenisu. "Bezpochyby," souhlasil Pála. "Myslím si, že ho všichni pořádně ocení teprve ve chvíli, kdy ukončí kariéru. Hráč jeho významu nám bude hodně chybět."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy