Sportovní příběh roku, vědí i v NY Times. Kvitová strhujícím triumfem okouzlila svět médií

Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 6. 2017 11:02
Petra Kvitová 187 dní poté, co jí neznámý útočník rozřízl nožem levou ruku, získala turnajový titul v Birminghamu. Reakce ve světě tenisu hovoří o pohádce, o inspirativním příběhu, který dojímá.
Petra Kvitová během birminghamského finále.
Petra Kvitová během birminghamského finále. | Foto: Reuters

Praha/Birmingham - Dojaté a přející soupeřky, překvapení experti a okouzlení novináři. Svět tenisu užasle velebí Petru Kvitovou.

Česká hráčka přesně půl roku a pět dní po incidentu, jenž mohl nadobro ukončit její sportovní kariéru, oslavila zisk jubilejního dvacátého titulu kariéry.

Teprve na druhém turnaji po návratu převálcovala veškerou konkurenci a stanula v čele jmenného seznamu největších favoritek nadcházejícího Wimbledonu.

Ve světě médií pohádka o Petře Kvitové patřičně rezonuje. A není se čemu divit. Lepší příběh by sotva někdo vymyslel. Že jde o jeden z největších sportovních příběhů roku, vědí i v New York Times. Jejich tenisový dopisovatel Christopher Clarey o tom napsal na Twitter. A rozhodně nebyl sám.

"Wow," projevil se pouhým citoslovcem další redaktor slavných novin přezdívaných "Gray Lady" Ben Rothenberg. Jiná slova byla v tu chvíli zbytečná.

Jona Wertheima, renomovaného tenisového novináře, chytilo finálové klání v Birminghamu mezi Kvitovou a Bartyovou za srdce. "Finále Federer vs. Zverev v Halle je dobré, ale souboj Kvitová vs. Bartyová může být nejdojemnějším finálovým zápasem celého roku," napsal odborník.

Nadšení z fantastického comebacku dvojnásobné šampionky Wimbledonu jsou také ve Spojeném království. Inspirující příběh Kvitové je pro místní média rozhodně příjemnějším tématem než herní krize Andyho Murrayho a čerstvá kokainová aféra dalšího daviscupového šampiona Dana Evanse.

"Nezapomenutelné vítězství Petry Kvitové," napsal deník Daily Mail. Na BBC také nešetřili superlativy: "Kvitová? Neuvěřitelný návrat na kurty." Celý sloupek o úspěchu české hráčky napsal Oliver Brown z Telegraphu.

Její příběh podle něj překonal i letošní dechberoucí comebacky Rogera Federera, Rafaela Nadala nebo kontroverzní návrat Marie Šarapovové. "V tomhle roce tenisových comebacků je ten její každopádně tím nejvíce strhujícím a nepravděpodobným zároveň," uvedl.

Dojaté jsou soupeřky i tenisové osobnosti. Kvitové bezprostředně po finálové výhře gratulovali namátkou Martina Navrátilová, Brad Gilbert, Darja Gavrilovová, manželka Novaka Djokoviče Jelena a v neposlední řadě poražená Ashleigh Bartyová.

"Jsi pro mě inspirací, takhle hraje opravdová šampionka. Milujeme tě, chyběla jsi nám a jsme rádi, že jsi zpátky na kurtech," dojala českou tenistku svými slovy přímo na kurtu. "Jaká neuvěřitelná ukázka odvahy a inspirace. Gratuluji," napsala na Twitter americká tenistka Sloane Stephensová.

Ohlasů na nevšední návrat Kvitové na kurty stále přibývá a slovo inspirace se objevuje v drtivé většině z nich. 

 

Právě se děje

Další zprávy