Plíšková má novou mentální zbraň. Ví, jak na to. Už je připravená usednout na trůn

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 6. 2017 6:18
Česká jednička na French Open jen těsně nedosáhla na světový trůn. Karty jsou ale rozdané jasně. Karolína Plíšková má před Wimbledonem obrovskou šanci stát se první českou světovou jedničkou historie. A jak se zdá, ví, jak na to.
Karolína Plíšková na turnaji v Eastbourne.
Karolína Plíšková na turnaji v Eastbourne. | Foto: Reuters

Praha - Během posledních deseti měsíců udělala Karolína Plíšková obrovský skok vzhůru. Ani ne tak žebříčkově, spíš co se týče vrtkavé a nevyzpytatelné tenisové psychiky.

S úplně nově nastaveným myšlením a s novým druhem sebedůvěry ve své hlavě teď letí vstříc úspěchu, o kterém se jí loni touto dobou ani nesnilo. Může být vůbec první Češkou, která stane v čele světového pořadí (pomineme-li řevnickou rodačku Martinu Navrátilovou, která ale na trůn usedla jako Američanka).

"To, že jsem se naučila vyhrávat zápasy, ve kterých nehraji dobře, je naprostý základ všeho," prohlásila světová trojka ve sloupku, který sepsala pro Straits Times.

Povídání o svém současném rozpoložení zakončila všeříkající větou: "Teď když je období na mém nejméně oblíbeném povrchu za mnou, jsem připravená pokračovat ve svém postupu směrem k číslu jedna."

A to je tak trochu novinka. Plíšková se dosud o postu světové jedničky odmítala bavit. Na pařížské antuce ale zjevně nabrala klíčové sebevědomí. Jak by také ne. Postup do semifinále na Roland Garros nečekal nikdo a možná úplně nejméně sama česká hráčka.

"Pro mě bylo neuvěřitelné, čeho jsem v Paříži dosáhla. Přijela jsem tam, abych uhrála pár zápasů, nikdy jsem tam nepřešla přes druhé kolo. A nakonec jsem byla jen kousíček od finále a postupu na první místo žebříčku," napsala rodačka z Loun.

Až vtipný a absurdní jí přijde fakt, že v této sezoně zatím nepředvádí tak kvalitní výkony, jakých je schopna. 

"Myslím si, že všichni reportéři byli na French Open tak trochu v šoku z toho, jak špatně jsem hrála a jak jsem i přesto postupovala stále dál a dál," přiznala Češka. To ale paradoxně znamenalo ten nejdůležitější nárůst víry v sebe sama.

"Teď vím, že jsem nebezpečná, aniž bych hrála svůj nejlepší tenis. Tuhle sezonu je zatím velmi málo zápasů, ve kterých jsem hrála úžasně. Rok jsem zahájila dvěma tituly v Brisbane a Dauhá, ale nemyslím si, že bych tam předváděla oslnivé výkony. Ale nějak jsem vyhrála," přiblížila Plíšková své rozporuplné pocity.

"A to pro mě byla důležitá věc, kterou jsem se naučila. Nemusím být nutně perfektní, abych vyhrávala," dodala pětadvacetiletá tenistka.

Podle Plíškové je dnešní ženský tenis extrémně vyrovnaný a v první stovce žebříčku může kdokoli porazit kohokoli. Stát se v takovém poli top hráčkou dle Češky znamená naučit se vyhrávat ve chvíli, kdy se nedaří.

"Věc, která odlišuje ty nejlepší od všech ostatních, je ta, že naše hra na levelu B nebo levelu C je pořád natolik dobrá, že dokáže vyhrávat zápasy," zauvažovala.

"Vyhráváme více zápasů, protože jsme se naučili, jak přežít ve dnech, kdy to zase až tolik nejde. Je to dovednost, kterou se snažím stále rozvíjet," naznačila Plíšková, že tohle umění má co do činění především s psychikou.

"Všichni nejlepší sportovci jsou perfekcionisté, ale někdy to chci až příliš a potom chybuji častěji, než je běžné. Pracuji neustále se svým trenérem na tom, abych zlepšila své soustředění v zápasech, tak abych se nenechala rozptylovat vlastní frustrací z výkonu," vysvětlila.

V pondělí ve svém letos prvním utkání na trávě to Karolína Plíšková dokázala. Zachovala stoický klid a nebezpečnou Američanku Alison Riskeovou v Eastbourne přehrála poměrem 6:4, 6:3. Ani jednou neztratila podání, brejkbolům čelila jen v prvním gemu zápasu a oba odvrátila. Sama naopak využila dvě ze tří šancí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy