Buldozer Emma. Británii postihla tenisová mánie, náctiletá v New Yorku drtí soupeřky

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 9. 2021 16:41
Pohádka nekončí. Naopak, tenhle úchvatný příběh nabírá na síle. Osmnáctiletá Emma Raducanuová z pozice 150. tenistky světového žebříčku nezadržitelně letí z kvalifikace až do závěrečných kol US Open. Odborníci na její hru nestačí chrlit superlativy.

Narodila se v kanadském Torontu rumunskému otci a čínské matce, nejvíce hrdí jsou ale Britové. Právě do Londýna se Emma Raducanuová přemístila už ve dvou letech, Spojené království proto v posledních dnech prožívá učiněnou tenisovou horečku. 

Teprve osmnáctiletá tenistka nabízí dechberoucí, atraktivní, bleskový výstřel mezi největší hvězdy. Ještě před pár měsíci o ní věděli jen tenisoví nadšenci, dnes její jméno skloňuje celý sportovní svět.

Raducanuová v červenci bezezbytku využila divokou kartu od pořadatelů Wimbledonu a v All England Clubu nadchla postupem do osmifinále. 

Ve srovnání s její jízdou na US Open šlo jen o lehoučký předkrm. Bohatý a výživný hlavní chod drobná dívka servíruje v New Yorku.

Že projela kvalifikací suverénně bez ztráty setu nebylo vzhledem k jejímu potenciálu až takové překvapení, Raducanuová však nyní sebevědomě drtí i mnohem zkušenější sokyně v hlavní soutěži. A to rozdílem třídy.

V celkem sedmi zápasech ve Flushing Meadows dosud neztratila ani sadu a prošla už do čtvrtfinále. V posledních dvou kolech naprosto zdecimovala 41. hráčku světa Španělku Saru Sorribesovou-Tormovou i přemožitelku světové jedničky Ashleigh Bartyové, domácí naději Shelby Rogersovou.

Raducanuová a její postup do čtvrtfinále US Open:

Ve čtyřech kolech ztratila dohromady jen patnáct her, což je nejméně od roku 2013, kdy se podobně impozantní statistikou mohla pochlubit legendární Serena Williamsová. A ta si tehdy v New Yorku došla pro vítěznou trofej.

Je jako buldozer, píší nadšeně na britských ostrovech.

"Máme plné právo být vzrušení. Ne nutně ohledně její budoucnosti, ale prostě vzhledem k tomu, co Emma Raducanuová předvádí teď a tady," píše BBC. Mánie je namístě, Britové mají zčistajasna svou Coco Gauffovou, přičemž podle mnohých expertů je Raducanuová mnohem komplexnější hráčkou.

"Mám naprostou důvěru v její hru a její potenciál," prohlásil nedávno Andy Murray. Optimisté z řad britských tenisových fanoušků nyní věří, že právě ona může na Murrayho navázat, od jeho třetího a posledního grandslamového vítězství uplynulo letos už pět let.

Chvalozpěvy se ale ozývají po celém světě. Raducanuová šokuje nejen naprostou absencí jakékoli nervozity nebo strachu, ale i působivou taktickou moudrostí a instinktem, s nimiž činí jednotlivá herní rozhodnutí. 

"Byla úplně poprvé v aréně Arthura Ashe, člověk by řekl, že to pro ni nebude snadné. Ona to ale absolutně zabila," nechápala Rogersová. Američanka uhrála v osmifinále jen tři hry a ve druhém setu jí očividně bylo do pláče. Teenagerka ji uvrhla do stavu totálního zoufalství.

"Je strašně těžko porazitelná, bude to velká hráčka, má všechny zbraně. A žádný, ale vážně vůbec žádný strach," vyslovil se obdivně expert Eurosportu, bývalý světový hráč číslo 1 Mats Wilander.

Sama hráčka přitom přiznává, že je pro ni rychlý úspěch těžko uchopitelný. O to víc překvapuje, s jakým klidem a křišťálově čistou myslí zatím působí na dvorcích.

"Vidím své jméno a svou tvář na velkých obrazovkách a nevěřím tomu, že jsem to já," svěřila se BBC tenistka, jež má věrna svému původu dva největší tenisové vzory v Rumunce Simoně Halepové a Číňance Li Na.

Ve čtvrtfinále ji čeká jedna z nejtěžších možných vyzývatelek, rozjetá olympijská vítězka Belinda Bencicová. Švýcarka bude favoritkou, celý svět ale s napětím čeká, jak si v konfrontaci povede osmnáctiletý supertalent.

"Bencicová je bezpochyby potenciální grandslamovou vítězkou. Je neskutečně sebevědomá, věří své schopnosti vyhrát každý zápas, získat ve správný čas ty správné míče. Na druhou stranu, tlak bude právě na ní," uvedl Wilander s tím, že Raducanuová nemá v boji o semifinále co ztratit.

 

Právě se děje

Další zprávy