Florbalové MS vyhrály Švédky, Česko přišlo o divácký rekord

12. 12. 2015 17:29
Švédské florbalistky porazily ve finále MS domácí Finky a mají zlato, Česko skončilo čtvrté a navíc přišlo o divácký rekord.
Švédské florbalistky přivezou z MS zlato na úkor domácích Finek.
Švédské florbalistky přivezou z MS zlato na úkor domácích Finek. | Foto: Dalibor Sosna

Tampere (Finsko) - Florbalistky Švédska slaví popáté za sebou a celkově posedmé titul mistryň světa. Ve finále šampionátu v Tampere vyhrály nad domácím Finskem 5:4 po samostatných nájezdech. V šesté sérii rozstřelu rozhodla Amanda Johanssonová Delgadová.

Utkání se hrálo před rekordní návštěvou 6517 diváků, jež překonala dosavadní maximum MS žen z duelu Česka se Švýcarskem o bronz z roku 2013 v Ostravě, na který zavítalo 5021 příznivců.

Švédky musely o udržení své hegemonie hodně bojovat. Vedly sice od sedmé minuty díky Helinové, ale pak domácí výběr stav otočil. V přesilovce se trefila Ukkonenová a v 17. minutě po gólu Eskelinenové Švédsko poprvé na turnaji prohrávalo.

Finále řidili čeští rozhodčí

V úvodu druhé části vyrovnala Eiremová. Finsku sice vrátila vedení ve 29. minutě Lirkkiová, ale po trefách Wibronové a Larssonové šly do závěrečného dějství s jednobrankovým náskokem favoritky. Po minutě třetí části vyrovnala Elina Kujalaová.

Finálový zápas, který řídila česká dvojice rozhodčích Martin Petřík a Tomáš Podlesný, dospěl poprvé v historii do prodloužení a drama rozuzlily až nájezdy. Finky v nich dvakrát vedly, ale v šesté sérii neuspěla Kauppiová a rozhodla Johanssonová Delgadová, která byla i podruhé v rozstřelu úspěšná. Po 26. výhře na MS v řadě se mohly Švédky opět pustit do oslav.

Finka Kippiläová cítila křivdu

"Je to absolutně úžasné," řekla serveru innebandymagazinet.se dvacetiletá Johanssonová Delgadová, které na mistrovství světa debutovala. "Byl to velký tlak a byla jsem velice nervózní. Řekla jsem si jen, že musím dát gól a povedlo se mi to," dodala hrdinka rozstřelu.

Finky se ve třetí sérii rozstřelu už radovaly z vedení 2:0, když My Kippiläová freestylovým pokusem překonala Emelii Friskovou, ale sudí gól neuznali. "Můj názor je opačný. Balónek byl pořád v pohybu dopředu a dozadu jsem v žádné chvíli nešla. Penalty trénuju hodně a jsem s tím úspěšná," řekla Kipilläová pro mtv.fi.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere (Finsko):

Finále:

Finsko - Švédsko 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 1:3, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Ukkonenová (Kauppiová), 18. Eskelinenová, 29. Lirkkiová (Hannonenová), 41. E. Kujalaová - 7. Helinová, 23. Eiremová (Wickströmová), 34. Wibronová, 35. Larssonová (Karlssonová), rozhodující sam. nájezd Johanssonová Delgadová. Rozhodčí: Petřík, Podlesný (oba ČR). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 6517.

O 3. místo:

ČR - Švýcarsko 4:5 (1:0, 0:4, 3:1)

Branky a nahrávky: 3. Čapková (Leierová), 44. Ratajová (Jarolímová), 46. Jarolímová (Krupnová), 51. Krupnová (Urbánková) - 29. Martiová (Von Rickenbachová), 30. Ulberová (Stellaová), 30. Bärtschiová (Rüttimannová), 36. Ulberová (Bärtschiová), 42. Scheideggerová (Wüthrichová). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 2:2. Využití: 2:1. Diváci: 4023.

O 5. místo:

Německo - Lotyšsko 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Branky: 9. Patzeltová, 34. Grünewaldová - 17., 21., 23. a 60. Isjominová, 51. Priedeová.