Trapné, ztráta důvěry a všechno v koši. Tohle se nemělo stát, řekl Kováč po výprasku

Aktualizováno před 42 minutami
Sladší satisfakci nemohl prožít. Trenér Luboš Kozel dovedl fotbalisty Jablonce k ligové výhře 5:0 na půdě Liberce. Tedy týmu, od něhož musel po minulé sezoně odejít, aby udělal prostor Radoslavu Kováčovi, oblíbenci nového majitele Slovanu. Projekt s Kováčem ale klubu zatím vůbec nefunguje, v tomto ročníku vyhrál doma jediný ze šesti duelů a nejvyšší prohra v derby v historii je další tvrdou ranou.
Zdrcení fotbalisté Liberce po domácím výprasku od Jablonce
Zdrcení fotbalisté Liberce po domácím výprasku od Jablonce | Foto: ČTK

"Tohle se nemělo stát, je to velká rána. Nedokážu si to moc vysvětlit. Náš výkon byl neomluvitelný, propadli jsme prakticky ve všem," soukal ze sebe zdrcený Kováč.

"Mrzí mě, že jsme ztratili důvěru lidí. Je to facka celému regionu do tváře. Prohrát derby můžeme, ale ne takovým způsobem. Jde to za mnou, protože jsem hlavní trenér a zodpovídám za to," stýskal si kouč Liberce.

V lamentacích pak pokračoval dál. "Důvěru musíme získat zpátky, ale to bude velmi těžké. Zkoušíme vybudovat nějaký herní projev, principy, vše jsme tímto hodili do koše. Některé výkony byly až trapné," prohlásil Kováč.

Roztrpčený majitel Liberce Ondřej Kania zareagoval ještě v průběhu derby. "Je 73. minuta jedné z nejpotupnějších proher a výkonů v historii klubu a fanoušci stále na tribunách fandí. Díky jim. Dnes jsme spadli na dno. V životě jsem zatím jen vítězil a tohle jsou pro mě nové pocity, zdržím se tak jakýchkoliv komentářů, kterých bych mohl později litovat," napsal na sociální síti X.

Zato muž, jehož Kania na liberecké lavičce nechtěl, jen zářil. Byť se snažil emoce ovládat. "Satisfakce je teď silné slovo, ale jsem šťastný," svěřil se Kozel po 100. ligovém vítězství v trenérské kariéře.

"Na telefonu mám asi 38 nepřijatých zpráv, ještě nevím, kdo všechno mi psal. Hráčům jsem slíbil dobrou večeři. Už teď mi říkali, že chtějí jít do Ambiente," prozradil, čím svěřence odmění.

Předchozí tři vzájemné duely v nejvyšší soutěži skončily remízou a také úvod dnešního zápasu byl poměrně vyrovnaný.

První šanci si vypracovali domácí. Tupta si naběhl na Ichovu přesnou přihrávku za obranu a měl čas na zakončení, branku však minul.

Jablonec se v 17. minutě šťastně ujal vedení. Polidar poslal centr z levé strany přímo na gólmana Bačkovského. Brankáři vypadl míč před dobíhajícího Ševínského, od něhož se odrazil do sítě. Stoper, který se na ligové trávníky vrátil po měsíční pauze, si ve svém osmém utkání v nejvyšší soutěži dal vlastní gól.

Hosté se dostali na koně a začali být aktivnější. Ve 39. minutě rozvlnil síť Puškáč, ovšem z první soutěžní trefy v jabloneckém dresu se radovat nemohl, neboť brance předcházel ofsajd.

Slovan se probral před pauzou, brankář Hanuš s námahou vyrazil Tuptovu střelu z úhlu. Šance však měli i hosté, Bačkovský svou chybu při gólu částečně odčinil při nebezpečných hlavičkách Puškáče a Martince.

Nástup do druhého poločasu patřil Jablonci. Puškáč běžel sám na Bačkovského, ale v poslední chvíli si míč předkopl a dal brankáři šanci střelu vyrazit.

Posléze se právě od Puškáče dostal balon ke Kanakimanovi, který ve 49. minutě ranou o břevno zvýšil náskok.

Hosté poté derby zcela ovládli. Kanakimana si vyměnil míč s Puškáčem, pak jej předložil Nebylovi a vydařená kombinace skončila v 58. minutě třetím gólem.

O tři minuty později Polidar ideálně rozehrál přímý kop a Martinec skóroval hlavou. Jablonečtí v podještědském derby poprvé v samostatné ligové historii skórovali čtyřikrát.

Zmar Slovanu podtrhl střídající Frýdek. Na půlce hřiště ostře zajel do Martince a v 74. minutě dostal rovnou červenou kartu.

Debakl pak završil střídající Alégué, který ve třetí minutě nastavení povedenou technickou střelou k tyči překonal Bačkovského.

Jablonečtí bodovali pošesté z posledních sedmi ligových duelů v Liberci. Tým ze Střelnice si v soutěži připsal nejvyšší vítězství od ledna 2021, kdy v Teplicích triumfoval stejným poměrem.

Naopak Liberec zaznamenal v lize nejdrtivější porážku od debaklu 0:5 se Spartou před více než třemi lety. Jen dvakrát v samostatné historii nejvyšší soutěže Slovan prohrál šestibrankovým rozdílem.

11. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - FK Jablonec 0:5 (0:1)

Branky: 17. vlastní Ševínský, 49. Kanakimana, 58. Nebyla, 61. Martinec, 90.+3 Alégué. Rozhodčí: Všetečka - Kubr, Mokrusch - Rouček (video). ŽK: Tupta, Purzitidis - Hollý. ČK: 74. Frýdek (Liberec). Diváci: 4069.

Liberec: Bačkovský - Halinský, Ševínský, Purzitidis - Ghali (46. Zyba), Icha (59. Višinský), Hlavatý, Kayondo - Eneme (81. Varfolomejev), Tupta (59. Frýdek) - Letenay (46. Nyarko). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Tekijaški (85. Štěpánek), Cedidla - Čanturišvili, Beran, Nebyla (83. Nardini), Polidar - Kanakimana (69. Alégué), Hollý (83. Suchan) - Puškáč (69. Schánělec). Trenér: Kozel.