Pittsburgh Penguins

Pittsburgh Penguins je americký hokejový klub, hrající od roku 1967 v NHL. Penguins v minulosti dokázali čtyřikrát vyhrát slavný Stanley Cup, naposledy v uplynulé sezoně 2015-16, kdy Tučňáci ve finále porazili San Jose.

Předchozí dva tituly získali v letech 1991, 1992, kdy klub táhli současný majitel Mario Lemieux, a český útočník Jaromír Jágr. V minulosti vedl Tučňáky také český kouč Ivan Hlinka. Další triumf v play off přišel v roce 2009.

Pittsburgh má v kádru řadu hvězd. Mezi ty největší patří kapitán Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Chris Kunitz či brankář Marc-André Fleury.

Pittsburgh potvrdil výbornou formu a vyhrál v NHL podeváté v řadě

Hokejisté Pittsburghu s Dominikem Simonem v sestavě otočili v NHL na svém ledě zápas se St. Louis z 1:3 na konečných 5:3 a zvítězili podeváté v řadě. Ve zbývajícím zápase středečního programu zdolalo Toronto doma Edmonton 4:2. V dresu vítězů opět plnil roli náhradního gólmana Petr Mrázek, který chytal naposledy 12. prosince. Jeho spoluhráč David Kämpf nebodoval a Ondřej Kaše kvůli drobnému zranění nenastoupil.

Góly začaly v Pittsburghu padat až v prostřední části a St. Louis se dostalo do trháku 2:0 a 3:1. O jeho branky se postarali Brayden Schenn, Jordan Kyrou a Colton Parayko. Za domácí snižoval dvakrát ve druhé třetině Bryan Rust. Blues drželi těsný náskok 3:2 až do 53. minuty, po které najednou prohrávali. Z dorážky vyrovnal Sidney Crosby a o dvanáct sekund později využil přesilovou hru Evan Rodrigues. Výhru v závěru zpečetil Brock McGinn.

Toronto vedlo od páté minuty dorážkou Johna Taverese. Edmonton otočil skóre dvěma góly během 72 sekund, když se trefili zblízka Brendan Perlini a Leon Draisaitl. Ještě v úvodní třetině vyrovnal T.J. Brodie střelou od modré čáry. Na další gól se čekalo až do 52. minuty, v níž využil přesilovou hru trefou z mezikruží Ilja Michejev. Pojistku přidal při hře bez gólmana Alexander Kerfoot. Oilers, kteří hráli bez svého lídra Connora McDavida, prohráli popáté za sebou.

Penguins budou mít nové majitele, Lemieux v klubu zůstává

Hokejový klub Pittsburgh Penguins koupí Fenway Sports Group, jež už vlastní baseballový tým Boston Red Sox a fotbalový Liverpool. Společnost za většinový podíl v týmu NHL zaplatí zhruba 900 milionů dolarů (20,5 miliardy korun).

Součástí skupiny vlastníků zůstanou dosavadní majitelé, klubová legenda Mario Lemieux a Ron Burkle. Ve funkcích budou pokračovat také členové současného vedení včetně generálního manažera Rona Hextalla či hlavního trenéra Mikea Sullivana. Dohodu musí ještě posvětit rada guvernérů NHL, mělo by k tomu dojít do konce roku.

Lemieux společně s Burklem koupili Penguins v roce 1999 a zachránili ho před krachem. Slavný kanadský útočník dovedl Pittsburgh v roli kapitána v letech 1991 a 1992 ke Stanley Cupu a z dalších tří triumfů v NHL se radoval jako majitel v letech 2009, 2016 a 2017. V roce 2010 se také Tučňáci přestěhovali do nové PPG Paints Areny.

"Zatímco Penguins vstupují do nové kapitoly, já zůstanu aktivní a zaangažovaný v týmu jako vždycky a budu se těšit, že navážeme na naše úspěchy s budoucími partnery FSG. Jejich filozofie odráží přístup, který v minulých 22 letech fungoval dobře pro mě a pro Rona," uvedl Lemieux, jenž po comebacku v roce 2000 působil pět let v neobvyklé roli hráče a majitele.

Fenway Sports Group, jejímž vlastníkem je miliardář John Henry, koupila Red Sox v roce 2001 a FC Liverpool o devět let později. Letos v březnu majetkově do společnosti vstoupil slavný basketbalista LeBron James.