Pelta: Ještě jeden exces a Berbr poletí z kola ven

Roman Berbr posbíral ve volbách méně křesel pro své příznivce, než čekal
Protestující před vysočanským hotelem Clarion.
A tady už máme představitele českého fotbalu. Miroslav Pelta hovoří s Petrem Doležalem.
Na valnou hromadu přichází český "lord Voldemort" Roman Berbr.
Pelta s Doležalem.
Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 6. 2013 18:00
Miroslav Pelta zdůrazňuje, že má v novém výkonném výboru takovou sílu, že už by si ohledně Berbra mohl sjednat pořádek

Praha - Ještě ve čtvrtek kuňkal Miroslav Pelta na Radiožurnálu, že Berbrovy hlasy potřebuje, aby se znovu mohl stát fotbalovým předsedou.

Teď už jím je. A navíc šéfuje "fotbalové vládě", v níž Berbrův klan získal na valné hromadě jen 5 křesel. "Zbytek světa" vedený Peltou jich má osm.

Takže Pelta mohl v sobotním podvečeru dramaticky změnit rétoriku.

"Roman Berbr v poslední době nadělal svými výroky typu 'komu se tu něco nelíbí, ať si jde hrát jinam' spoustu škody. Já už jeho řečmi nenechám svoji práci kazit. Vyhlašuji mu nulovou toleranci. Ještě jeden takový exces - a poletí z kola ven!" narostla Peltovi ramena.

"Mám sílu udělat pořádek"

"Nechci si hrát na nějakých osm proti pěti... Ale složení výkonného výboru se mi líbí. A cítím, že v případě potřeby dělat nějaká krizová řešení bych pro ně měl ve výkonném výboru podporu. A to nejen směrem k Romanu Berbrovi," zdůraznil Pelta.

Ten se vůči osobě Romana Berbra a hlavně vůči jeho zmiňovaným výrokům z poslední doby ohradil už před samotnou volbou.

"Mluvil jsem o tom s ním i dneska ráno. On si uvědomuje, že přestřelil. Že fotbal má problém s důvěryhodností u veřejnosti a že když něco takového řekne, není to jen záležitost pro dvě stovky delegátů na valné hromadě, ale pro všechny, protože fotbal je věc veřejná," říká Pelta.

Berbr podle něj musí změnit nejen rétoriku, ale i způsob práce. Boss Plzeňského KFS se nijak netají tím, že armádou bývalých rozhodčích obsadil spoustu pozic v okresních a krajských fotbalových svazech, potažmo v klubech na úrovni vrcholového fotbalu v Čechách. Odtud se pak rekrutují jím ovládané hlasy na valných hromadách FAČR.

Pelta: StB? Fotbalu asi nevadí

Ale co víc: Když se hovoří o ovlivňování utkání ze strany sudích, i tady jeho jméno v diskusích častokrát padá.

"Musí se chovat jinak. Já nejsem ten typ, abych v případě, že nad někým získal převahu, dotyčného hned zkoušel zlikvidovat, je správné dát mu šanci. Ale už s nulovou tolerancí k případným dalším potížím," říká Pelta.

Před volbami se objevilo i téma Berbrova působení u Státní bezpečnosti (více zde), dokumenty potvrzující tuto záležitost publikoval deník Insider.

"Mně pan Berbr říká, že pracoval u rozvědky, že se věnoval zahraničním záležitostem. A nikoho tady netrápil, netýral nebo nesledoval. Stejně mi to vadí. Ale podstatné je, jak se k takové věci postavili delegáti. A viděli jste, že pana Berbra českým místopředsedou zvolili, takže fotbalu to asi tak nevadí," dodává Pelta.

Ten nastínil, že chystá i zásadní legislativní a systémové změny, které by měly bránit například kumulaci funkcí. Jistě to lze přeložit i jako normy, které by ještě více omezily Berbrovu moc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy