Pelta, Voldemort a šéf Sparty. Fotbalový žebříček Top 50

Sport Sport
30. 5. 2013 5:00
Deníky Aktuálně.cz a Insider přinášejí první vydání žebříčku padesáti nejvlivnějších lidí v českém fotbalu, který sestavuje reportér Luděk Mádl.
Miroslav Pelta, jednička žebříčku Top 50, v karikatuře Petra Vyorala
Miroslav Pelta, jednička žebříčku Top 50, v karikatuře Petra Vyorala | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Deníky Aktuálně.cz a Insider začaly uveřejňovat žebříček padesáti nejvlivnějších osob českého fotbalu. Jeho úvodní podobu si můžete prohlédnout ZDE.

Žebříček sestavil respektovaný fotbalový reportér Luděk Mádl  - údaje pro něj sbíral dlouhodobě, posledních několik měsíců pak velmi intenzivně.

"Top 50" přinášíme pár dní před chvílí, kdy si fotbal zvolí nového šéfa, předsedu FAČR. Na aktuální pořadí žebříčku ale mají samozřejmě vliv i další události: průběh a výsledky končící Gambrinus ligy, kvalifikace pro MS, v níž sehraje Bílkův tým nejbližší zápas s Itálii už příští pátek, ale třeba také vyšetřování událostí kolem takzvané Křetínského tašky.

Kompletní žebříček Top 50 českého fotbalu
najdete ZDE

Žebříček je součástí nové knihy o fotbalovém zákulisí "Kmotr Fotbal", kterou sepsal Luděk Mádl (koupit si ji můžete ZDE)

V tuto chvíli je na čele žebříčku předseda FAČR Miroslav Pelta, na druhém místě Roman Berbr, o němž Luděk Mádl s odkazem na postavu Voldemorta z Harryho Pottera píše jako o tom, "jehož jméno se nevyslovuje", a na třetím spolumajitel a šéf Sparty Daniel Křetínský.

Je nanejvýš pravděpodobné, že první změna pořadí  – a počítáme, že může být docela podstatná na kterékoliv z padesáti sledovaných pozic – přijde po valné hromadě FAČR příští sobotu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy