Pelta: Berbr bude muset přibrzdit. O něm a StB jsem nevěděl

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 6. 2013 11:20
Miroslav Pelta obhajuje pozici předsedy Fotbalové asociace ČR. A chce hlavně zvýšit její důvěryhodnost. Problémem je Berbr
Rozdělovat dotace podle toho, kde vás volí? Berbrova etická nekorektnost, míní Pelta
Rozdělovat dotace podle toho, kde vás volí? Berbrova etická nekorektnost, míní Pelta | Foto: Eduard Erben

Praha - Ať uděláme cokoli, v médiích se to pak stejně podá tak, že je všechno úplně špatně. Zhruba takové pocity má v hlavě Miroslav Pelta pár dní předtím, než se nechá podruhé zvolit předsedou Fotbalové asociace ČR.

"Je potřeba, aby fotbal získal zpět důvěru veřejnosti," říká. Ale uznává, že s jeho nálepkou z ivánkovské aféry a s tím, jak arogantně se chová druhý nejmocnější muž českého fotbalu Roman Berbr, to je poměrně složitá věc.

"Roman bude muset přibrzdit," říká Pelta, který se od redaktora Aktuálně.cz poprvé dozvěděl také o Berbrově minulosti spojené se službou ve Státní bezpečnosti (více zde). Zaskočilo ho to.

Prvně vás zvolili v listopadu 2011, jen na rok a půl. Postavil jste si tehdy před sebe jen dílčí úkoly, teď je před vámi čtyřleté období, chystáte něco koncepčnějšího?

"Určitě by to bylo potřeba plánovat v dlouhodobém horizontu, ale teď jsme v období, kdy denně řešíme mimořádné události. Nebude to jednoduché, ale v co nejkratší době musíme zpět získat důvěru veřejnosti."

A není to tak trochu nepřekonatelný problém v situaci, kdy si vás veřejnost zapamatovala jako muže s "cinklým jarem", v situaci, kdy fotbal řídíte spolu s Romanem Berbrem, jehož pověst už nemůže být horší - a oba jste nějak prošli 90. lety a začátkem tisíciletí, kdy se v českém fotbalu děly opravdu problémové věci, což připouštíte i vy sami... Vím, že jste nikdy nebyli z ničeho policií obviněni, natož usvědčeni, ale to třeba expremiér Stanislav Gross také ne - a dneska by žádnou politickou stranu nenapadlo stavět si ho do čela, nebo s ním jakkoli spolupracovat. Není náhodou ten problém důvěryhodnosti neřešitelný, dokud bude u vesla tahle vaše generace?

"Tak člověk samozřejmě není imunní vůči tomu, co se kolem něj děje, vnitřně je to pro mě složité. Na druhou stranu mám nesmírné nasazení a sám sebe hodnotím přes konkrétní výsledky. To je spousta věcí: zajistit chod, ekonomiku, příjmy, podmínky pro reprezentaci, aby všichni hráči měli chuť za národní tým hrát, komunikace s trenéry, řešíme budoucnost areálu Strahova, nové sídlo, vybojovali jsme pořadatelství ME "21"... Ale dostávám se stejně do situace, že i kdybych udělal cokoli, tak lidi tomu, co dělám, nevěří."

Vadí mi hysterie kolem reprezentace

A nebude to tedy onou neodlepitelnou ivánkovskou nálepkou?

"Objevil jsem se v odposleších, to je normální, policie má právo vás odposlouchávat. Ale není normální, aby pak šly ty odposlechy ven a psaly se podle nich divadelní hry. Kdyby někde pustili odposlechy vás, novinářů, když se s někým soukromě bavíte... Je to každopádně precedens a vznikla situace, že to "Volal mi Pelta..." zná celá republika. Ale ono se to netýká jen mě, negativní hysterie je i kolem reprezentace, to mi vadí."

Fanoušci asi nesdílejí váš názor, že Michal Bílek je ten nejlepší možný trenér pro reprezentaci...

"Já vám řeknu, co ve mně zanechalo šíleně negativní stopu. Euro, první zápas, krásný stadion, polovina hlediště v replikách českých dresů, krása... A pak hlasatel představuje tým a říká: Milan Baroš. A už se píská, ještě ani nekopl do balonu. Pak Michal Bílek - to samé. To mě ničí."

Jenže vy si pořád na Strahově ukřivděně myslíte, že je to vina médií. A nepřipouštíte, že problém by mohl být i někde jinde.

"Musíme spolu víc komunikovat, válka s mediálním světem nemá smysl. Každopádně ten můj konzervativní postoj, kdy pevně stojím za mužstvem i realizačním týmem, mi u veřejnosti taky na popularitě moc nepřidal."

Máte zodpovědnost za český fotbal. Sotva ale do médií odvyprávíte, jak jste spokojený, že je v něm všechno čisté, přiběhne na Strahov Daniel Křetínský s taškou - a vy mluvíte o tom, jak jste šokován. Pak přidáte, že jste se poptal a zjistil, že pár jedinců dělá neplechu a že to vyřešíte. Pak na vás po skandálu s kluby zaříznutými za podporu Markéty Haindlové musí zadupat ministr průmyslu Martin Kuba, abyste objevil, že nemusí být zrovna všechno košer ve výkonnostním fotbalu. Nepůsobí to zrovna dojmem, že byste měl věci pod kontrolou...

"Když jste předseda FAČR, což je ohromný subjekt, tak máte na starosti spoustu věcí. Ale já konkrétně nemám dosah na ČFL nebo divize. A když se mi pozve někdo poškozený, kdo má pocit nekorektnosti, tak je můj postup jednoduchý, musím jednat s kompetentními. To je předseda Řídící komise pan Votík. A ten mi řekl, že podle zprávy delegáta bylo všechno v pořádku. Existuje určitá realita možností, jak to lze řešit. A když se k tomu vyjádří člověk z vlády, jde za ministrem školství a řeší se to na nejvyšším fóru, tak mně to otevře oči... Já musím rozlišovat, je spousta lidí, co prohrajou a říkají, že za to mohl rozhodčí."

Tak jinak. Já jako novinář komunikuji skoro dvacet let s desítkami lidí uvnitř fotbalu a všichni bez výjimky mluví kriticky až zhnuseně o tom, jaké panují poměry ve výkonnostním fotbale v Čechách a že to tam celé řídí Roman Berbr a jeho loutky. Vy přece musíte po stejnou dobu mluvit se stovkami lidí z fotbalu, tak mi netvrďte, že tu situaci neznáte a že vám musí otevírat oči až ministerská stížnost po kauze Malše Roudné...

"Kdybyste byl vy ve funkci předsedy, jak byste to řešil?"

Například bych oslovil Policii ČR, popsal jí problém a pohovořil s ní o tom, jestli by nemohla nasadit operativní techniku, která by prošetřila, jestli se takové věci opravdu dějí."

(Dlouze mlčí.) "Já se na to dívám tak... Ve finále ligy, a to je jedna z priorit, kde se bojuje o velké peníze a Ligu mistrů, tak tam to po stránce regulérnosti bylo podle mě v pořádku. Ale není to jednoduché, pro nikoho."

Vy často mluvíte o tom, že hříšky z minula jste si už odpracoval. Fanoušci Slavie nedávno vyvěsili transparent "Pelto, korupce se odpracovat nedá". Tak co kdybyste to zkusil odpracovat skrze to, že z českého fotbalu vytěsníte Romana Berbra?

"Já jak tak vidím různá média, tak by asi byli všichni nejradši, kdybychom zmizeli oba, ne?"

Tak co třeba alespoň jeden?

"Všechno má svůj vývoj. Třeba to bude tak, že až bude Roman zvolený místopředsedou a získá ten globální rozměr, tak na sobě zapracuje."

Na tiskovce po výkonném výboru jste mluvil o tom, že Roman Berbr je českému fotbalu prospěšný tím, že má spoustu dobrých nápadů. Zrovna vás tam žádný nenapadal, už jste si od té doby na nějaký vzpomněl?

(Dlouhé ticho) "Tak... Vede kraj..."

Dotace pro spřátelené = eticky nekorektní

Máte přehled o tom, co Roman Berbr dělal před listopadem 1989? Víte, že pracoval pro Státní bezpečnost?

"Ne, tak to jsem nevěděl, jen mi někdo kdysi říkal, že snad byl u SNB."

Ano, byl členem SNB, ale nějaký čas v rámci toho pracoval i pro StB. Co to pro vás znamená?

"Tak, je to věc, kterou jsem nevěděl... To znamená, že podle vašeho pohledu nemá čisté lustrační osvědčení?"

Neodpověděl mi na to, ale podle všeho jej velmi pravděpodobně nemá... Tak pojďme dál: Ministr Kuba upozornil na neprůhlednost fotbalového prostředí a výsledkem je kontrola, která vám přijde prověřit rozdělování dotací. Nemáte obavu z dalšího průšvihu?

"Ne, co se týče toho, tak jsme úplně transparentní. Je tam klíč, který jsme si odsouhlasili, rozděluje se to do krajů a okresů podle počtu členů. Ohledně státních peněz jsme velmi obezřetní, s nimi je potřeba zacházet pečlivě."

Opravdu? Před nedávnem se v Pardubickém deníku objevil rozhovor s bývalým předsedou pardubického kraje panem Janatou, kritický k Berbrovi. A článek obsahoval i kousek mailové korespondence, v níž Roman Berbr nařizoval či doporučoval, aby dotaci dostaly jen "spřátelené kluby, co vás volí". To je podle vás správný postup?

"To byl program 4, na provoz tělovýchovných zařízení, tam bylo asi 20 milionů, ty subjekty mají možnost žádat o ně přes FAČR, já jsem tenkrát pověřil Romana Berbra a na Moravě Dalibora Kučeru, aby to udělali, teď už máme ten nový model. Ale nedošlo k žádnému porušení."

Vám přijde etické, normální a správné, když někdo z vedení svazu dává na kraj pokyny, aby se peníze nerozdělovaly třeba podle kvality práce s mládeží, ale podle toho, kdo komu ve fotbalových volbách dává hlasy?

"No tak samozřejmě, přijali jsme opatření, aby se ta věc už nemohla stát. Neznamená to, že peníze dostal někdo, kdo na ně neměl nárok, není to zneužití těch prostředků, ale aby se to rozlišovalo podle toho, jestli je někdo s námi, nebo proti nám, tak to není eticky korektní."

A nestojí právě celá politická síla Romana Berbra na téhle etické nekorektnosti?

"To byla jediná věc, kdy on hrál roli v nějakých ekonomických záležitostech. Já to říkám i jemu, že už je toho dost."

Čeho?

"Všude těch rozhodčích. Bývalí sudí jsou předsedy okresů, krajů..."

Častokrát jsou to i aktivní rozhodčí.

"A to je i pro mě, pro budoucnost, úkol, že tady jsou potřeba nějaké systémové změny, možná nějaká úprava stanov. Teď je potřeba to nějak zvolit a pak si na to sednout. Když je někdo ligový rozhodčí a zároveň předseda kraje, to není ono. Roman (Berbr) je člověk, který bude muset přibrzdit, oni jsou ti sudí neskutečně organizovaní."

Takže vy je teď necháte ve volbách obsadit všechny pozice a myslíte si, že oni vás pak následně nechají prohlasovat úpravu stanov, která jejich moc omezí?

"Já si myslím, že se bude muset projevit síla profesionálního fotbalu, na to spoléhám. Mám plán, jak dát věci do normálu."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy