Pelta se pustil do Berbra. A čeká kontrolu z ministerstva

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 6. 2013 14:50
Ve volbách předseda FAČR Miroslav Pelta podpoří na místopředsednickou funkci za ligu sparťana Dušana Svobodu
Miroslav Pelta s Dušanem Svobodou, jehož podporuje v místopředsednické volbě
Miroslav Pelta s Dušanem Svobodou, jehož podporuje v místopředsednické volbě | Foto: CPA

Praha - Dosud proti němu neřekl křivého slova. Teď Miroslav Pelta mocného muže fotbalového zákulisí Romana Berbra poprvé zkritizoval.

"Jeho neprofesionální výroky znehodnocují moji práci," řekl poměrně tvrdě čtyři dny před volební valnou hromadou Fotbalové asociace ČR úřadující předseda.

Šlo o reakci Romana Berbra na palbu červených karet, jíž se dočkaly kluby z ČFL a českých divizí, které daly předsednickou nominaci Markétě Haindlové (více zde). Berbr řekl deníku Sport, že komu se to nelíbí, může si jít hrát jinam.

Na dění ve fotbale dokonce zareagoval i ministr průmyslu Martin Kuba, který zpochybnil důvěryhodnost fotbalového prostředí a upozornil na to, že do něj plynou štědré státní dotace. S tím, že by si stát měl lépe pohlídat, jak se tam s nimi nakládá.

Pelta se kontroly nemůže dočkat

"Když taková slova řekne ministr, a navíc člověk, který má po mém soudu v ODS velkou budoucnost, tak jsem zbystřil, to nemůžete brát na lehkou váhu, to není sranda. On už to řešil i s ministerstvem školství, měl jsem telefonát s jejich náměstkem Kocourkem, pošlou nám sem kvůli těm dotacím kontrolu," říká Pelta.

"Ale já to vítám, protože systém jejich rozdělování u nás je naprosto transparentní, o to se daňoví poplatníci nemusí obávat," slibuje Pelta.

Nicméně současné dění ho prý samotného přiměje k tomu, aby se bedlivěji zaměřil na sféru výkonnostního fotbalu. Podobně Pelta mluvil po tzv. Křetínského tašce o tom, že se musí pozorněji podívat na to, co se děje ve fotbale profesionálním...

Markéta Haindlová nakonec stejně dostatečný počet nominací nezískala, a tak na předsedu kandiduje pouze Pelta. "Kdybych měl pocit, že jsem snad brzdou českého fotbalu, tak toho nechám. Ale já si myslím, že českému fotbalu mám co dát. Máme Strahov, bude nová budova, získali jsme ME hráčů do 21 let... Já mám pocit, že jsem odvedl hodně práce. Ale třeba ta slova Romana Berbra ji znehodnocují."

Mocenské výroky = neadekvátní škody

Berbr má podle něj dobré nápady, kterými český fotbal posouvá dopředu. "Třeba různé předpisy a tak. Ale některé ty jeho mediální výroky jsou neprofesionální, neslučují se s etikou, morálkou. Pak se vytvářejí emoce, sepisují se různé výzvy...," zlobí Peltu.

Jeho samotného by prý nikdy nenapadlo komukoli bránit, aby kandidoval proti němu. "S tím bych neměl nejmenší problém. I když si nemyslím, že sedmadvacetiletá dívka bez zkušeností z fotbalu by byla tím správným řešením."

Roman Berbr bude na sobotní valné hromadě kandidovat na českého místopředsedu. "On hodně pracuje, má dobré nápady, ale s těmi jeho mocenskými výroky nemohu souhlasit a musím se vůči nim vymezit. Vznikají kvůli nim velké neadekvátní škody," říká Pelta. "Na dnešním zasedání výkonného výboru jsem s ním o tom mluvil."

Od předsedy Řídící komise pro Čechy Rostislava Votíka si zase Pelta vyžádal zprávu o tom, co se dělo v zápasech klubů, které si daly do souvislosti červené karty, jež v hojném počtu zinkasovaly, se svou podporou Markéty Haindlové. "Delegáti hlásili, že ty skutky se staly," vyšetřil věc Pelta.

Svobodu podpoří, samostatnou ligu ne

Nejsledovanějším soubojem valné hromady bude volební souboj o pozici místopředsedy za ligu. "S Jaromírem Šeterlem mám také dobré vztahy, ale moji osobní podporu bude mít Dušan Svoboda, který v poslední době odvedl spoustu dobré práce," podpořil Pelta kandidáta Sparty.

Svoboda je známým propagátorem myšlenky samostatné české ligy. Tady už je ale Pelta opatrnější. "Z pozice šéfa Jablonce jsem tu myšlenku vždycky podporoval. Ale když jsem dnes i předsedou FAČR, vidím širší kontext, hlavně strukturu financování. A z toho už jsem pak míň nadšenej... Já projekt spuštění samostatné ligy podpořím, až bude jistota, že bude umět generovat patřičné prostředky. V příštím ligovém ročníku se v tomto směru rozhodně žádné změny ještě dělat nebudou."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu hlásí přes 50 tisíc podpisů pro prezidentskou volbu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních podpisů k podání prezidentské kandidatury. Ke konci července jich měla 51 tisíc, sdělil její manažer Petr Viktorýn. Přes 50 tisíc potřebných podpisů již dříve oznámil i podnikatel Tomáš Březina a Jiří Kotáb. Další kandidáti hlásí desítky tisíc podpisů občanů. Za jejich sběr někteří z nich platí brigádníkům řádově desítky korun za podpis, část uchazečů o Hrad ale spoléhá na dobrovolníky.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal přes dvacet obětí

Nejméně 21 lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle nejnovějších informací tamní policie utrpělo zranění dalších 33 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Česko ve čtvrtek čekají tropické teploty, od pátku se ale ochladí

Česko ve čtvrtek opět čekají teploty, které výrazně překročí tropických 30 stupňů. K večeru se ale začne zatahovat a vyskytnout se mohou silné bouřky. Pršet má také v pátek a sobotu. Tropy už o víkendu nebudou, maxima by se měla pohybovat okolo 25 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší teploty by dnes měly být většinou mezi 31 a 36 stupni, na západě Čech kolem 30 stupňů. Nejtepleji bude v Polabí, Poohří a na jižní a střední Moravě. "Tropické teploty ale postupně ukončí studená fronta," uvedli meteorologové na Facebooku.

Ve čtvrtek později odpoledne a večer se začne od jihozápadu zatahovat. Český hydrometeorologický ústav nevylučuje v Čechách silné bouřky s nárazy větru kolem 70 km/h, v menší míře se mohou objevit i přívalové srážky a kroupy. Na Moravě a ve Slezsku budou srážky jen ojedinělé. V pátek bude zataženo až oblačno. Odpoledne a večer bude na většině území pršet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy