Pelta vládne dál. Byl zvolen předsedou fotbalové asociace

FOTO Pelta, Berbr a spol. Volila se fotbalová vláda
Protestující před vysočanským hotelem Clarion.
A tady už máme představitele českého fotbalu. Miroslav Pelta hovoří s Petrem Doležalem.
Na valnou hromadu přichází český "lord Voldemort" Roman Berbr.
Pelta s Doležalem.
Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 6. 2013 12:34
Volební valná hromada Fotbalové asociace České republiky nepřinesla žádné překvapení.

Praha - Valná hromada Fotbalové asociace České republiky zvolila staronovým předsedou Miroslava Peltu. Jablonecký funkcionář tak bude dál vládnout českému fotbalu. 

V české komoře dostal 123 hlasů, jen jeden delegát byl proti. Na Moravě získal 67 hlasů, proti byl jeden a dva se zdrželi. Jednání valné hromady jsme sledovali v online reportáži.

Místopředsedou za Moravu se stal Zdeněk Zlámal. Českým místopředsedou byl zvolen kontroverzní funkcionář Roman Berbr, v minulosti příslušník Státní bezpečnosti.

Právě Berbra předseda Pelta ještě před volbou veřejně pokáral za nevhodné mediální výroky, kritika Romana Berbra a jeho neprůhledných praktik byla čitelná i v podtextu projevu Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu, dříve ČSTV.

Sám Berbr vyhrál, ale celkově prohrál

Pokud byly předvolební informace deníku Insider přesné, Berbrův volební tým na valné hromadě ve skutečnosti prohrál. Jeho lídr se stal sice statutárním zástupcem FAČR, ale spolu se svými věrnými získali jen pět křesel ze třinácti, "zbytek světa" tvořený Peltou, autonomní Moravou a sparťanským křídlem profesionálního fotbalu, dal dohromady křesel osm.

Roman Berbr by tedy neměl získat absolutní moc, na koni zůstal Miroslav Pelta.

Ve výkonném výboru se oproti jeho předchozímu složení objevilo hned pět nových tváří.

V důležité volbě místopředsedy FAČR za profesionální fotbal vyhrál sparťan Dušan Svoboda. Získal 23 hlasů, jeho protikandidát Jaromír Šeterle jen 9.

Damková první ženou ve fotbalové vládě

První ženou v historii výkonného výboru se stala Dagmar Damková. Je předsedkyní Řídící komise pro Čechy, která řídí ČFL a české divize.

Ale zpět k osobě jejího životního partnera Romana Berbra, právě o něm se v uplynulých dnech nejvíc diskutovalo, deník Insider například zjistil, že před lety pracoval u Státní bezpečnosti  - více zde.

Navíc se po skandálu kolem červených karet, jimiž byly perzekuovány kluby, které v předsednické volbě podporovaly Markétu Haindlovou vyjádřil, že komu se to nelíbí, může si jít hrát někam jinam.

"Romanovy výroky nás velmi poškodily. Média mě tlačí, abych tu vystoupil a vyzval Romana Berbra k tomu, aby nekandidoval. To neudělám, ale vyzývám ho, aby svou práci vložil pro dobro českého fotbalu. Rozhodčích v české komoře je příliš a Roman Berbr musí ubrat plyn," řekl Miroslav Pelta před valnou hromadou.

Berbr: Budu pracovat 12 hodin denně

"Výtky jsem si vzal k srdci. Budu teď místo deseti hodin pracovat hodin dvanáct. A ke všemu se vyjádřím do tří týdnů v časopisu Gól," řekl Roman Berbr.

Peltu podpořil i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, který nepřímo zkritizoval berbrovské praktiky, ale i vedení FAČR za éry Ivana Haška, jehož označil za spolupracovníka někdejšího kmotra českého sportu Aleše Hušáka.

Proti Berbrovi se nakonec postavilo 11 delegátů v české komoře, 8 se zdrželo. Pro jeho volbu se ale ruku zdvihlo podle ohlášení skrutátorů 108 delegátů.

"Já jsem pro pana Berbra ruku nezdvihl, ale přesto mu gratuluju. On ví, že všechny věci nejsou v pořádku, ale když bude pracovat trochu jinak, může být českému fotbalu užitečný," míní Dušan Svoboda, staronový místopředseda za I. a II. ligu.

Nové složení výkonného výboru:

Předseda: Miroslav Pelta

I. místopředseda za Moravu: Zdeněk Zlámal (nováček)

II. místopředseda za Čechy: Roman Berbr

III. místopředseda za I. a II. ligu: Dušan Svoboda

Předsedkyně Řídící komise Čechy: Dagmar Damková (nováček)

Předseda Řídící komise Morava: Pavel Blaha

Členové za I. a II. ligu: František Hrdlička, Josef Lébr (nováček), Tomáš Paclík

Členové za české OFS a KFS: Josef Tancoš a Rostislav Votík

Členové za moravské OFS a KFS: Vlastimil Hrubčík a Miroslav Vrzáček (nováček, ale v minulosti už ve VV působil).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy