Kmochová rozšiřuje svou sbírku deaflympijských medailí, tentokrát brala stříbro

sul, mac
13. 12. 2019 17:07
Česká výprava může slavit první medailový úspěch na letošní deaflympiádě v Itálii. Postarala se o něj Tereza Kmochová. Časem 1:12,61 vybojovala stříbrnou medaili ve sjezdu. Další Češka Veronika Grygarová skončila čtvrtá. Bronzová medaile jí unikla o čtyři setiny sekundy. Mezi muži obsadil páté místo Jiří Hartig.
Tereza Kmochová rozšířila svou medailovou sbírku - ve sjezdu na deaflympisjkýdh hrách 2019 byla stříbrná.
Tereza Kmochová rozšířila svou medailovou sbírku - ve sjezdu na deaflympisjkýdh hrách 2019 byla stříbrná. | Foto: Archiv: Tereza Kmochová

Před čtyřmi lety na deaflympiádě v Rusku získala Tereza Kmochová rovnou pět zlatých medailí v pěti disciplínách, i proto patřila k největším favoritkám na zisk dalších kovů i v italském lyžařském středisku.

Do závodu vyrazila s číslem osm a v ten okamžik nepanovaly zrovna ideální podmínky. A nejlepší česká lyžařka tak bojovaly i s hustým sněžením. "Před začátkem deaflympiády zde bylo typicky italské počasí, tedy krásně slunečno, prostě azuro a teď to tu začalo padat. Ale všichni máme stejné podmínky, takže to ničemu nevadí," přiblížila Kmochová.

Květinový ceremoniál po sjezdu: Tereza Kmochová (CZE), Jelena Jakovišinová (RUS), Rea Hraskiová (CRO).
Květinový ceremoniál po sjezdu: Tereza Kmochová (CZE), Jelena Jakovišinová (RUS), Rea Hraskiová (CRO). | Foto: Kateřina Prokšová

Výsledný čas neslyšící sportovkyni stačil na druhou pozici. První skončila Ruska Jelena Jakovišinová, na třetím místě Chorvatka Rea Hraskiová. "Kdokoli jiný by byl asi po zisku medaile šťastný, ale já jsem zde měla jiné ambice," prohlásila Kmochová. 

"Vím, že Jelena Jakovišinová je skvělá závodnice. Je lepší na rychlostní disciplíny než já. Počítala jsem ale s tím, že by to mohlo být více vyrovnanější.  Udělala jsem maximum, a nakonec jsem ráda. Mohlo to dopadnout i hůř," dodala.

Ve sjezdu startovala i Veronika Grygarová. Tu od umístění na stupních vítězů dělily čtyři setiny sekundy a na deaflympiádě tak obsadila ve sjezdu nepopulární čtvrté místo za Chorvatkou Hraskiovu. "Já jsem opravdu hodně spokojená. Byl to těžký závod a je to pro mě skvělé umístění. Bronzová medaile mi utekla opravdu o kousek, což samozřejmě mrzí, ale celkově mám opravdu radost. Čtvrté místo je krásné," radovala se Grygarová.

Organizátoři posouvali start sjezdu kvůli počasí a zkrátit museli i trať, přes husté sněžení a mlhu byla špatná viditelnost.
Organizátoři posouvali start sjezdu kvůli počasí a zkrátit museli i trať, přes husté sněžení a mlhu byla špatná viditelnost. | Foto: Archiv: Tereza Kmochová

Na trať se dnes vydali i muži. Nejlepší z Čechů byl Jiří Hartig, který skončil na páté pozici. "Podmínky byly těžké. První závodník měl ještě štěstí, protože mu tolik nesněžilo tak moc, takže jel rychleji. Ale já jsem spokojený s pátým místem," hodnotí závod Hartig a vyhlíží další start. "Největší očekávání mám od slalomu, protože je to má nejsilnější disciplína. Tak snad se mi bude dařit," dodává reprezentant.

Další tituly z minulé deaflympiády bude Tereza Kmochová obhajovat hned v následujících dnech. Celkem se v Itálii postaví na start závodů ještě čtyřikrát. 

Tereza Kmochová
Tereza Kmochová | Foto: Archiv: Tereza Kmochová

V klasickém lyžování bojoval ve stopě František Kocourek. V závodě na 10 kilometrů skončil na 12. místě. "Bylo to hodně těžké. Zažil jsem trochu loterii s přípravou a mazáním lyží, což není jednoduché trefit. S výsledkem jako takovým nejsem moc spokojený, ale zase mám čisté svědomí, že jsem do toho dal maximum."

Bývalý úspěšný cyklista se věnuje především dálkovým běhům. "Poslední dobou mně ale vlastně začaly vyhovovat tratě kratší, ty intenzivnější. Tady to bylo hodně náročné hlavně kvůli stoupání. Profil byl členitý, ale myslím, že rozložit síly se mi podařilo docela dobře a druhé kolo jsem jel rychleji. Dnes to nevyšlo podle představ."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Za prodej nápoje šamanů z Peru ostravský soud poslal do vězení dva Poláky

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku.

Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku. Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály a jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Celkem tak od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už pět tisíc let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy