Po malých krůčcích. Curleři začínají dlouhý boj o paralympijské hry v Pekingu 2022

sul
23. 11. 2019 22:02
V loňském roce utekla českým reprezentantům v curlingu na vozíku paralympiáda o jedno místo v žebříčku. Curleři se však svého snu nevzdávají a už od příštího týdne budou bojovat o přiblížení se k cestě do Pekingu.
Česká curlingová reprezentace.
Česká curlingová reprezentace. | Foto: Klára Jelínková

Ve finském městě Lohja začíná mistrovství světa B skupiny. "Myslím si, že tým je připravený předvést ty nejlepší výsledky," těší se trenérka českého celku Helena Barkmanová.

O tom, že jsou Češi v dobré formě, svědčí i výsledky ze tří posledních mezinárodních turnajů. V Dánsku obsadili třetí příčku, ze Slovenska si odvezli nepopulární bramborovou medaili a na pražském turnaji vyhráli. "To všechno jsou nadějné přísliby," věří člen české reprezentace Radek Musílek.

"Připravujeme se intenzivně od konce léta, ještě víc než v předešlých sezonách. Zdvojnásobily se nám týdenní tréninkové dávky, a navíc jsme provedli i jednu výraznou změnu. Novou kapitánkou je Dana Selnekovičová," vysvětluje Musílek, jehož právě Selnekovičová vystřídala.

Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů.
Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů. | Foto: Pavla Vrbová

Jeho slova potvrzuje i trenérka Barkmanová. "Připravujeme se několikrát týdně. Tréninkový systém máme nastavený tak, abychom se scházeli všichni společně, ale zároveň byl prostor i pro individuální tréninky jednotlivých hráčů," říká.

V národním týmu je celkem pět curlerů, tři z nich hrají v české lize za Sportovní klub Jedličkova ústavu a dva za HSC Velké Meziříčí. Ti na společné reprezentační tréninky dojíždí do pražské haly na Roztylech.

Do Finska odletí stejná sestava, která Českou republiku reprezentovala na loňském mistrovství světa B. "Došlo ale ke změnám na herních postech," zmiňuje trenérka.

"V rámci přípravných turnajů skipovala reprezentační tým Dana Selnekovičová, která hází třetí kameny. Vice-skipem je Radek Musílek, jenž odhazuje ty čtvrté. Na pozici číslo dva se bude střídat Martin Tluk spolu se Štěpánem Benešem a na pozici jedničky hraje stejně jako v předchozích letech Jana Břinčilová," popisuje svou nominaci hráčů Barkmanová. "Tato sestava se nám v průběhu sezony osvědčila nejvíce," dodává.

Čeští hráči měli před paralympijskou sezonou 2018 ty nejvyšší ambice. Chtěli se dostat na hry do Pchjongčchangu, to jim nakonec uniklo, nyní se herně trápí.
Čeští hráči měli před paralympijskou sezonou 2018 ty nejvyšší ambice. Chtěli se dostat na hry do Pchjongčchangu, to jim nakonec uniklo, nyní se herně trápí. | Foto: Czech wheelchair curling

Český celek v základní skupině šampionátu odehraje zápasy proti USA, Anglii, Maďarsku, Slovinsku, Německu, Litvě a Dánsku. Musílek za nejtěžší zápas považuje ten s Američany. "Jde o papírově nejsilnějšího soupeře ve skupině, zároveň půjde o vstupní utkání, které může svým výsledkem hodně ovlivnit pohodu týmu v dalších bojích. Všichni se totiž budeme teprve sžívat s podmínkami turnaje, především s vlastnostmi ledové plochy," vysvětluje.

S trenérkou se ale shoduje na tom hlavním - podcenit nesmí nikoho. "Všichni soupeři přijedou na mistrovství světa ukázat to nejlepší. A stejně tak i my. Každý z týmů na tomto šampionátu je porazitelný, ale i papírově slabší soupeři dokáží zahrát velmi dobrý curling. Bude záležet pouze na tom, v jaké formě každý z týmů na mistrovství dorazí," zamýšlí se Barkmanová.

Cílem českých reprezentantů bude postup na "áčkové" mistrovství světa, který si zajistí tři nejlepší týmy. Mezi elitou je pak potřeba se udržet, aby mohli sbírat body, které jsou důležité pro paralympijskou kvalifikaci.

"Účast na paralympiádě je jednoznačně největší motivací od počátku českého curlingu vozíčkářů v roce 2003. Několikrát to bylo docela blízko," vzpomíná Musílek.

"Ale stejně jako český curling chodících stále marně a mnohdy těsně usiloval o premiérové vystoupení na olympiádě, tak ani nám se nezadařilo. Nepopírám, že by bylo úžasné, kdybychom z celé české curlingové rodiny byli první, komu by se tuhle nejvyšší sportovní metu podařilo pokořit, budu-li brát účast na paralympiádě za rovnocennou s olympiádou," doplňuje.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy