Po malých krůčcích. Curleři začínají dlouhý boj o paralympijské hry v Pekingu 2022

sul
23. 11. 2019 22:02
V loňském roce utekla českým reprezentantům v curlingu na vozíku paralympiáda o jedno místo v žebříčku. Curleři se však svého snu nevzdávají a už od příštího týdne budou bojovat o přiblížení se k cestě do Pekingu.
Česká curlingová reprezentace.
Česká curlingová reprezentace. | Foto: Klára Jelínková

Ve finském městě Lohja začíná mistrovství světa B skupiny. "Myslím si, že tým je připravený předvést ty nejlepší výsledky," těší se trenérka českého celku Helena Barkmanová.

O tom, že jsou Češi v dobré formě, svědčí i výsledky ze tří posledních mezinárodních turnajů. V Dánsku obsadili třetí příčku, ze Slovenska si odvezli nepopulární bramborovou medaili a na pražském turnaji vyhráli. "To všechno jsou nadějné přísliby," věří člen české reprezentace Radek Musílek.

"Připravujeme se intenzivně od konce léta, ještě víc než v předešlých sezonách. Zdvojnásobily se nám týdenní tréninkové dávky, a navíc jsme provedli i jednu výraznou změnu. Novou kapitánkou je Dana Selnekovičová," vysvětluje Musílek, jehož právě Selnekovičová vystřídala.

Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů.
Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů. | Foto: Pavla Vrbová

Jeho slova potvrzuje i trenérka Barkmanová. "Připravujeme se několikrát týdně. Tréninkový systém máme nastavený tak, abychom se scházeli všichni společně, ale zároveň byl prostor i pro individuální tréninky jednotlivých hráčů," říká.

V národním týmu je celkem pět curlerů, tři z nich hrají v české lize za Sportovní klub Jedličkova ústavu a dva za HSC Velké Meziříčí. Ti na společné reprezentační tréninky dojíždí do pražské haly na Roztylech.

Do Finska odletí stejná sestava, která Českou republiku reprezentovala na loňském mistrovství světa B. "Došlo ale ke změnám na herních postech," zmiňuje trenérka.

"V rámci přípravných turnajů skipovala reprezentační tým Dana Selnekovičová, která hází třetí kameny. Vice-skipem je Radek Musílek, jenž odhazuje ty čtvrté. Na pozici číslo dva se bude střídat Martin Tluk spolu se Štěpánem Benešem a na pozici jedničky hraje stejně jako v předchozích letech Jana Břinčilová," popisuje svou nominaci hráčů Barkmanová. "Tato sestava se nám v průběhu sezony osvědčila nejvíce," dodává.

Čeští hráči měli před paralympijskou sezonou 2018 ty nejvyšší ambice. Chtěli se dostat na hry do Pchjongčchangu, to jim nakonec uniklo, nyní se herně trápí.
Čeští hráči měli před paralympijskou sezonou 2018 ty nejvyšší ambice. Chtěli se dostat na hry do Pchjongčchangu, to jim nakonec uniklo, nyní se herně trápí. | Foto: Czech wheelchair curling

Český celek v základní skupině šampionátu odehraje zápasy proti USA, Anglii, Maďarsku, Slovinsku, Německu, Litvě a Dánsku. Musílek za nejtěžší zápas považuje ten s Američany. "Jde o papírově nejsilnějšího soupeře ve skupině, zároveň půjde o vstupní utkání, které může svým výsledkem hodně ovlivnit pohodu týmu v dalších bojích. Všichni se totiž budeme teprve sžívat s podmínkami turnaje, především s vlastnostmi ledové plochy," vysvětluje.

S trenérkou se ale shoduje na tom hlavním - podcenit nesmí nikoho. "Všichni soupeři přijedou na mistrovství světa ukázat to nejlepší. A stejně tak i my. Každý z týmů na tomto šampionátu je porazitelný, ale i papírově slabší soupeři dokáží zahrát velmi dobrý curling. Bude záležet pouze na tom, v jaké formě každý z týmů na mistrovství dorazí," zamýšlí se Barkmanová.

Cílem českých reprezentantů bude postup na "áčkové" mistrovství světa, který si zajistí tři nejlepší týmy. Mezi elitou je pak potřeba se udržet, aby mohli sbírat body, které jsou důležité pro paralympijskou kvalifikaci.

"Účast na paralympiádě je jednoznačně největší motivací od počátku českého curlingu vozíčkářů v roce 2003. Několikrát to bylo docela blízko," vzpomíná Musílek.

"Ale stejně jako český curling chodících stále marně a mnohdy těsně usiloval o premiérové vystoupení na olympiádě, tak ani nám se nezadařilo. Nepopírám, že by bylo úžasné, kdybychom z celé české curlingové rodiny byli první, komu by se tuhle nejvyšší sportovní metu podařilo pokořit, budu-li brát účast na paralympiádě za rovnocennou s olympiádou," doplňuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy