Průšvihář, co se nikdy nevzdal. Krupička už patnáct let reprezentuje na ledě Česko

Toyota
28. 11. 2019 14:35
V české parahokejové reprezentaci hraje levé křídlo. Věčně usměvavý Zdeněk Krupička se narodil bez vyvinutých dolních končetin a vyrůstal v Jedličkově ústavu. Nikdy to nevzdal a už třikrát se podíval na paralympijské hry.
Zdeněk Krupička se třikrát účastnil paralympijských her (2010, 2014, 2018), čtyřikrát startoval na mistrovství světa a dvakrát na ME (2011, v roce 2016 získal stříbro).
Zdeněk Krupička se třikrát účastnil paralympijských her (2010, 2014, 2018), čtyřikrát startoval na mistrovství světa a dvakrát na ME (2011, v roce 2016 získal stříbro). | Foto: Toyota

Z průšviháře a raubíře, který ani bez vyvinutých dolních končetin nedokázal vydržet na jednom místě, vyrostl úspěšný reprezentant. "Nikdy jsem nepoznal, jaké to je chodit. Díky parahokeji si ale život užívám naplno," vypráví Krupička.

Video: Toyota

Narodil se s rozštěpem páteře a s postižením dolních končetin, proto se od dětství pohybuje na vozíku. Momentálně žije v Praze a pracuje jako vedoucí oddělení dokončovacích prací v tiskárně. "Nejhorší je sedět na zadku a koukat do blba. To bych nikdy nedopustil," vysvětluje úspěšný parahokejista, proč je navzdory svému handicapu neobyčejně aktivní.

Zdeněk Krupička se sportem začal v roce 2002 v Kolíně, kromě para hokeje hraje florbal za Tatran Střešovice, má rád rybaření, box a sport obecně.
Zdeněk Krupička se sportem začal v roce 2002 v Kolíně, kromě para hokeje hraje florbal za Tatran Střešovice, má rád rybaření, box a sport obecně. | Foto: Toyota, Toyota

Ke sportu se dostal už na základní škole, zejména díky odhodlání jednoho z vychovatelů pracovat na sportovním vyžití dětí s postižením. Začínal u stolního tenisu, vyzkoušel jízdu na "formulce", což je speciální vozík pro obdobu běžeckých disciplín. Naučil se florbal, který dodnes hraje za Tatran Střešovice, a nebál se ani adrenalinových sportů. Nakonec se dostal až ke svému milovanému parahokeji.

K para hokeji má blízko i jeho bratr Jiří, který také obléká dres pražské Sparty, přestože není handicapovaný. V české soutěži mohou nastupovat i nehandicapovaní hráči.
K para hokeji má blízko i jeho bratr Jiří, který také obléká dres pražské Sparty, přestože není handicapovaný. V české soutěži mohou nastupovat i nehandicapovaní hráči. | Foto: Toyota

Na první tréninky začal dojíždět v roce 2002 do kolínského klubu, za který dvě sezony nastupoval. Po krátké epizodě ve Zlíně založil v Praze v roce 2005 parahokejový oddíl Sparta Praha, za který hraje pořád a s nímž získal dva mistrovské tituly.

Kanadský para hokejista Brad Bowden je vzorem českého útočníka.
Kanadský para hokejista Brad Bowden je vzorem českého útočníka. | Foto: Toyota

Letos hraje už 15. sezonu v parahokejové reprezentaci, se kterou již slavil řadu úspěchů. Za ty největší považuje možnost reprezentovat Českou republiku na paralympijských hrách.

Poprvé se podíval v roce 2010 do Vancouveru, poté do Soči 2014 a následně do Pchjongčchangu v roce 2018. "Vždycky jsem chtěl oblékat národní dres a slyšet českou hymnu. Stálo to tisíce hodin tréninku, ale vyplatilo se to," říká Krupička, jenž na velký úspěch v podobě paralympijské medaile ale stále čeká. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy