Průšvihář, co se nikdy nevzdal. Krupička už patnáct let reprezentuje na ledě Česko

Toyota
28. 11. 2019 14:35
V české parahokejové reprezentaci hraje levé křídlo. Věčně usměvavý Zdeněk Krupička se narodil bez vyvinutých dolních končetin a vyrůstal v Jedličkově ústavu. Nikdy to nevzdal a už třikrát se podíval na paralympijské hry.
Zdeněk Krupička se třikrát účastnil paralympijských her (2010, 2014, 2018), čtyřikrát startoval na mistrovství světa a dvakrát na ME (2011, v roce 2016 získal stříbro).
Zdeněk Krupička se třikrát účastnil paralympijských her (2010, 2014, 2018), čtyřikrát startoval na mistrovství světa a dvakrát na ME (2011, v roce 2016 získal stříbro). | Foto: Toyota

Z průšviháře a raubíře, který ani bez vyvinutých dolních končetin nedokázal vydržet na jednom místě, vyrostl úspěšný reprezentant. "Nikdy jsem nepoznal, jaké to je chodit. Díky parahokeji si ale život užívám naplno," vypráví Krupička.

Video: Toyota

Narodil se s rozštěpem páteře a s postižením dolních končetin, proto se od dětství pohybuje na vozíku. Momentálně žije v Praze a pracuje jako vedoucí oddělení dokončovacích prací v tiskárně. "Nejhorší je sedět na zadku a koukat do blba. To bych nikdy nedopustil," vysvětluje úspěšný parahokejista, proč je navzdory svému handicapu neobyčejně aktivní.

Zdeněk Krupička se sportem začal v roce 2002 v Kolíně, kromě para hokeje hraje florbal za Tatran Střešovice, má rád rybaření, box a sport obecně.
Zdeněk Krupička se sportem začal v roce 2002 v Kolíně, kromě para hokeje hraje florbal za Tatran Střešovice, má rád rybaření, box a sport obecně. | Foto: Toyota, Toyota

Ke sportu se dostal už na základní škole, zejména díky odhodlání jednoho z vychovatelů pracovat na sportovním vyžití dětí s postižením. Začínal u stolního tenisu, vyzkoušel jízdu na "formulce", což je speciální vozík pro obdobu běžeckých disciplín. Naučil se florbal, který dodnes hraje za Tatran Střešovice, a nebál se ani adrenalinových sportů. Nakonec se dostal až ke svému milovanému parahokeji.

K para hokeji má blízko i jeho bratr Jiří, který také obléká dres pražské Sparty, přestože není handicapovaný. V české soutěži mohou nastupovat i nehandicapovaní hráči.
K para hokeji má blízko i jeho bratr Jiří, který také obléká dres pražské Sparty, přestože není handicapovaný. V české soutěži mohou nastupovat i nehandicapovaní hráči. | Foto: Toyota

Na první tréninky začal dojíždět v roce 2002 do kolínského klubu, za který dvě sezony nastupoval. Po krátké epizodě ve Zlíně založil v Praze v roce 2005 parahokejový oddíl Sparta Praha, za který hraje pořád a s nímž získal dva mistrovské tituly.

Kanadský para hokejista Brad Bowden je vzorem českého útočníka.
Kanadský para hokejista Brad Bowden je vzorem českého útočníka. | Foto: Toyota

Letos hraje už 15. sezonu v parahokejové reprezentaci, se kterou již slavil řadu úspěchů. Za ty největší považuje možnost reprezentovat Českou republiku na paralympijských hrách.

Poprvé se podíval v roce 2010 do Vancouveru, poté do Soči 2014 a následně do Pchjongčchangu v roce 2018. "Vždycky jsem chtěl oblékat národní dres a slyšet českou hymnu. Stálo to tisíce hodin tréninku, ale vyplatilo se to," říká Krupička, jenž na velký úspěch v podobě paralympijské medaile ale stále čeká. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy