Splněno. Curleři skončili na béčkovém mistrovství světa třetí a postupují mezi elitu

sul
5. 12. 2019 9:46
10:7. Tento výsledek si čeští curleři na vozíku budou ještě dlouho pamatovat. Zajistil jim totiž výhru nad Slovinskem v boji o třetí místo na světovém šampionátu skupiny B a kromě bronzu přinesl ještě něco navíc - postup na „áčkové“ MS mezi elitu.
V závěrečném utkání o bronz vyhrála česká reprezentace nad Slovinskem 10:7 a společně s vítěznou Kanadou a druhým Švédskem postupují do světové skupiny A.
V závěrečném utkání o bronz vyhrála česká reprezentace nad Slovinskem 10:7 a společně s vítěznou Kanadou a druhým Švédskem postupují do světové skupiny A. | Foto: Facebook Czech Wheelchair Curling

"Myslím, že většina z nás tomu ještě nemůže uvěřit Jsem na celý tým pyšná, mám ohromnou radost, že se nám to povedlo," říká trenérka Helena Barkmanová.

Národní tým vstoupil do turnaje vítězně, když v prvním zápase porazil Spojené státy americké výsledkem 7:6. "První výhra nám dodala jistotu, že naše příprava šla tím správným směrem a že můžeme pomýšlet i na ty nejvyšší příčky," vysvětluje kapitánka týmu Dana Selnekovičová.

Kapitánka ale dodává, že se družstvo snažilo přistupovat ke každému zápasu stejně, žádný pro něj nebyl méně důležitý. To připomíná i trenérka Barkmanová. "Až do posledního zápasu základní části nebylo rozhodnuto o tom, jestli se kvalifikujeme do playoff. Výsledky v rámci obou skupin byly letos opravdu vyrovnané," potvrzuje.

Trenérka i kapitánka se shodují, že klíčový byl zápas s Dánskem o postup do vyřazovací části turnaje. Češi v něm zvítězili 9:6. "Kvalifikovat se do playoff bylo prvním pomyslným krůčkem k vytoužené medaili. A jsem ráda, že se nám podařilo cenný kov přivést domů," raduje se Barkmanová.

O historický úspěch se postarala sestava Radek Musílek, Štěpán Beneš, Martin Tluk, Jana Břinčilová a Dana Selnekovičová. Poslední jmenovaná si na šampionátu odbyla premiéru na pozici kapitánky.

"Na takto velkém turnaji jsem skipovala opravdu poprvé. V tomto složení jsme zkoušeli jen menší turnaje. Byla jsem v této pozici naprostý začátečník a velmi si vážím celého týmu, který mě podporoval a dal důvěru," říká nová kapitánka.

"Kvalita a zkušenosti ostatních hráčů mi pomáhaly v průběhu turnaje překonávat nedostatek vlastních zkušeností a celý tým posunuly až k našemu vysněnému cíli, což je účast na mistrovství světa skupiny A," dodává.

Česká curlingová reprezentace.
Česká curlingová reprezentace. | Foto: Klára Jelínková

Do elitní skupiny dvanácti nejlepších týmů světa to byla dlouhá cesta. Curleři se o ni pokoušeli například už na loňském "béčkovém" šampionátu, postoupit se jim ale povedlo až letos.

"Jde o úspěšné završení mnohaleté snahy a práce, do které jsme všichni investovali spoustu energie, času a emocí. Jde o satisfakci za všechna ta dosavadní zklamání," přibližuje člen bronzové výpravy Radek Musílek.

Tím pro Čechy ale nic nekončí, v elitní skupině nechtějí být pouze do počtu. "Můžete zde vidět to nejlepší, co vozíčkářský curling nabízí. Naším cílem je být pravidelnými účastníky áčkové kategorie, jedině tak se můžeme přiblížit naší účasti na paralympijských hrách," vysvětluje Barkmanová.

Všem je ale jasné, že to bude stát hodně sil a mnohem víc času na ledě. "Uděláme maximum pro to, abychom se zde udrželi a mohli se stále zlepšovat," věří Selnekovičová.

S kapitánkou souhlasí i Musílek: "Čeká nás ještě hodně přípravy, teď možná ještě intenzivnější. Udržet se mezi elitou bude přinejmenším stejně tak náročné jako se mezi ni dostat," vysvětluje.

"Přípravu začneme plánovat už teď. Ve Finsku jsme dostali pozvánku na tamní lednový přípravný turnaj, kterého se zúčastní většina týmů ze světové elitní dvanáctky," těší se Musílek.

Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů.
Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů. | Foto: Pavla Vrbová

Účastí na mistrovství světa skupiny A může český tým sbírat potřebné body do světového žebříčku. Tím si může snáz zajistit kvalifikaci na paralympijské hry do Pekingu 2022.

"Cesta k paralympijským hrám bude ještě dlouhá a bude vyžadovat mnoho přípravy. Jsem ráda, že se nám podařilo splnit první krůček k tomu, aby vidina kvalifikace na hry byla zase o něco blíže," uzavírá Barkmanová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy