Splněno. Curleři skončili na béčkovém mistrovství světa třetí a postupují mezi elitu

sul
5. 12. 2019 9:46
10:7. Tento výsledek si čeští curleři na vozíku budou ještě dlouho pamatovat. Zajistil jim totiž výhru nad Slovinskem v boji o třetí místo na světovém šampionátu skupiny B a kromě bronzu přinesl ještě něco navíc - postup na „áčkové“ MS mezi elitu.
V závěrečném utkání o bronz vyhrála česká reprezentace nad Slovinskem 10:7 a společně s vítěznou Kanadou a druhým Švédskem postupují do světové skupiny A.
V závěrečném utkání o bronz vyhrála česká reprezentace nad Slovinskem 10:7 a společně s vítěznou Kanadou a druhým Švédskem postupují do světové skupiny A. | Foto: Facebook Czech Wheelchair Curling

"Myslím, že většina z nás tomu ještě nemůže uvěřit Jsem na celý tým pyšná, mám ohromnou radost, že se nám to povedlo," říká trenérka Helena Barkmanová.

Národní tým vstoupil do turnaje vítězně, když v prvním zápase porazil Spojené státy americké výsledkem 7:6. "První výhra nám dodala jistotu, že naše příprava šla tím správným směrem a že můžeme pomýšlet i na ty nejvyšší příčky," vysvětluje kapitánka týmu Dana Selnekovičová.

Kapitánka ale dodává, že se družstvo snažilo přistupovat ke každému zápasu stejně, žádný pro něj nebyl méně důležitý. To připomíná i trenérka Barkmanová. "Až do posledního zápasu základní části nebylo rozhodnuto o tom, jestli se kvalifikujeme do playoff. Výsledky v rámci obou skupin byly letos opravdu vyrovnané," potvrzuje.

Trenérka i kapitánka se shodují, že klíčový byl zápas s Dánskem o postup do vyřazovací části turnaje. Češi v něm zvítězili 9:6. "Kvalifikovat se do playoff bylo prvním pomyslným krůčkem k vytoužené medaili. A jsem ráda, že se nám podařilo cenný kov přivést domů," raduje se Barkmanová.

O historický úspěch se postarala sestava Radek Musílek, Štěpán Beneš, Martin Tluk, Jana Břinčilová a Dana Selnekovičová. Poslední jmenovaná si na šampionátu odbyla premiéru na pozici kapitánky.

"Na takto velkém turnaji jsem skipovala opravdu poprvé. V tomto složení jsme zkoušeli jen menší turnaje. Byla jsem v této pozici naprostý začátečník a velmi si vážím celého týmu, který mě podporoval a dal důvěru," říká nová kapitánka.

"Kvalita a zkušenosti ostatních hráčů mi pomáhaly v průběhu turnaje překonávat nedostatek vlastních zkušeností a celý tým posunuly až k našemu vysněnému cíli, což je účast na mistrovství světa skupiny A," dodává.

Česká curlingová reprezentace.
Česká curlingová reprezentace. | Foto: Klára Jelínková

Do elitní skupiny dvanácti nejlepších týmů světa to byla dlouhá cesta. Curleři se o ni pokoušeli například už na loňském "béčkovém" šampionátu, postoupit se jim ale povedlo až letos.

"Jde o úspěšné završení mnohaleté snahy a práce, do které jsme všichni investovali spoustu energie, času a emocí. Jde o satisfakci za všechna ta dosavadní zklamání," přibližuje člen bronzové výpravy Radek Musílek.

Tím pro Čechy ale nic nekončí, v elitní skupině nechtějí být pouze do počtu. "Můžete zde vidět to nejlepší, co vozíčkářský curling nabízí. Naším cílem je být pravidelnými účastníky áčkové kategorie, jedině tak se můžeme přiblížit naší účasti na paralympijských hrách," vysvětluje Barkmanová.

Všem je ale jasné, že to bude stát hodně sil a mnohem víc času na ledě. "Uděláme maximum pro to, abychom se zde udrželi a mohli se stále zlepšovat," věří Selnekovičová.

S kapitánkou souhlasí i Musílek: "Čeká nás ještě hodně přípravy, teď možná ještě intenzivnější. Udržet se mezi elitou bude přinejmenším stejně tak náročné jako se mezi ni dostat," vysvětluje.

"Přípravu začneme plánovat už teď. Ve Finsku jsme dostali pozvánku na tamní lednový přípravný turnaj, kterého se zúčastní většina týmů ze světové elitní dvanáctky," těší se Musílek.

Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů.
Radek Musílek by v reprezentačních barvách rád viděl nové tváře curlingu vozíčkářů. | Foto: Pavla Vrbová

Účastí na mistrovství světa skupiny A může český tým sbírat potřebné body do světového žebříčku. Tím si může snáz zajistit kvalifikaci na paralympijské hry do Pekingu 2022.

"Cesta k paralympijským hrám bude ještě dlouhá a bude vyžadovat mnoho přípravy. Jsem ráda, že se nám podařilo splnit první krůček k tomu, aby vidina kvalifikace na hry byla zase o něco blíže," uzavírá Barkmanová.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lavrov: Západ kritizuje zatčení Navalného, aby zakryl vlastní problémy

Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného má za cíl odvést pozornost od jejich vlastních domácích problémů. Podle agentury TASS to v pondělí uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Navalnyj byl zadržen v neděli po návratu do vlasti poté, co se v Německu několik měsíců zotavoval z pokusu o otravu.

"Západní politici si myslí, že tímto způsobem budou schopni odvést pozornost od nejhlubší krize, ve které se nachází sám liberální model rozvoje," řekl Lavrov. Dodal, že elity na Západě jdou cestou vyhledávání nepřátel na mezinárodní scéně včetně Ruska, aby zakryly vnitřní politické problémy.

Zatčení ruského opozičního předáka odsoudila řada politických představitelů a zemí včetně předsedy Evropské rady Charlese Michela, českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a předsedy vlády Andreje Babiše, amerického šéfa diplomacie Mikea Pompea, představitelů Německa, Británie, Francie, Itálie, pobaltských zemí nebo Kanady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy