Tomáš Berdych - Kevin Anderson

Tomáš Berdych
3:0
Kevin Anderson

Dobrý den, vítejte u online reportáže z osmifinálového utkání dvouhry mužů na Australian Open mezi Tomášem Berdychem a Kevinem Andersonem. Zápas by měl začít v neděli ráno po sedmé hodině SEČ.

Australian Open: Tomáš Berdych
Australian Open: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Připomeňme si, že pátý nasazený Berdych ve třech předchozích kolech neztratil s Američanem Russellem, Francouzem Rufinem a Rakušanem Melzerem ani set. Dvoumetrový Jihoafričan naopak postoupil na grandslamu do osmifinále poprvé. Pomohla mu k tomu ve 3. kole výhra v pětisetovém zápase nad dvadvacátým nasazeným Španělem Fernandem Verdaskem.

Všechny čtyři předchozí vzájemné zápasy vyhrál Berdych a všechny se hrály loni. Na Australian Open vyhrál ve 3. kole 3:0 na sety, na French Open rovněž ve 3. kole však vyhrál až v dramatické pětisetové bitvě.

Oba hráči přicházejí na kurt, hrát se začne zhruba v 7:20 SEČ.

Zápas by mohl být vyrovnaný i z toho důvodu, že to předpověděl sám Berdych. "Je to, jako bych hrál sám proti sobě," připomenul Berdych fakt, že právě Andersona experti k jeho hře nejvíce přirovnávají.

0:0

Začíná první set, na podání jde jako první Berdych.

1:0

Anderson sice vedl 30:0, pak ale uhrál Berdych čtyři fiftýny v řadě, k čemuž mu nevynucenými chybami pomohl Jihoafričan.

1:1

Anderson při svém podání srovnává, hodně si pomohl servisem, což je jeho největší zbraň.

2:1

Podle očekávání je dnešní zápas zatím hrou servisů, Berdych tentokrát ten svůj získává první čistou hrou v zápase.

0:40 Berdych má po parádním prohozu první tři možnosti na brejk.

3:1

Berdychovi pomohla páska, čistou hrou tak dnes bere soupeřovi poprvé servis.

30:40 Po dělovém forhendovém úderu má Anderson šanci na re-break.

3:2

Bohužel, Berdych v záklonu posílá bekhendový úder do sítě a Anderson si bere ztracené podání zpět.

Jihoafrický tenista Kevin Anderson v utkání pařížského turnaje Masters 2012 proti Čechovi Tomáši Berdychovi. | Foto: Reuters

0:40 Anderson však při svém podání třikrát chyboval a Berdych má další tři možnosti na zisk dalšího brejku.

4:2

Berdych opět bere soupeři servis čistou hrou a opět získává výhodu brejku na svou stranu.

5:2

Berdych tentokrát brejk potvrdil a svou čtvrtou čistou hrou v zápase se přibližuje jen jeden gem k zisku prvního setu. Anderson tak po pauze bude podávat na udržení se v úvodní sadě.

Připomeňme si, že vítěz duelu se utká buď se Srbem Novakem Djokovičem, nebo Švýcarem Stanislasem Wawrinkou.

40:40 Berdych vítězným forhendem do rohu kurtu srovnává a je jen dva fiftýny od zisku setu.

40:A Po Andersonově úderu do autu má Berdych první setbol v zápase.

40:40 Anderson si však pomohl v důležité chvíli přímým bodem ze servisu.

40:A Berdych však má další setbol. Dobře zareturnoval a Andersonův úder znovu odlétl do autu.

40:40 To je škoda. Berdychův return se zastavil na pásce.

40:A Berdych má třetí šanci na zisk setu. Andersonův úder znovu končí v autu.

40:40 Anderson si však pomáhá stylem servis - vítězný forhend.

5:3

Anderson si udržel šanci na zisk prvního setu, třikrát v řadě skvěle zaservíroval a třikrát výměnu zakončil dělovým forhendem do rohu kurtu. Berdych však nyní jde podávat do setu.

40:30 Andersonův forhend zastavuje páska a Berdych má čtvrtý setbol.

6:3 = 1:0

Tentokrát Berdych po Andersonově úderu do sítě setbol využívá a za 36 minut vyhrává první hru v poměru 6:3.

Berdych je zatím na kurtu lepším hráčem. Sice už jednou přišel o svůj servis, soupeřovi však ten jeho vzal dvakrát, navíc uhrál v prvním setu hned čtyři čisté hry oproti žádné soupeře. Zatím se mu totiž daří dobře returnovat druhé podání soupeře a i v mezihře je lepší.

0:0

Začíná druhý set, na podání tentokrát začne Anderson.

15:40 Po velmi dobrém bekhendovém úderu po lajně má Berdych k dispozici dvě šance na brejk.

30:40 Ten první odvrací Anderson esem.

1:0

Ten druhý však už ne a Berdych hned na úvod druhého setu a dnes už celkem potřetí bere Andersonovi servis.

40:40 Anderson zatlačil Berdycha dobrým returnem, a ten posílá bekhendový úder do autu.

40:A Opět to samé a Anderson má šanci na re-break.

40:40 Berdych však brejkbol maže přímým bodem ze servisu.

2:0

Anderson dvakrát za sebou posílá míček těsně do autu, a Berdych tak brejk potvrzuje.

2:1

Anderson si poprvé od svého úvodního servisu podání s přehledem uhrává a snižuje.

3:1

Berdych však tentokrát na svém podání nebezpečí brejku nepřipustil a opět odskakuje na rozdíl dvou bodů.

3:2

Anderson změnil taktiku, začal hrát stylem servis-volej a to se mu vyplácí, dostal se opět na dostřel.

30:40 Anderson má brejkbol, Berdychův pokus o forhend po lajně končí v autu.

40:40 Berdych jej však odvrací velmi dobrým servisem a následným nechytatelným forhendovým úderem.

4:2

Berdych si pomáhá dvěma forhendovými údery přesně na čáru a opět ve skóre Andersonovi uniká na rozdíl dvou her.

40:A Berdych oplácí stejnou mincí, po třech fiftýnech v řadě má i on šanci na brejk.

5:2

Berdych brejk proměňuje, opět bere Andersonovi servis, a po pauze tak bude servírovat na zisk druhé sady. Jihoafričan riskoval přechodem na síť hned po servisu, Berdych jej ale na síti vytloukl do autu.

40:15 Po esu si vypracoval Berdych dvě možnosti na zisk druhé sady.

40:30 První setbol Berdych neproměňuje, míček z jeho rakety končí v autu.

6:2 = 2:0

Napodruhé si však Berdych pomáhá přímým bodem ze servisu a za hodinu a patnáct minut hry se ujímá vedení 2:0 na sety.

Berdych pokračuje ve své dobré hře. Sice už není tak suverénní, tentokrát si však všechny své servisy udržel a při dalších dvou ziscích soupeřova podání si došel pro pohodlnou výhru i ve druhé sadě.

0:0

Začíná třetí set, na podání začne opět Anderson.

15:40 a další dva brejkboly pro Berdycha.

40:40 Anderson však oba odvrací, nejprve zahrál Berdych v nouzi do sítě a pak Jihoafričan vystřihl eso z druhého podání.

40:A Berdych však má další brejkbol. Po jeho dobrém returnu posílá Anderson míč těsně za základní čáru.

40:40 Ani tentokrát jej Berdych nevyužívá, míček z jeho rakety je dlouhý.

40:A Je tu však čtvrtý brejkbol pro Berdycha, Anderson se vydal po servisu hned na síť, Berdychův razantní úder však Jihoafričan nedokázal vrátit volejem do kurtu.

1:0

Berdych opět bere na úvod setu svému soupeři servis, tentokrát se vydal na síť hned po dobrém returnu on a výměnu zakončil nekompromisní smečí.

30:40 Berdych posílá bekhendový úder do sítě a Anderson má šanci na re-break.

40:40 Český tenista však brejkbol odvrací přímým bodem ze servisu.

2:0

Berdych opět nedovoluje soupeři brejk, naopak sám ten svůj potvrzuje a dostává se do dvoubodového vedení.

2:1

Andersonova hra se zlepšuje, bez potíží si tentokrát svůj servis uhrál a snižuje na rozdíl jedné hry.

0:40 Po Berdychově dvojchybě má Anderson tři šance na brejk.

15:40 První je odvrácen, forhend Andersona končí v autu.

2:2

Druhý však Anderson po dobrém returnu a Berdychově následném úderu do autu využívá, bere po dlouhé době soupeři servis a vrací se do zápasu.

2:3

Anderson brejk potvrzuje, a získává tak třetí hru v řadě. Vůbec poprvé se tak v tomto zápase dostává do vedení.

Berdych po dlouhé výměně kazí forhend. Stav je 15:15 při servisu českého hráče.

Skvělý bekhendový prohoz po čáře znamená Berdychovo vedení 40:15.

3:3

Berdych si svůj servis podržel a srovnává stav ve třetím setu na 3:3.

Dvakrát po sobě úder do sítě, Berdych prohrává 0:30 při servisu soupeře.

Vzápětí ale dvakrát po sobě chybuje Jihoafričan. 30:30.

Anderson nevyužil gamebol, stav je na shodě.

3:4

Berdych konec hry pokazil a svůj nezdar doprovodil vulgárním výkřikem v češtině. Anderson vede 4:3.

Tomáš Berdych při exhibici s Lleytonem Hewittem
Tomáš Berdych při exhibici s Lleytonem Hewittem | Foto: Reuters

Berdychova dvojchyba - 0:15.

Berdych trpělivou hrou otáčí skóre, při svém podání vede 30:15.

4:4

Berdych ukončil hru esem, je srovnáno 4:4.

Anderson Berdycha válcuje, jeho první servis teď funguje skvěle - 40:0.

Český tenista ale odpovídá dvěma fantastickými prohozy - 40:30.

4:5

Anderson celou hru ale ukončil esem a ve třetím setu vede 5:4.

Berdych se zase rozčiluje, při svém útoku si dobře vytvořil útočnou pozici, ale trefil jen pásku. 15:15.

Berdych pouštěl míč do autu, jestřábí oko ho ale usvědčilo z omylu. 15:30.

Čech otáčí stav na 40:30.

Neuvěřitelné, Andersonovi dvakrát v jedné výměně pomohla páska. Shoda.

Anderson odvrátil Berdychovu výhodu brilantním returnem po čáře.

Anderson má první setbol!

Berdych ho ale odvrací. Po skvělém prvním podání se vydal k síti a zakončil.

Eso. Berdych má výhodu.

5:5

Český hráč přežil krizovou chvíli a zatíná pravou ruku v pěst. Stav ve třetím setu je 5:5.

Berdych se snaží, ale jeho soupeř se ve třetí sadě může spolehnout na své první podání. Anderson vede 30:15.

Teď ovšem Jihoafričan pokazil snadný míč - 30:30.

40:30 pro Andersona. Berdych nezvolil vhodnou chvíli pro náběh na síť.

Shoda. Berdychova výborná defenzivní práce znamená naději na brejk.

Anderson zahrál eso a má výhodu.

Znovu shoda, Berdych donutil soupeře k chybě na bekhendu.

5:6

Jihoafrický tenista nakonec svůj servis s obtížemi udržel, vede 6:5.

Krásný Berdychův útok na síť - 15:0.

30:0, Anderson trefil těsný aut.

Vypadá to na tie-break, Berdych vede 40:0.

Po dvou chybách se situace pro Berdycha mírně komplikuje, 40:30.

6:6

Nakonec to Tomáš Berdych zvládl a srovnává na 6:6. O osudu třetího setu rozhodne zkrácená hra.

0:1

Anderson začal tie-break esem - 0:1.

1:1

Berdych zvládl uhrát bod i z druhého podání - 1:1.

2:1

Berdychovo první podání nefunguje, přesto zvládá bodovat díky chybám soupeře - 2:1.

2:2

Anderson sází další eso - 2:2.

3:2

Čech si vytvořil pozici skvělým returnem, zakončil smečí a získává první mini-brejk - 3:2.

4:2

4:2 pro Berdycha, to vypadá slibně.

5:2

To je ono! I další svůj servis si Berdych udržel a už si hýčká náskok 5:2.

5:3

5:3 po Andersonově dělovém servisu.

5:4

Eso, už třetí v tie-breaku. 5:4.

5:5

To je velká škoda. Anderson srovnává na 5:5.

6:5

Berdych vede 6:5 a má mečbol při servisu soupeře.

6:6

Anderson odvrací mečbol. 6:6.

6:7

Anderson má setbol, ovšem při podání Tomáše Berdycha.

7:7

Berdych zvládl krizovou situaci úžasným způsobem - 7:7.

8:7

Berdych má druhý mečbol! Podávat ale bude jeho soupeř.

8:8

Neuvěřitelná škoda. Berdych předvedl vynikající return, aby vzápětí trefil pouze síť.

8:9

Andersonovo eso. Jihoafričan má setbol.

9:9

Ale i další setbol Berdych dokázal odvrátit! Ve zkrácené hře třetí sady sledujeme velké drama. Čech má k dispozici ještě jedno své podání.

10:9

Třetí mečbol pro Tomáše Berdycha! Na servis jde Anderson.

10:10

Ani ten ale český hráč nevyužívá. Anderson se prosadil i po svém druhém servisu - 10:10.