Tomáš Berdych - Jo-Wilfried Tsonga

Tomáš Berdych
1:2
Jo-Wilfried Tsonga

Dobrý den, vítejte u online reportáže z finálového zápasu turnaje v Marseille mezi Tomášem Berdychem a Jo-Wilfriedem Tsongou. Zápas začne zhruba ve 14:25.

Nasazená jednička Berdych v osmifinále a čtvrtfinále svedl třísetové bitvy s Lotyšem Enestsem Gulbisem a Polákem Jerzym Janowiczem, naopak v semifinále rozdrtil Rusa Dmitrije Tursunova 6:2 a 6:1.

Nasazená trojka Tsonga v osmifinále vyřadila snadno Rusa Nikolaje Davyděnka, ve čtvrtfinále však až v tie-breaku třetího setu porazil Australana Bernharda Tomiče. V semifinále pak ve dvou setech porazil krajana Gillese Simona.

Berdych vstupuje do zápasu s výrazně lepší vzájemnou bilancí 5:1, naposledy Francouze porazil v základní skupině na loňském Turnaji mistrů.

Oba hráči přicházejí v potemnělé hale na kurt. Zápas začne za deset minut, tedy 14:25.

0:0

Zápas začíná, na podání jej zahájí Berdych.

Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Tomáš Berdych
Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Tomáš Berdych | Foto: Reuters
1:0

Berdych první gem získává pro sebe, od stavu 40:0 sice dvakrát chyboval, v závěrečné výměně si při zakončení pomohl dobrým servisem.

1:1

Tsonga srovnává. Berdych sice do stavu 30:30 držel s Tsongou krok, pak ale nestačil na jeho dělové podání.

2:1

Berdych znovu nemá problém s udržením svého servisu, Francouzovi povolil jen jeden fiftýn a dostává se do vedení 2:1.

15:40 Berdych má k dispozici první dva brejkboly v zápase.

40:40 Tsonga však oba odvrací, první přímým bodem ze servisu, druhý úderem do Berdychova protipohybu.

40:A Po další nevynucené chybě Francouze má Berdych další brejkbol.

40:40 Berdych měl po dobrém returnu nabito, trefil však jen síť.

40:40 Je tu další shoda, nejprve si Tsonga pomohl servisem, pak zkazil jednoduchý míč.

2:2

Tsonga přece jen po dvou těsných autech Berdycha srovnává na 2:2.

3:2

Berdych jde opět do vedení, stejně jako v sobotním zápase s Tursunovem je na svém podání suverénní, opět povolil Tsongovi jediný fiftýn.

15:40 Po dalším výborném returnu si Berdych vypracoval opět dva brejkboly.

4:2

A tentokrát hned ten první využívá, pomohl mu Tsonga, který vystřelil míč daleko z kurtu.

5:2

Berdych brejk potvrzuje a už je jen jeden gem od zisku prvního setu. Tsonga tak bude po pauze podávat na udržení se v prvním setu.

5:3

Tsonga nyní bez potíží svůj servis uhájil, nyní jde však Berdych podávat do setu.

40:0 Po přímém bodu ze servisu získal Berdych hned tři setboly.

První setbol sice Tsonga přímým bodem z returnu, Berdych však poté ukončil set dalším přímým bodem ze servisu a za 38 minut vyhrává první set v poměru 6:3.

0:0

Začíná druhý set, na podání tentokrát začne Tsonga.

0:1

Tsonga začal druhý set na servisu dobře, od stavu 30:30 vyslal na druhou stranu dvě nechytatelná podání.

1:1

Berdych však srovnává čistou hrou, teď rozehrál na servisu koncert přímých bodů z podání.

40:40 Berdych navíc srovnává v dalším gemu na shodu, Tsonga poslal míč do sítě.

40:A Hned vzápětí opět boduje a má k dispozici brejkbol.

40:40 Tsonga však srovnává nekompromisním servisem.

40:40 Je tu třetí shoda. Tsonga si sice nejprve pomohl esem, pak jej ale Berdych na síti prohodil.

1:2

Tentokrát Tsonga gembol proměňuje, o čemž rozhodly dva Berdychovy údery do autu.

2:2

Berdych však druhou čistou hrou na servisu za sebou okamžitě srovnává na 2:2.

2:3

Poprvé v zápase však nyní uhrává čistou hru i Tsonga a opět odskakuje do vedení.

3:3

Berdych srovnává na 3:3. Sice už nebyl na svém servisu tak suverénní, od stavu 30:15 však uhrál tři fiftýny v řadě,

3:4

Tsonga opět odskakuje. Sice vedl už 40:0, Berdych však dvěma dobrými returny gem zdramatizoval, pak ale skončil jeho forhendový prohoz v těsném autu.

4:4

Berdych opět uhrál čistou hru na svém servisu, a potvrdil tak svou dnešní suverenitu.

30:40 Berdych má brejkbol. Tsonga šel hned po podání na síť, Berdych však zahrál míč zcela mimo jeho dosah.

40:40 Berdych na returnu riskoval, míč však poslal do autu.

4:5

Vzápětí se Tsonga zachránil esem a poté Berdych zakončil výměnu úderem do autu, a Berdych tak po pauze půjde podávat na udržení se ve druhém setu.

5:5

A činí tak bez potíží, další čistou hrou srovnává na 5:5.

40:A Berdych má v klíčové chvíli další brejkbol.

40:40 Tsonga však i tentokrát v kritické chvíli brejkbol odvrací. Zachoval pevné nervy a zahrál vítězný bekhend po lajně.

5:6

Tsonga si dalšími dvěma vítěznými údery svůj servis udržel, a Berdych tak znovu bude muset po pauze podávat na udržení se v setu.

6:6

Berdych však třetí čistou hrou při svém podání v řadě opět srovnává, a o vítězi druhého setu tak bude muset rozhodnout tie-break.

0:1 Tsonga začíná povedeným volejem na síti.

0:2 Je tu první minibrejk pro Francouze.

1:2 Berdych snižuje přímým bodem ze servisu.

1:3 Z podání však boduje i Tsonga.

1:4 A vzápětí přidává další bod.

2:4 Berdych však snižuje, Tsonga poslal nahraný míč do autu.

3:4 Je to opět jen o bod po vítězném Berdychově halfvoleji na síti.

4:4 Po Tsongově dvojchybě si Berdych bere ztracené podání zpět.

4:5 Vzápětí přichází ale Tsongovo eso.

5:5 Opět je srovnáno, return tsongy končí v autu.

6:5 Berdych má mečbol! Prosazuje se forhendovým volejem.

6:6 Tsonga však jeho mečbol odvrací esem.

6:7 Tsonga zahrál další eso a má setbol.

6:8 Berdychův bekhend končí v autu, Tsonga tak svůj první setbol v zápase využívá a srovnává stav setů na 1:1.

0:0

Začíná třetí set, na podání jej tentokrát začne Berdych.

1:0

A Berdych i do třetího setu vstupuje na servisu čistou hrou.

1:1

Jenže ani Tsonga si na servisu nepočínal špatně. Hru kontroloval a dovolil Berdychovi jediný fiftýn.

30:40 - Berdych se dostává do problémů. Tsonga má brejkbol.

40:40 - Berdych si z krize pomohl skvělým servisem.

40:A - A další brejkbol. Tsonga výborně přešel k síti.

1:2

Tsonga bere českému hráči poprvé v utkání podání a jde v rozhodujícím setu do důležitého vedení!

1:3

Tsonga potvrdil brejk seuverénně. Berdych vyhrál zase jen jednu výměnu.

2:3

Berdych odpovídá skvělým servisem v pátém gemu a vyhrává jej. Pomohl si esem a dalšími dvěma přímými body.

30:0 Tomáš Berdych dostává Francouze do úzkých. Nejprve ukázal rychlé nohy, pak domácí hráč chyboval. Při podání Tsongy vede Berdych 30:0.

2:4

Jenže Tsonga v rozhodující chvíli začal perfektně servírovat a vývoj gemu otočil.

40:40 - Berdych se musí hodně namáhat, aby vlastní servis udržel. Tsonga se dostal na shodu. Hraje ve velké pohodě, ta se naopak z rakety české jedničky ztrácí.

3:4

Berdych ale nakonec dokázal dobře zaservírovat a podání drží. Jdeme do koncovky. Na podání jde Tsonga, Berdych mu jedno musí vzít.

3:5

Tsonga vedl už 40:0, Berdych ale dokázal gem ještě dvěma vítěznými míčky za sebou zdramatizovat. Nakonec se ale raduje Francouz. Tsonga je jednu hru od triumfu na turnaji. Berdych jde podávat.

4:5

Berdych se musel zase nadřít. Gem nakonec urval ku 30 zásluhou dobrých servisů. Teď ale bude muset urvat i podání soupeře, který jde servírovat na vítězství v celém turnaji.

15:0 Berdych bojuje skvělým returnem.

15:15 Tsonga proto přidal na síle a odpálil nechytatelný servis.

15:30 Tsonga má další přímý bod z podání.

15:40 A znovu kvalitní servis. Tsonga má dva mečboly a nezdá se, že by měl Berdych sílu s tím ještě něco udělat.

Je konec! Berdychův return zastavila síť. Francouzský tenista Jo-Wilfried Tsonga dokonal obrat, poráží českou jedničku a vyhrává turnaj v Marseille.