Vlhová zavařila Čaputové. Kvůli číslu od lyžařky může prezidentka přijít o roční plat

Rudolf Černík Rudolf Černík
12. 5. 2021 12:23
Slavnostní přijetí lyžařské hvězdy Petry Vlhové může Zuzanu Čaputovou přijít pořádně draho. Slovenská prezidentka po něm totiž čelí podezření z porušení zákazu reklamy.
Přijetí Petry Vlhové na videu z oficiálního Youtube účtu prezidentky Zuzany Čaputové. (video vložené 2. 4. 2021) | Video: Youtube.com/Zuzana Čaputová

Čaputová přijala pětadvacetiletou lyžařku na konci března po jejím vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru. Obě dámy, sladěné v modrých šatech, si výtečně rozuměly, Vlhová pak hlavě Slovenska předala své startovní číslo ze závodu. Čaputová s ním zapózovala - a v tom může být problém.

Výbor Národní rady SR pro neslučitelnost funkcí v úterý zahájil s Čaputovou řízení v souvislosti s možným porušením zákazu reklamy. Na dresu se totiž skvěly názvy hned několika sponzorů.

"Jedná se o začátek řízení na základě podaného podnětu," potvrdil předseda výboru Boris Susko ze strany Smer-SD.

Podnět podal kontroverzní novinář a politik Martin Daňo. "A protože splňoval náležitosti vyžadované ústavním zákonem, výbor konstatoval, že řízení vůči prezidentce se začíná podáním podnětu," citovala agentura TASR Ondreje Dostála, člena výboru a poslance za stranu Svoboda a Solidarita.

Susko uvedl, že výbor bude požadovat vyjádření hlavy státu, následně bude v řízení pokračovat. Podle něho zákon jasně hovoří o tom, co je reklama, a ústavní zákon zase jasně říká, že veřejný funkcionář reklamu dělat nesmí. "Uvidíme, jak to výbor vyhodnotí," prohlásil Susko.

Kromě pózování se startovním číslem Vlhové se podnět týká i případu pulzních oxymetrů (přístroj, který měří kyslík v krvi). Podle podnětu měla prezidentka fotografií s číslem zvýhodňovat sponzory, a tedy propagovat konkrétní značky. V souvislosti s pulzními oxymetry podnět prezidentce vyčítá, že na obrazovce i na webové stránce jmenovala soukromé společnosti, které je poskytly.

Pokud výbor konstatuje porušení zákona, hrozí Čaputové pokuta až do výše dvanácti měsíčních platů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy