Vlhová zavařila Čaputové. Kvůli číslu od lyžařky může prezidentka přijít o roční plat

Rudolf Černík Rudolf Černík
12. 5. 2021 12:23
Slavnostní přijetí lyžařské hvězdy Petry Vlhové může Zuzanu Čaputovou přijít pořádně draho. Slovenská prezidentka po něm totiž čelí podezření z porušení zákazu reklamy.
Přijetí Petry Vlhové na videu z oficiálního Youtube účtu prezidentky Zuzany Čaputové. (video vložené 2. 4. 2021) | Video: Youtube.com/Zuzana Čaputová

Čaputová přijala pětadvacetiletou lyžařku na konci března po jejím vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru. Obě dámy, sladěné v modrých šatech, si výtečně rozuměly, Vlhová pak hlavě Slovenska předala své startovní číslo ze závodu. Čaputová s ním zapózovala - a v tom může být problém.

Výbor Národní rady SR pro neslučitelnost funkcí v úterý zahájil s Čaputovou řízení v souvislosti s možným porušením zákazu reklamy. Na dresu se totiž skvěly názvy hned několika sponzorů.

"Jedná se o začátek řízení na základě podaného podnětu," potvrdil předseda výboru Boris Susko ze strany Smer-SD.

Podnět podal kontroverzní novinář a politik Martin Daňo. "A protože splňoval náležitosti vyžadované ústavním zákonem, výbor konstatoval, že řízení vůči prezidentce se začíná podáním podnětu," citovala agentura TASR Ondreje Dostála, člena výboru a poslance za stranu Svoboda a Solidarita.

Susko uvedl, že výbor bude požadovat vyjádření hlavy státu, následně bude v řízení pokračovat. Podle něho zákon jasně hovoří o tom, co je reklama, a ústavní zákon zase jasně říká, že veřejný funkcionář reklamu dělat nesmí. "Uvidíme, jak to výbor vyhodnotí," prohlásil Susko.

Kromě pózování se startovním číslem Vlhové se podnět týká i případu pulzních oxymetrů (přístroj, který měří kyslík v krvi). Podle podnětu měla prezidentka fotografií s číslem zvýhodňovat sponzory, a tedy propagovat konkrétní značky. V souvislosti s pulzními oxymetry podnět prezidentce vyčítá, že na obrazovce i na webové stránce jmenovala soukromé společnosti, které je poskytly.

Pokud výbor konstatuje porušení zákona, hrozí Čaputové pokuta až do výše dvanácti měsíčních platů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy