Úplný zákaz vosků s fluorem v lyžování a biatlonu se opět odkládá. Není jak testovat

ČTK ČTK
13. 8. 2022 13:57
Úplný zákaz používání vosků s fluorem v lyžování, snowboardingu a biatlonu se znovu odkládá. Mezinárodní lyžařská federace (FIS) i biatlonová unie IBU oznámily, že začne platit nejdříve od sezony 2023/24.
Biatlonistky na střelnici v hromadném závodě na 12,5 km na ZOH 2022 v Pekingu
Biatlonistky na střelnici v hromadném závodě na 12,5 km na ZOH 2022 v Pekingu | Foto: Reuters

Zdůvodnily to opět tím, že je potřeba více času na další zdokonalení testovacího zařízení, které přítomnost fluoru zjišťuje.

Kvůli nařízení EU v zájmu ochrany životního prostředí a lidského zdraví měl absolutní zákaz původně platit už od sezony 2020/21, ale nakonec nestačil ani roční odklad.

Přechod na bezfluorové vosky je postupný a v uplynulé olympijské sezoně se používaly přípravky s takzvaným očištěným fluorem, který je šetrnější. Vosky s neočištěným fluorem je naproti tomu zakázáno i držet, natož používat či distribuovat.

Obě federace avizovaly, že i v nadcházející sezoně budou pokračovat v namátkových kontrolách materiálů, které týmy při přípravě lyží a snowboardů používají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Slovácko bude hrát v Nice před prázdnými tribunami

Fotbalisté Slovácka odehrají říjnový zápas v Nice v Evropské konferenční lize před prázdnými tribunami. Francouzský klub dostal od disciplinární komise UEFA trest za chování svých příznivců v úvodním duelu skupiny D proti Kolínu nad Rýnem.

UEFA potrestala Nice i pro zápas v Uherském Hradišti, který se bude hrát 6. října. S týmem nesmí na Moravu cestovat fanoušci, uzavřený stadion bude mít Nice o týden později právě v odvetě se Slováckem. Allianz Rivieru přitom mohlo zaplnit při plné kapacitě téměř 36 tisíc lidí.

Chuligáni Nice a Kolína nad Rýnem 8. září odpalovali pyrotechniku v hledišti a několik stovek fanoušků bundesligového klubu necelou hodinu před výkopem vtrhlo do kotle domácích. Zápas začal s hodinovým zpožděním.

Za krvavé střety bude pykat i Kolín, jenž nebude mít za měsíc na hřišti Slovácka své příznivce.

před 2 hodinami

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy