Čeští servismani se kvůli postupné změně vosků obávají "technologického dopingu"

ČTK ČTK
16. 11. 2021 15:06
Přechod běžců a běžkyň na lyžích na bezfluorové vosky kvůli nařízení EU v zájmu ochrany životního prostředí bude postupný. V nadcházející olympijské sezoně se budou používat přípravky s takzvaným očištěným fluorem, který je šetrnější.
Šéf servismanů českého běžeckého lyžování Martin Blaschke.
Šéf servismanů českého běžeckého lyžování Martin Blaschke. | Foto: Czech-Ski/Bóša

Kontroly ze strany Mezinárodní lyžařské federace (FIS) ale budou obtížné, proto se šéf servisního týmu českých běžců na lyžích Martin Blaschke obává "technologického dopingu". Postupná změna pravidel navíc znamená velké finanční náklady pro týmy, které budou muset nakoupit zásoby vosků pravděpodobně nepoužitelných v příští sezoně. Pak by měl být fluor zakázaný úplně.

Dříve používané fluorové vosky se nesmí od 4. července 2020 vyrábět a prodávat a od letoška ani používat. Původně měl být fluor zakázán v lyžování úplně, ale nakonec tento krok FIS odložila o další rok. Celkově zákaz fluorových vosků nabral dvouletý skluz. "Mezinárodní lyžařská federace stále nemá hotový přístroj, kterým by mohla použití fluoru validně kontrolovat. Určitý prototyp měli hotový v zimě a přijeli ho testovat na závody. Jenže výsledky byly nevyhovující. Museli začít téměř od začátku. Z mého pohledu je ta situace velmi nešťastná. Vzali to za špatný konec, nejdřív zakázali použití fluorových vosků a poté začali řešit, jak to vlastně budou kontrolovat. V té době bylo rozhodnutí FIS přísnější než nařízení EU," uvedl Blaschke v rozhovoru, který poskytl médiím český svaz.

Jaké složení vosků budou týmy při závodech používat, může FIS zkontrolovat jen posláním vzorku do laboratoře. "Zatím nenasvědčuje nic tomu, že se toto bude dít ve velké míře a jestli vůbec. Výsledek je takový, že lyžařské svazy obdržely reglement, kde se zavazují k tomu, že tyto zakázané vosky nebudou používat," uvedl český servisman.

Vzhledem k tomu, že je zakázané i držení vosků s neočištěným fluorem, mohou zasahovat celníci a další místní autority. "Těžko ale říct, jak často k těmto kontrolám bude docházet. Vzniká tím prostor pro nedovolené používání zakázaných vosků, a když vás nechytí celníci, tak FIS nejspíš také ne. V podstatě se z toho stal technologický doping. Otázkou samozřejmě zůstává, zdali někdo vůbec takovým způsobem bude riskovat, protože poté následuje vysoká pokuta a utrpí reputace týmu i svazu," uvedl Blaschke.

Z podvodů mají obavy i trenér ženské reprezentace Jan Franc a lídr mužského týmu Michal Novák. Naopak jednička ženské reprezentace Kateřina Janatová se snaží o něčem takovém nepřemýšlet. "Já se tím zatím nestresuji. Kdybych se měla stresovat vším, kde se dá podvádět, tak asi nemusíme ani nastoupit. Kdyby někdo ujížděl o spoustu metrů, tak by to bylo podezřelé a třeba by se na to zaměřili. Třeba budou lidi jednou féroví," doufala.

Postupná změna bude pro všechny týmy velmi drahá. "Nemůžeme si dovolit nějaké vosky nekupovat, nemít v zásobě. A to, co nám zbyde, můžeme hodit po sezoně do koše," posteskl si Franc. "Musíte se s vosky naučit pracovat a v sezoně už je na to pozdě, takže musíte vosky nějakou dobu někde testovat, a to také stojí peníze. V případě českého týmu se bavíme o nákladech v rozmezí jednoho a půl až dvou milionů korun, což je na naše poměry vysoké číslo. Je to zhruba dvojnásobek toho, co nás stojí běžná sezona," doplnil Blaschke.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy