Mezinárodní olympijský výbor v prohlášení na webu uvedl, že verdikt arbitráže respektuje a startu Valijevové bránit nebude. Rozhodl se však odložit medailový i květinový ceremoniál, pokud ruská krasobruslařka skončí na stupních vítězů.
Do volných jízd pravděpodobně postoupí 25 místo obvyklých 24 krasobruslařek. Uvedla to Mezinárodní bruslařská unie (ISU) s tím, že se tento postup uplatní v případě očekávaného umístění Valijevové do 24. místa. Mezi třicítkou olympioniček je i česká reprezentantka Eliška Březinová.
Valijevová měla pozitivní test v prosinci při národním šampionátu v Petrohradu, výsledky kontroly ale byly zveřejněny až poté, co patnáctiletá krasobruslařka pomohla Rusku ke zlatu v olympijské soutěži družstev.
Ruská antidopingová agentura sice nejprve Valijevové zastavila činnost, poté ale suspendaci zrušila. Proti tomu se odvolal Mezinárodní olympijský výbor a Světová antidopingová agentura i bruslařská unie.
CAS ale po šestihodinovém slyšení uvedl, že zákaz startu by Valijevové způsobil nenapravitelnou škodu. Arbitráž to zdůvodnila především načasováním zveřejnění výsledků dopingové kontroly.
"Za to, že o výsledcích bylo informováno v průběhu olympijských her, nemohla. Načasování bylo zásadním pochybením," citovala agentura Reuters prohlášení generálního sekretáře CAS Mathieua Reeba.
Ten kvůli tomu zkritizoval i postup antidopingových úřadů. "Kdyby všechny procedury zvládli během týdne nebo deseti dní, jak je běžné, tak bychom tady vůbec nebyli a tento případ neřešili," uvedl Reeb.
Ve Valijevové se mísily emoce. "Jsou to slzy štěstí, ale asi i smutku," řekla mladičká krasobruslařka ruské státní televizi. "Jsem šťastná, ale zároveň emocionálně strašně unavená. Těší mě, že můžu dál reprezentovat svou vlast," dodala.
"Vyhrála spravedlnost a zdravý rozum," citovala agentura RIA Novosti předsedu ruské krasobruslařské federace Alexandra Gorškova. "Nejlepší zpráva dne," uvedl v prohlášení Ruský olympijský výbor.
Šéfka amerického olympijského výboru Sarah Hirshlandová naopak netajila zklamání. "Sportovci mají právo vědět, že se závodí za rovných podmínek. A tento verdikt jim to právo sebral," prohlásila.
"Pouze čas ukáže, jestli měla na těchto hrách závodit, nebo jestli měla být diskvalifikována," konstatoval šéf americké antidopingové agentury Travis Tygart. "Nic to ovšem nemění na tom, že Rusko dopingem poškodilo šesté hry za sebou," dodal.
Tygart připustil, že Valijevová, jejíž testy v Pekingu byly všechny negativní, může být v celé aféře obětí. "Rusko i globální antidopingový systém ji ošklivě zklamal a není fér, že se kolem ní kvůli tomu rozpoutal celý tenhle chaos," prohlásil.
Podobně situaci viděl i šéf WADA Witold Bańka. "Doping dětí je neodpustitelné zlo. Pro čisté sportovce mám vzkaz, že uděláme všechno pro to, aby byl tento případ pořádně prošetřen," prohlásil.
Arbitrážní soud se zabýval výhradně startem Valijevové v soutěži žen, v níž bude ruská hvězda největší favoritkou. Samotný dopingový prohřešek neprojednával, takže Valijevové stále hrozí diskvalifikace.
Mezinárodní olympijský výbor se proto rozhodl odložit slavnostní ceremoniály v případě, že Ruska v soutěži žen získá medaili. "CAS dal jasně najevo, že jeho verdikt se netýká toho, jestli slečna Valijevová porušila antidopingová pravidla," uvedl MOV v prohlášení.
"Kvůli této nejistotě jsme rozhodli, že medaile za soutěž družstev se v průběhu her v Pekingu předávat nebudou. A pokud by slečna Valijevová skončila na prvních třech místech v soutěži žen, byl by odložen i tento ceremoniál do doby, než bude její případ vyřešen," dodal.
O výsledcích soutěže družstev, kterou Rusko vyhrálo před USA a Japonskem, arbitráž nerozhodovala. Slavnostní ceremoniál týmové soutěže, která skončila před týdnem, se dosud neuskutečnil.
"Tohle se velmi pravděpodobně v průběhu olympijských her nevyřeší," uvedl mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams. "Je to politováníhodné, ale musíme dodržovat dané postupy," dodal.