Po ideální přípravě se ozvala kyčel, smutní Nováková. Olympiáda je v ohrožení

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 10. 2017 15:08
V letošní sezoně se česká ženská reprezentace běžeckého lyžování musí obejít bez zkušené Kateřiny Smutné, která se bude věnovat dálkovým závodům maratonské série Ski Classics. A tak roli jedničky přebírá Petra Nováková, která sice kvůli problémům s přetíženou kyčlí nemohla v posledních dvou měsících naplno trénovat, ale věří v obrat k lepším časům. "Na olympiádu do Koreje bych chtěla jet velice ráda, ale kdo ne,“ usmívala se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Milan Kammermayer

Když se vrátíme o půl roku zpátky, tak jak jste byla spokojena s předolympijskou sezonou?

Nejraději bych ji hodila za hlavu, i když umístění kolem třicáté příčky ve Světovém poháru asi není přímo hrozné, ale chtěla jsem lepší výsledky. Nepřinesla mi moc hezké vzpomínky, ani pocity. Jen jsem si říkala, že musím prožít nejen příjemné zážitky, ale i ty horší. Hlavně proto, abych se ve své sportovní kariéře mohla dobře pohybovat. Byla to tedy špatná sezona, ale dala mně sílu, která mně v budoucnu pomůže vypořádat se s neúspěchy.

Neměly na vaše vystoupení určitý vliv také zdravotní problémy?

Nechtěla jsem o nich mluvit, ale také je částečně ovlivnily. Byla jsem totiž hned několikrát lehce nemocná a na mistrovství světa jsem si zranila pravé rameno, což také nebylo nic příjemného.

Letní příprava už proběhla v pohodě?

Do konce srpna podle představ, dokonce jsem byla třikrát v Rakousku na sněhu. V kontrolním závodě v Krušných horách jsem se cítila dobře a o týden později jsem si dokonce v crossu zaběhla osobní rekord, což byl pro mě také pozitivní náboj. Kostru tréninku z minulých let jsme zachovali, jen jsem víc posilovala, častěji pracovala na psychice a trošku jsem hlídala i váhu, která šla malinko nahoru. Všechno přinášelo spokojenost. Jenže potom se začala ozývat, podle verdiktu lékařů, přetížená kyčel, kterou lze léčit hlavně klidem. Otazník zůstal, co to způsobilo, ale jistotou se stal výpadek z plného tréninku. Musela jsem šetřit nohy a zapojovat jen horní část těla.

Jakou časovou naději vám lékaři dávají na vyléčení?

Zítra mě čeká magnetická rezonance a pokud její výsledky budou uspokojivé, tak se budu moci zapojit do plného tréninku a za týden se vydat s českou reprezentací na závěrečné soustředění do finského Vuokatti. Snad by mě to stačilo do prvního závodu Světového poháru, který je koncem listopadu ve finské Ruce.

Zmiňujete se o Finsku a šéftrenérem české reprezentace je Ilkka Jarva právě ze země tisíců jezer. Jste s ním v kontaktu?

Zůstala jsem u svého osobního trenéra Lukáše Krejčího, kterému věřím. S Ilkkou Jarvou jsme se poznali při tréninku celého týmu, ale v nějakém intenzivnějším kontaktu s ním nejsem.

Co je vaším nejbližším záměrem?

Pochopitelně doléčit kyčel, vrátit se do celkové všestranné přípravy a hlavně zase zapojovat nohy. Snažím se současnou situaci brát pozitivně, protože potom jde všechno líp. Problémy s kyčlí mi před sezonou vytvořily klidnější období bez velké dřiny, což může být třeba výhoda, že v závěru olympijského roku nebudu tolik unavená.

Jak velké je vaše přání zúčastnit se olympiády v Koreji?

Asi stejně velké, jako snad každého sportovce. Cesta k nominaci však vede přes dobré výsledky především ve Světovém poháru a já dnes ještě ani nevím, kolik závodů budu schopna absolvovat. Koncem roku snad budu chytřejší…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy