Nováková v přípravě zkoušela sněžný tunel a trénovala s muži

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 10. 2016 12:49
Aktuálně nejlepší česká běžkyně na lyžích Petra Nováková si na loňském mistrovství světa do 23 let dojela pro bronzovou medaili, v kategorii žen nakoukla do elitní desítky a v blížící se letošní sezoně by chtěla dosavadní nejlepší výsledky zopakovat, případně je ještě vylepšit. "Počet tréninkových hodin se v letě,v porovnání s loňskem, zvýšil, což by se mělo v mé výkonnosti projevit,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Milan Kammermayer

Kterých výsledků z loňské sezony si nejvíc ceníte?

Určitě bronzu z mistrovství světa do 23 let. Je to moje první medaile z velké mezinárodní soutěže. Přibližně tři čtvrtiny tratě jsem měla dokonce šanci na kov nejcennější, ale i třetí místo je pro mě nemalým úspěchem. Být na stupních vítězů je skvělý pocit. Své možnosti jsem pak naznačila šestým místem v norském Lillehammeru ve skiatlonu a cenná byla pro mě i jedenáctá příčka ve sprintérském závodě ve Ski Tour Kanada, což mně zvýšilo sebevědomí. Do Kanady byla sice daleká cesta, vydala jsem se tam poprvé a v žádném případě jsem toho nelitovala.

Jak jste strávila letošní léto?

Náročnou přípravou v Božím Daru, ale také v Itálii a v těchto dnech na rakouském ledovci. Náplň tréninků zůstala stejná jako loni, ale bylo jich víc. Třikrát jsem využila možnosti přípravy ve sněžném tunelu v Německu. Trénuji s kluky, což mně vyhovuje, protože jsou v potřebné pohodě. Před prvními závody Světového poháru, které jsou v posledním listopadovém týdnu, se ještě vydám do Skandinávie.

Loni jste měla nemalé zdravotní problémy. Jak se cítíte letos?

Dlouho jsem byla stoprocentně v pořádku, ale po náročné přípravě se ozvalo koleno, s čímž se však asi musí počítat. Žádný zákrok však nebyl potřeba, jeho vyléčení jsem řešila klidem. Mohla jsem jezdit i na kolečkových lyžích. Týdenní odpočinek byl užitečný i pro moji psychiku.

Co vám dosavadní lyžařský život prozrazuje?

V loňské sezoně jsem si potvrdila, že mohu podávat kvalitní výkony a měřit se i s výbornými zahraničními lyžařkami. Nic samozřejmě není zadarmo a cesta k úspěchu vede po potřebné přípravě velkou bojovností. Z nevydařeného závodu si nelze dělat těžkou hlavu a třeba i nespat. Vždyť za pár dní je další závod, který může přinést radost. Na startu vedle světové špičky je potřeba nemít strach a zabývat se jen sama se sebou.

A v jakém světle vidíte vaši novou sezonu?

Hlavně chci udělat vše, co bude v mých silách a možnostech, aby nebyla horší než loňská. V závodech Světového poháru budu bojovat o pozici v elitní desítce, velkým závodem je Tour de Ski a vrcholem pak mistrovství světa ve finském Lahti. Ani v tomto měření sil se nechci ztratit.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy