Nováková v přípravě zkoušela sněžný tunel a trénovala s muži

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 10. 2016 12:49
Aktuálně nejlepší česká běžkyně na lyžích Petra Nováková si na loňském mistrovství světa do 23 let dojela pro bronzovou medaili, v kategorii žen nakoukla do elitní desítky a v blížící se letošní sezoně by chtěla dosavadní nejlepší výsledky zopakovat, případně je ještě vylepšit. "Počet tréninkových hodin se v letě,v porovnání s loňskem, zvýšil, což by se mělo v mé výkonnosti projevit,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Milan Kammermayer

Kterých výsledků z loňské sezony si nejvíc ceníte?

Určitě bronzu z mistrovství světa do 23 let. Je to moje první medaile z velké mezinárodní soutěže. Přibližně tři čtvrtiny tratě jsem měla dokonce šanci na kov nejcennější, ale i třetí místo je pro mě nemalým úspěchem. Být na stupních vítězů je skvělý pocit. Své možnosti jsem pak naznačila šestým místem v norském Lillehammeru ve skiatlonu a cenná byla pro mě i jedenáctá příčka ve sprintérském závodě ve Ski Tour Kanada, což mně zvýšilo sebevědomí. Do Kanady byla sice daleká cesta, vydala jsem se tam poprvé a v žádném případě jsem toho nelitovala.

Jak jste strávila letošní léto?

Náročnou přípravou v Božím Daru, ale také v Itálii a v těchto dnech na rakouském ledovci. Náplň tréninků zůstala stejná jako loni, ale bylo jich víc. Třikrát jsem využila možnosti přípravy ve sněžném tunelu v Německu. Trénuji s kluky, což mně vyhovuje, protože jsou v potřebné pohodě. Před prvními závody Světového poháru, které jsou v posledním listopadovém týdnu, se ještě vydám do Skandinávie.

Loni jste měla nemalé zdravotní problémy. Jak se cítíte letos?

Dlouho jsem byla stoprocentně v pořádku, ale po náročné přípravě se ozvalo koleno, s čímž se však asi musí počítat. Žádný zákrok však nebyl potřeba, jeho vyléčení jsem řešila klidem. Mohla jsem jezdit i na kolečkových lyžích. Týdenní odpočinek byl užitečný i pro moji psychiku.

Co vám dosavadní lyžařský život prozrazuje?

V loňské sezoně jsem si potvrdila, že mohu podávat kvalitní výkony a měřit se i s výbornými zahraničními lyžařkami. Nic samozřejmě není zadarmo a cesta k úspěchu vede po potřebné přípravě velkou bojovností. Z nevydařeného závodu si nelze dělat těžkou hlavu a třeba i nespat. Vždyť za pár dní je další závod, který může přinést radost. Na startu vedle světové špičky je potřeba nemít strach a zabývat se jen sama se sebou.

A v jakém světle vidíte vaši novou sezonu?

Hlavně chci udělat vše, co bude v mých silách a možnostech, aby nebyla horší než loňská. V závodech Světového poháru budu bojovat o pozici v elitní desítce, velkým závodem je Tour de Ski a vrcholem pak mistrovství světa ve finském Lahti. Ani v tomto měření sil se nechci ztratit.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy