reklama
 
 

Nováková v přípravě zkoušela sněžný tunel a trénovala s muži

14. 10. 2016 12:49
Aktuálně nejlepší česká běžkyně na lyžích Petra Nováková si na loňském mistrovství světa do 23 let dojela pro bronzovou medaili, v kategorii žen nakoukla do elitní desítky a v blížící se letošní sezoně by chtěla dosavadní nejlepší výsledky zopakovat, případně je ještě vylepšit. "Počet tréninkových hodin se v letě,v porovnání s loňskem, zvýšil, což by se mělo v mé výkonnosti projevit,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kterých výsledků z loňské sezony si nejvíc ceníte?

Určitě bronzu z mistrovství světa do 23 let. Je to moje první medaile z velké mezinárodní soutěže. Přibližně tři čtvrtiny tratě jsem měla dokonce šanci na kov nejcennější, ale i třetí místo je pro mě nemalým úspěchem. Být na stupních vítězů je skvělý pocit. Své možnosti jsem pak naznačila šestým místem v norském Lillehammeru ve skiatlonu a cenná byla pro mě i jedenáctá příčka ve sprintérském závodě ve Ski Tour Kanada, což mně zvýšilo sebevědomí. Do Kanady byla sice daleká cesta, vydala jsem se tam poprvé a v žádném případě jsem toho nelitovala.

Jak jste strávila letošní léto?

Náročnou přípravou v Božím Daru, ale také v Itálii a v těchto dnech na rakouském ledovci. Náplň tréninků zůstala stejná jako loni, ale bylo jich víc. Třikrát jsem využila možnosti přípravy ve sněžném tunelu v Německu. Trénuji s kluky, což mně vyhovuje, protože jsou v potřebné pohodě. Před prvními závody Světového poháru, které jsou v posledním listopadovém týdnu, se ještě vydám do Skandinávie.

Loni jste měla nemalé zdravotní problémy. Jak se cítíte letos?

Dlouho jsem byla stoprocentně v pořádku, ale po náročné přípravě se ozvalo koleno, s čímž se však asi musí počítat. Žádný zákrok však nebyl potřeba, jeho vyléčení jsem řešila klidem. Mohla jsem jezdit i na kolečkových lyžích. Týdenní odpočinek byl užitečný i pro moji psychiku.

Co vám dosavadní lyžařský život prozrazuje?

V loňské sezoně jsem si potvrdila, že mohu podávat kvalitní výkony a měřit se i s výbornými zahraničními lyžařkami. Nic samozřejmě není zadarmo a cesta k úspěchu vede po potřebné přípravě velkou bojovností. Z nevydařeného závodu si nelze dělat těžkou hlavu a třeba i nespat. Vždyť za pár dní je další závod, který může přinést radost. Na startu vedle světové špičky je potřeba nemít strach a zabývat se jen sama se sebou.

A v jakém světle vidíte vaši novou sezonu?

Hlavně chci udělat vše, co bude v mých silách a možnostech, aby nebyla horší než loňská. V závodech Světového poháru budu bojovat o pozici v elitní desítce, velkým závodem je Tour de Ski a vrcholem pak mistrovství světa ve finském Lahti. Ani v tomto měření sil se nechci ztratit.

autor: Jaroslav Pešta | 14. 10. 2016 12:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama