Zemanová znovu trénuje s Němci. V sezoně chce zpátky na stupně vítězů

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
13. 10. 2016 14:31
Skikrosařka Andrea Zemanová, dcera bývalého skvělého lyžaře, skončila v loňské sezoně po dvanácti závodech Světového poháru na 19. místě. Její letošní cíle jsou mnohem vyšší a v záměrech této třiadvacetileté naděje nechybějí ani stupně vítězů. "Cítím, že každou jízdou jsem jistější,“ prozradila talentovaná lyžařka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Andrea Zemanová
Andrea Zemanová | Foto: Milan Kammermayer

Jak s odstupem několika měsíce hodnotíte svoji loňskou sezonu?

Její začátek nebyl špatný, v jednom závodě Světového poháru na italské půdě jsem dojela pátá. Potom jsem si však zlomila tři žebra, následovala nucená zdravotní přestávka a v konečném hodnocení jsem spadla až na dno druhé desítky startujících.

Jaký byl váš program na jaře?

Nejprve jsem testovala nové skikrosařské lyže. Tři předchozí sezony jsem totiž dávala přednost alpským lyžím, protože se mi zdály hodně rychlé. Nové lyže jsou však mnohem měkčí a celkově lepší. Je to dost velká změna a věřím, že mi přinesou výkonnostní posun.

V létě už začala příprava na zimní období?

A byla dost náročná. Za odpočinkem jsem se sice vypravila k moři, ale jinak byl můj program doslova nabitý. Obsahoval dva tréninky denně v lyžařské hale a několik soustředění na italských ledovcích. Nelíbilo se to mému kolenu, takže několik dní jsem ho léčila klidem. Snad už je v pořádku.

Soči 2014: Andrea Zemanová, akrobatické lyžování
Soči 2014: Andrea Zemanová, akrobatické lyžování | Foto: ČOV/Václav Mudra

Už jste druhým rokem v německém týmu. Můžete mluvit o spokojenosti?

Nemohu si stěžovat. V tomto A-týmu jsou čtyři holky a stejný počet kluků. Z Čechů je tam ještě servisman a můj osobní trenér. Všichni ostatní jsou Němci. Sídlo klubu je v Mnichově, odkud podle potřeby vyrážíme do blízkých i vzdálenějších míst.

Co chcete ještě zvládnout do začátku nové sezony?

Kvůli ještě nedávno bolavému kolenu nechci nic uspěchat. Takže do konce listopadu ho chci stoprocentně vyléčit a potom se vypravit někam za sněhem, zřejmě do Skandinávie.

Závody Světového poháru začínají už v prosinci?

A hned je jich pět, z nichž jeden je vůbec poprvé noční. V březnu příštího roku nás pak čeká mistrovství světa a do té doby bude potřeba s plnou odpovědností absolvovat všechny závody Světového poháru, v nichž už zřejmě bude ve hře i nominace na Zimní olympijské hry.

Chtěla byste se v nich představit v lepším světle, než v Soči?

To v každém případě, vždyť před Soči jsem měla za sebou snad jen pět skikrosových závodů. V Koreji by měla být na startu úplně jiná Zemanová, získané zkušenosti ze soubojů se světovou špičkou se určitě pozitivně projeví. Mimochodem, v místě příštích olympijských her už jsem měla možnost s navrhovanou tratí se seznámit. Nejvíc mě na ní zaujal jeden obrovský skok. Není však vyloučeno, že trať prý bude ještě asi trochu pozměněna.

A můžete prozradit vaše nejbližší sportovní představy?

Mým přáním je samozřejmě zlepšit loňský účet, což však záleží hlavně na zdravotním stavu. Pokud budu fit, tak za dobré budu považovat každé umístění v elitní desítce. Spokojena budu pochopitelně i s lepší pozicí a ráda bych zase poznala radost na stupních vítězů. Vždyť v předloňské sezoně už se mi to ve švédském Aare druhým místem v závodě Světového poháru podařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy